Makine Haber

Kaynak enerji kablosunun özellikleri çanta invertör kaynak makineleri için neden önemli?

Kaynak makinelerinde enerji kablosu, makinenin performansını operasyona iletme sürecinde büyük bir önem taşıyor. Belirlenen ölçütlerde üretilmesi gereken söz konusu kablolar, gerekli standartları taşımamaları durumunda çok ciddi iş güvenliği riskleri doğuruyor.

Kaynak enerji kablosunun özellikleri çanta invertör kaynak makineleri için neden önemli?

Lincoln Electric Türkiye

Sunduğu çözümler ve yayınladığı makalelerle sektör profesyonellerinin tüm ihtiyaçlarına cevap veren Lincoln Electric Türkiye, kaynak makinesi enerji kablolarının önemi konusunda sektörü yönlendirecek önemli noktaları vurguluyor. Yapılan çalışmalar; çanta invertör kaynak makinelerinin kullanım amaçları gereği sürekli hareket halindeki kaynakçılar için kolay taşınılabilir modeller olmaları gerektiğini gösteriyor. Sabit bir üniteyle kıyaslandığında, kaynak makinesi ve tüm pense/şase kabloları birbirinden çok farklı fiziki şartlarda rahatlıkla operasyon yapabilmeyi mümkün kılıyor. Bakım ekipleri, tesisatçılar, tabela imalatçıları, montaj ustaları, sera imalatçıları ve oto tamircileri gibi pek çok kaynaklı imalat ve tamir ustasının çok çeşitli ve zorlu şartlar altında çalışması gerektiğinden; bütün bu işlemlere uzun soluklu cevap verebilecek kaynak enerji kablolarının tedarik edilmesinin büyük bir önem taşıdığı da rahatlıkla anlaşılabiliyor.
Yapılan testlerde kaynak makinesi enerji kabloları için belirlenen standartların; kablonun malzemesi, esnekliği ve akım taşıma kapasitesi gibi temel özellikler olduğu bildiriliyor.

Kablo malzemesi:
Bazı üreticiler, maliyetleri düşürmek için PVC kaplı kaynak makinesi enerji kablosu imal ederek tüketicilerin kullanımına sunuyorlar. Ancak, bu tip kaplama malzemeleri hem uzun bir kullanım ömrü sağlamıyor, hem de iş güvenliği için gereken koşulları taşımıyor. PCV kabloları, zeminde temas edebilecek yağ ve su gibi iletkenlerin beraberinde kaynak çapağı sıçramaları ve sıcak taşlama çapakları ile kolayca zarar görebiliyor. Bu nedenle, tüketicilerin kauçuk kaplı kaynak makinesi enerji kablosunu tercih etmeleri gerekiyor.

Esneklik:
Kauçuk kaplı kaynak enerji kablosunun esnekliğinin kaynakçıya sürekli farklı pozisyonlarda rahatça kaynak yapabilme olanağı sağlaması, kaynak pensesinin sert ve gergin bir tutuşa sebep vermeyecek esnekliklikte olması ve bununla beraber kablonun da olabildiğince sağlam olması gerekiyor. Çünkü inverter çanta kaynak makineleri, kullanım alanları gereği kaynakçının sürekli yer ve pozisyon değiştirebileceği operasyonları mümkün kılıyor. Bu yüzden, kablolar makineden çekilirken sürekli olarak gerilip, bükülüp burulabiliyor. Bu zorlu şartlar altında dâhi kablonun; içerisindeki iletken metal ve elektrik tellerinin dışarıya çıkmamasını sağlayacak sağlamlıkta tasarlanması gerekiyor.

Akım taşıma kapasitesi:
Çanta invertör kaynak makineleri, kaynak makinesi enerji kablosu ile tüketicinin kullanımına sunuluyor. Bu sebeple kaynak makinesi seçimi yapılırken; kaynak kablolarının da özellikleri kontrol edilmeli ve kaynak makinesinin kapasitesine göre beraberinde verilen kaynak enerji kablolarının yeterli akım taşıma kapasitesine sahip olup olmadığına dikkat edilmeli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ