Makine Haber

Kaynakçı eğitimi için 5 mükemmeliyet merkezi kurulacak

İstanbul’da kaynakçılık eğitimi üzerine 5 mesleki ve teknik anadolu lisesinde mükemmeliyet merkezi kurulması kararının alındığı Kaynakçılık Programları ile ilgili istişare toplantısında, söz konusu okulların alt yapı ve eğitsel ihtiyacını karşılamak üzere MEB tarafından 10 milyon lira ödenek desteği sağlanması kararlaştırıldı.

Kaynakçı eğitimi için 5 mükemmeliyet merkezi kurulacak

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde Kaynakçılık Programları ile ilgili istişare toplantısı yapıldı. Etkinliğe; İSO Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varım Numanoğlu, Strateji Dairesi Başkanı Fatih Leblebici ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da katıldı.
Bakanlığın ilgili daire başkanlarının yer aldığı ve kaynakçılık eğitimindeki sorunlar ve çözüm önerileri ele alındığı toplantıya; İSO Meclis ve Meslek Komitesi üyeleri, sektör temsilcileri de görüş ve önerileriyle katkıda bulundu. Sanayi temsilcileri, etkinlikte yaptıkları değerlendirmede; uygun ücret imkânlarına rağmen kaynakçılık alanında öğrencilerin söz konusu alanı tercih etmedikleri, piyasada nitelikli mezun bulmakta zorluk yaşandığı ifade edildi. Ayrıca, kaynakçılık eğitimi alanında okulların alt yapı ve müfredat eksikleri olduğu vurgulandı.

Özer: “Kaynakçılık çok büyük bir ihtiyaç”
Sanayicileri dinledikten sonra bir değerlendirme yapan MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, son iki yılda mesleki eğitimin güçlendirilmesi konusunda çok önemli bir mesafe alındığını dile getirerek; otomotiv, denizcilik, ulaşım, enerji, uçak ve havacılık ve savunma sanayii gibi çok farklı alanlarda kaynakçılığın çok büyük bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Bahçıvan: “Kaynakçılıkla ilgili ihtiyaç duyulan adımları birlikte belirledik”
Kaynakçılık alanında insan kaynağı ihtiyacını istenen düzeyde karşılama noktasında üyelerden gelen talepler üzerine söz konusu toplantıyı düzenlediklerini aktaran İSO Başkanı Erdal Bahçıvan da, “Etkinlikte, konuyu Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte ayrıntıları ile değerlendirme imkânı bulduk ve kaynakçılıkla ilgili ihtiyaç duyulan adımları birlikte belirledik” dedi.

MEB tarafından 10 milyon lira ödenek desteği sağlanması kararlaştırıldı
Toplantıda yapılan istişareler sonucunda, İstanbul’da kaynakçılık eğitimi üzerine 5 mesleki ve teknik anadolu lisesinde mükemmeliyet merkezi kurulması kararı alındı. Bu çerçevede, söz konusu okulların alt yapı ve eğitsel ihtiyacını karşılamak üzere MEB tarafından 10 milyon lira ödenek desteği sağlanması kararlaştırıldı. Ayrıca, kaynakçılık alanında müfredatın güncellenmesi ve öğretmenlerin mesleki gelişim eğitimlerinin hızla tamamlanması karara bağlandı. Kaynakçılığı daha cazip hale getirmek için, söz konusu alanı tercih etmeleri durumunda öğrencilere burs verilmesi ve mezunlara istihdamda öncelik sağlanması konularında mutabakata varılan toplantıda; seçilecek beş mesleki ve teknik anadolu lisesinde, kaynakçılık konusunda mesleki eğitim merkezlerinin de kurulabileceği ifade edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ