Makine Haber

KOBİ’lere yönelik siber saldırılar son 3 yılda ciddi bir oranda arttı

Siber saldırıların genellikle daha fazla veriye sahip olan ve dolayısıyla daha fazla kazanç anlamına gelen büyük şirketlere yönelik yapıldığı düşünülse de, yeni bir araştırmaya göre KOBİ’lere yönelik siber saldırılarda son 3 yılda ciddi bir oranda artış gözlemlendi.

KOBİ’lere yönelik siber saldırılar son 3 yılda ciddi bir oranda arttı

Barbaros AKKOYUNLU
Bitdefender Türkiye Genel Müdürü

Veri ihlalleri ile sonuçlanan siber saldırılarda genellikle büyük şirketlerin hedeflendiği düşünülüyor. Ancak yapılan yeni bir araştırmada, küçük ve orta ölçekli şirketlerin (KOBİ) yüzde 63’ünün geçtiğimiz yıl bir veri ihlali vakasıyla karşılaştığı gözlemlendi. Siber saldırganların hedefinde olan KOBİ’ler, genellikle kendilerini savunmak için büyük şirketlere göre daha az kaynağa sahip. KOBİ’ler, kendileri için tasarlanmış uygun bütçeli güvenlik ürünlerini kullanılmalı ve çalışanlarına da siber güvenlik eğitimleri vermelidir.

Şirketlerin yüzde 76’sı son 12 ay içinde saldırıya uğradı
Ponemon Enstitüsü tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, KOBİ’lerin karşılaştığı siber güvenlik zorluklarına dair net bir çerçeve sunuyor. ‘KOBİ’lerde Küresel Siber Güvenlik Durumu’ adlı raporda, KOBİ’lerdeki güvenlik ihlallerinde üst üste üç yıl önemli bir artış olduğu bildiriliyor. Dünya çapında 2 bin 391 BT uzmanı ile gerçekleştirilen ankette, ABD, İngiltere ve Avrupa’daki işletmelere yönelik saldırı sıklığının ciddi bir şekilde arttığı tespit edildi. Katılımcıların yaklaşık yarısı (yüzde 45), şirketlerinin aldığı BT önlemlerini etkisiz olarak nitelendirirken; yüzde 39’u ise bir olay müdahale planlarının bulunmadığını bildirdi. Ankete katılan ABD’li şirketlerin yaklaşık dörtte üçü (yüzde 76), son 12 ay içinde saldırıya uğradığını aktardı.

Yüzde 63’ü müşteri verilerine izinsiz erişildiğini bildirdi
Çalışmada, kullanıcıları kandırmaya dayanan saldırıların da arttığı görüldü. KOBİ’lerin yüzde 57’si oltalama, yüzde 33’ü çalınan ve güvenliği ihlal edilen cihazlar ve yüzde 30’u da kimlik hırsızlığı kaynaklı saldırılarla karşı karşıya kaldı. Veri kayıpları, siber güvenlik olaylarının en yaygın etkileri arasında görüldü. Şirketlerin yüzde 63’ü, bir önceki yıl müşterilerinin hassas bilgilerine izinsiz erişildiğini belirtti.
Dünyanın dört bir yanındaki KOBİ’ler, hassas bilgilerini koruma yeteneklerine güvenmemelerine rağmen, mobil cihazlar ve IoT gibi yeni teknolojileri giderek daha fazla benimsiyorlar. Ankete katılanların neredeyse yarısı (yüzde 48), iş açısından kritik öneme sahip uygulamaların yüzde 50’sinden fazlasına mobil cihazlardan erişmesine karşın; katılımcıların hemen hemen aynı bölümü, kritik uygulamalara erişmek için mobil cihazların kullanılmasının şirketlerinin güvenliğini zayıflatacağını belirtiyor. Ayrıca, katılımcıların büyük çoğunluğu (yüzde 80) güvenli olmayan IoT cihazlarıyla ilgili bir güvenlik olayının felakete neden olabileceğini düşünüyor.

KOBİ’ler için uygun bütçeli güvenlik mümkün
Küçük ve orta ölçekli şirketler, siber güvenliklerini desteklemek için büyük bütçeler gerektirmeyen adımlar atabilirler. Şirket çalışanlarını ve yöneticilerini güçlü güvenliğin önemi konusunda eğitmek ve verileri güvende tutmak için önlemler almak bunların başında geliyor. Çok sayıda saldırı, çalışanların şüpheli e-posta eklerini açmasıyla veya kimlik avına yol açan bağlantıları tıklamasıyla başladığı için onları bu tehditlere karşı eğitmek çok önemli.
KOBİ’leri, fidye yazılımlarına ve diğer mevcut siber tehditlere karşı korumak, kişisel ve finansal verileri riske atabilecek veri ihlallerini önlemek için tasarlanan güvenlik çözümleri, siber güvenlik veya BT becerileri gerekmeksizin birkaç dakika içinde kurulabiliyor. Bu da, sınırlı kaynakları olan küçük şirketler için ideal bir çözüm sunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ