Makine Haber

Kısa çalışma ödeneğine 70 bine yakın firma başvurdu

Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, 4857 sayılı İş Kanunu’nun ‘Kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği’ maddesi gereğince, geçici olarak iş yerleri kapanan çalışanlara İşsizlik Sigortası Fonu’ndan kısa çalışma ödeneği sağlanacağı duyuruldu.

Kısa çalışma ödeneğine 70 bine yakın firma başvurdu

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’de yaklaşık 150 bin iş yeri salgın nedeniyle geçici olarak faaliyetlerine ara verdi. Alınan tedbirler kapsamında, 4857 sayılı İş Kanunu’nun ‘Kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği’ maddesi gereğince, geçici olarak iş yerleri kapanan çalışanlara İşsizlik Sigortası Fonu’ndan kısa çalışma ödeneği sağlanacağı duyuruldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenek için şu ana kadar 70 bine yakın firmanın başvuru yaptığı açıklandı. TÜBİTAK veya KOSGEB tarafından Ar-Ge kapsamında projesi onaylanan ve personel desteği alan firmaların, kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilme durumu ise girişimciler tarafından merak konusu oldu.

Şenel: “Projeyi onaylanan kurum tarafından proje süresince destekleniyor”


Ödeneğin kapsamı hakkında açıklamalarda bulunan IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mesut Şenel, “Ar-Ge kapsamında projesi onaylanmış firma çalışanlarının ücreti, projeyi onaylanan kurum tarafından proje süresince destekleniyor. Bu sebeple, TÜBİTAK veya KOSGEB tarafından Ar-Ge projesi onaylanmış firmaların projede yer alan çalışanlarının uzaktan çalışmaları durumunda, kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaları olanaklı görünmüyor” dedi.
Şenel ayrıca, KOSGEB tarafından nitelikli eleman desteğinden yararlanan firmaların da, destek aldığı personelin uzaktan çalışması durumunda ödenekten faydalanmalarının uygun olmadığını ifade etti.

“Nisan ayı sonuna kadar faydalanabilecekler”
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, iki aylık geçici uygulamayla teknopark şirketleri ile Ar-Ge ve tasarım merkezleri personelinin evden çalışmalarına yönelik aldığı karara da değinen Şenel, “Bakanlığın, Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında aldığı karar, Ar-Ge ve tasarım merkezleri ile teknopark sahalarında faaliyet gösteren firmalara ve çalışanlarına avantaj sağlıyor. Firmalar, evden çalışanları için muafiyet ve teşviklerden nisan ayı sonuna kadar faydalanabilecekler” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ