Makine Haber

Kimya sektörü ihracatta rekor tazeledi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre, kimya sektörünün kasım ayı ihracatı yüzde 23 artarak 1,83 milyar dolar oldu. Yılın 11 aylık döneminde ise, yüzde 18’lik artışla ihracatta 18,8 milyar dolara ulaşan sektör tüm zamanların rekorunu kırmayı başardı.

Kimya sektörü ihracatta rekor tazeledi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörü 2019’un 11 aylık döneminde gerçekleştirdiği 18,8 milyar dolarlık ihracatla rekor kırdı.
Bu sene en çok ihracat yapan ikinci sektör konumundaki kimya sektörü, 208 ülke ve bölge ile en fazla ülkeye ihracat yapan sektör olarak da öne çıkıyor.
Kimya sektörünün kasım ayı ihracatı yüzde 23’lük artışla 1,83 milyar dolar olurken; 11 aylık ihracat ise yüzde 18’lik artışla 18,8 milyar dolara ulaştı. Sektör böylece, 11 ayda ulaştığı ihracat rakamı ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Pelister: “Önemli bir başarıya imza attık”
İhracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kasım ayında yaptığımız 1,83 milyar dolarlık ihracatla; hem yeniden en çok ihracat yapan ikinci sektör olmayı başardık, hem de 11 aylık ihracat ile 18,8 milyar dolara ulaşarak ihracat rekorunu kırdık. Bununla birlikte, tüm sektörler arasında 208 ülke ve bölgeye ihracat yaparak, en fazla ülkeye ihracat yapan sektör olarak da önemli bir başarıya imza attık” diye konuştu.
Bugüne kadar en yüksek ihracatlarını 2014 yılında 17 milyar 851 milyon dolar ile gerçekleştirdiklerini aktaran Pelister, şunları aktardı: “2019’un 11 aylık döneminde, bu rakamı aşarak 18,8 milyar dolarlık ihracatla bizi gururlandıran ve bu büyük başarıda emeği olan firmalarımız başta olmak üzere, tüm sektör temsilcilerimiz ve paydaşlarımızı tebrik ediyorum. Yıl sonu hedefimiz olan 20 milyar doları da aşmayı ve yeni bir rekor daha kırmayı hedefliyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ