Makine Haber

KOBİ’lerin sıkça yaptığı 5 hata

Temel hatalar yüzünden her yıl birçok küçük ve orta boyutlu işletme (KOBİ) faaliyetlerine son verme noktasına geliyor. Söz konusu temel hataların ortadan kaldırılması, küçük ve orta boyutlu işletmelerin uzun ömürlü olmasını ve sürekliliğini doğrudan etkiliyor.

KOBİ’lerin sıkça yaptığı 5 hata

Generali Sigorta

Her yıl temel hatalar yüzünden birçok KOBİ faaliyetlerine son verme noktasına geliyor. Bu temel hataların ortadan kaldırılması, KOBİ’lerin uzun ömürlü olmasını ve sürekliliğini doğrudan etkiliyor. KOBİ’leri başarısızlığa sürükleyen 5 hata şu şekilde sıralanabilir:

Pazarı ve rakipleri yeterince tanımamak:
Mevcut pazarın dinamikleri ve rakip oluşumların günümüze kadar yaptıkları KOBİ’lerin faaliyetlerini ve sürekliliklerini doğrudan etkileyen faktörlerdir. KOBİ’lerin sıkça yaptığı hataların başında, girilecek pazarın ve rakip analizlerinin yapılmaması ya da eksik yapılması geliyor. KOBİ’ler, ürün ve hizmetlerini sundukları pazarın tüm dinamiklerine hâkim olmalıdır.

Pazarlamayı göz ardı etmek:
KOBİ’lerin yaptığı belki de en kritik hataların başında pazarlamayı önemsememek geliyor. KOBİ’nin ürettiği ürün ya da sunduğu hizmet ne kadar iyi olursa olsun; sektördeki rakip markalar arasında öne çıkmak, doğru hedef kitlelere doğru yöntemlerle ulaşmak için pazarlama kritik önem taşıyor. KOBİ’ler pazarlamayı bir gider kalemi olarak değil, gelir kalemi olarak görmeli ve mutlaka mevcut bütçelerinden pazarlama çalışmalarına pay ayırmalıdır.

Çalışanları önemsememek:
Bir işletmenin en önemli ve güçlü yanlarından biri çalışan işgücüdür. Unutulmamalıdır ki; mutsuz personel, verimsiz personeldir. KOBİ’ler yalnızca ürün ve hizmetlerin üretimine ve satışına değil, çalışan iş gücünün verimliliğine ve motivasyonunu da odaklanmalıdır. İşletmede en iyi verimliliği yakalamak için, personelin motivasyonunun artırılması yönünde çalışmalar yönetim süreçlerine dâhil edilmelidir.

Dijitalleşmeye mesafeli olmak:
Dijitalleşme son yıllarda KOBİ’ler için gereklilik değil zorunluluk. Hem verimlilik, hem de kârlılıklarını artıracak dijital yatırımlara mesafeli duran KOBİ sayısı geçen yıllara göre azalsa da, KOBİ’lerin büyük bir bölümü dijitalleşmeye mesafeli yaklaşmaktadır. Bilgi, finans, insan ve teknik alt yapı gibi alanlardaki yetersizliklerin yanı sıra, dijital dünyanın ve yeni teknolojilerin karmaşık gelmesi, KOBİ’lerin dijitalleşirken karşılaştıkları temel sorunları başında geliyor.

Ortak akla mesafeli olmak:
KOBİ’lerin büyük bölümünde alınan kararlar, işletme sahibinin ya da işletme yöneticisinin tek başına aldığı kararlardır. Bu durumun olumlu getirileri kadar olumsuz getirileri de söz konusudur. Özellikle günümüzdeki rekabet ve yönetim anlayışı, pazarlamanın ve satışın mevcut dinamikleri, dijitalleşmede gelinen nokta gibi birçok unsur, ortak aklın gerekliliğini ortaya koymaktadır. İşletme sahipleri ve yöneticiler, işletmeyle ilgili kararlar alırken çalışanlarından veya alanında uzman isimlerden mutlaka fikir almalı, yönetim süreçlerine bu kişileri de her daim dâhil etmelidirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ