Makine Haber

Kimya sektöründe ihracatın yıldızları açıklandı

İKMİB’in her yıl kimya sektöründeki üye firmalarını ihracattaki başarılarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek amacıyla verdiği ödüller sahiplerini buldu. Pandemi dolayısıyla ilk kez online olarak düzenlenen törende, 28 kategoride ilk 5’e giren 140 firma ödül almaya hak kazandı.

Kimya sektöründe ihracatın yıldızları açıklandı

Birçok sektöre hammadde, yarı mamul ve ürün üreterek direkt ya da dolaylı olarak dokunan kimya sektörü, 2019 yılında 20,6 milyar dolarlık ihracatla rekora imza attı. Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 11,44’lük pay alan sektör, 2019 yılında yüzde 18,54 oranında büyüdü. Plastikten kozmetiğe, ilaçtan kauçuğa, medikalden boyaya kadar pek çok farklı alt sektörden yaklaşık 7 bin ihracatçı firmayı temsil eden İKMİB, Türkiye’nin toplam kimya ihracatının yüzde 50’sinden fazlasını gerçekleştirdi.
Sektörün başarısında büyük pay sahibi olan ve 2019’da en fazla kimya ihracatı gerçekleştiren ihracatın yıldızları belli oldu. Bu yıl beşinci kez düzenlenen İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni online olarak gerçekleştirildi. İlk kez İKMİB tarafından düzenlenen online ödül töreni, İKMİB’in youtube kanalından ve web sitesinden canlı olarak yayınlandı. TC. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister’in katıldığı, moderatörlüğünü Oylum Talu’nun yaptığı ödül töreni 7 Temmuz’da gerçekleştirildi.

140 firma ödül almaya hak kazandı
2019 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde, kimyanın alt sektör ve ürün gruplarında toplam 28 kategoride ilk 5’e giren ve ödül almaya hak kazanan 140 firma açıklandı. 2019 yılında kimya sektöründe ihracat şampiyonu ilk üç firma; Socar Türkiye Rafineri ve Petrokimya, Ciner İç ve Dış Ticaret A.Ş. ile Eti Maden İşletmeleri oldu. Socar Türkiye Rafineri ve Petrokimya Başkan Yardımcısı Rıza Bozoklar, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Pazarlama ve Satış Dairesi Başkanı Ömer Çatal ve Ciner İç ve Dış Ticaret A.Ş. Cam ve Kimyasallar Başkan Yardımcısı Mahmut Kurşun, video konferans ile törene katılarak teşekkür konuşması yaptı.

Pekcan: “Türkiye için stratejik sektörlerden biri”
Ödül töreninde konuşan TC. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Etkinlik, aynı zamanda ihracatçı birliklerinin dijital ortamdaki ilk ödül töreni olacak. Pandemi sürecinde böyle bir ödül töreni düzenlemiş olmak ve başarılarımızı ödüllendirmek, bundan sonraki atacağımız adımlar ve hedeflerimiz için bizleri cesaretlendirecek; iş dünyası için de moral ve motivasyon olacaktır” dedi.


Kimya sektörünün Türkiye için stratejik sektörlerden biri olduğunu aktaran Pekcan, şöyle devam etti: “Kimya sektöründe Türkiye’ye daha fazla yatırım çekmeyi hedefliyoruz. Avrupa ile beraber ülkemizde de normalleşme sürecini başlattık. Ülkemizde bu süreci çok proaktif yönettik. Bakanlık olarak; pandemi sürecinden ekonominin ve ticaretin en az derece etkilenmesi için temassız ticaret uygulamasını devreye aldık. Bu dönemde Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, tüm Bakanlarımızla tam bir uyum ve eşgüdüm içerisinde çalıştık. Bu süreçte, özel sektör ve devlet iş birliğinin, dayanışmasının hep beraber çok güzel bir örneğini verdik.”

Gülle: “Ödül töreni bir başlangıca vesile olacak”
İlk defa dijital ortamda gerçekleştirilen İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nin bir başlangıca vesile olacağını belirten TİM Başkanı İsmail Gülle ise, pandemi dönemindeki zorlu koşullara rağmen haziran ayı ihracat rakamlarının rekor düzeyde olduğunu vurguladı. Söz konusu sonucun yeni rekorların da habercisi olacağını ifade eden Gülle, “İhracatçıların azmi ve kararlılığı zor olanı kolaylaştırdı ve engelleri yok etti. Olağanüstü koşullarda ihracatçılarımızın verdiği başarılı sınav, ihracatımızın geleceğinin ne kadar parlak olduğunun adeta bir nişanesidir. Salgın öncesi rakamların üzerine çıkmış, normalin de ötesindeki performansımıza başlamış durumdayız. Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan, bu zorlu dönemde ihracat ailesinin her türlü sorunu ile yakından ilgilendi. Pandemi sürecinde Ticaret Bakanlığımızın ihracat için attığı adımlar; inanıyorum ki gelecek dönem ihracatın alt yapısını oluşturacaktır. Bakanımıza, ihracatı önceliğe alan yaklaşımı ve ihracat ailesine olan sonsuz destekleri hasebiyle şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Pelister: “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni İKMİB’in gururu”


Bu yıl beşincisini düzenledikleri İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ni pandemi dolayısıyla ‘yeni normal’ olarak nitelendirilen şartlar altında yaptıklarını kaydeden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister de, törenin İKMİB’in gururu olduğunu vurguladı.
2020 yılında kimya sektörü olarak 23 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedeflediklerini açıklayan Pelister, 2030 yılına gelmeden Türkiye’nin ihracattaki en büyük sektörü olacaklarını dile getirdi. Pelister, şöyle konuştu: “Yeni dijital çağda; yüksek teknolojiye dayalı, dünya standartlarında üreterek büyümeyi görmek, sektörümüzde büyük bir heyecan yaratmaya devam edecektir. Ekonomimizdeki hasarı, sektörümüze ve ülkemize olan güvenimizle tamir edeceğimize, 2021 senesinde yeniden atağa geçeceğimize ve bugünleri atlatacağımıza olan inancımız tamdır. Dereceye girerek ödül alan ihracatın parlayan yıldızlarını gönülden tebrik ediyorum.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ