Makine Haber

Kaspersky ve AVL Software and Functions, güvenli otonom sürüş kontrol birimi geliştirdi

Kaspersky, otomotiv sektörüne yönelik yeni KasperskyOS’un, AVL Software and Functions GmbH tarafından geliştirilen gelişmiş sürücü destek sistemindeki elektronik kontrol birimine başarıyla entegre edildiğini duyurdu. Kontrol birimi hem prototip üretimi, hem de seri üretim için açık ve özelleştirilebilir bir gelişim platformu sunuyor.

Kaspersky ve AVL Software and Functions, güvenli otonom sürüş kontrol birimi geliştirdi

Araçlarda otomasyon sistemleri, seyahat deneyimini ve yol kapasitesini geliştirip, sürüşle geçecek süreyi serbest zamana dönüştürerek insanların hayatlarını iyileştirmeyi hedefliyor. Ancak, söz konusu teknolojiye şüpheyle yaklaşanların en büyük endişeleri arasında güvenlik yer alıyor. Kötü niyetli kişilerin arabanın kontrolünü ellerine aldığı birçok vakanın yaşanması, fiziksel güvenliği sağlamak için siber güvenliğin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle Kaspersky de; teknoloji geliştirme, simülasyon ve test alanlarında dünyanın en büyük bağımsız otomotiv mühendisliği şirketinin bir üyesi olan AVL SFR ile iş birliği yaparak, ADAS işlevine sahip araçların güvenliği için çözüm ve hizmet geliştirmeye devam ediyor.

“Araç içindeki cihazlar arasında güvenli bağlantı sağlıyor”
AVL SFR tarafından geliştirilen yeni bir ECU platformunu baz alan ADAS ECU’da, iki adet yüksek performanslı SoC işlemci ve bir güvenlik denetleyicisi bulunduğunu aktaran yetkililer, “Söz konusu birim; kameralara, Lidar’a ve ilgili diğer bileşenlere bağlanarak birçok özellik sunuyor. Donanım platformu ayrıca, Controller Area Network ve otomotive özgü Ethernet standartlarına destek vererek, araç içindeki cihazlar arasında güvenli bağlantı sağlıyor. Daha önce yaşanan birçok vakada, saldırganların geliştiricilerin farkında olmadığı kod hatalarından yararlandığı tespit edildi. Modern araçlar çok karmaşık sistemlerden meydana geldiği için, tüm bileşenlerin güvenliğini sağlamak çok kolay değil. Bu nedenle, bu tür hatalar oluşabiliyor. Ayrıca, bu sistemler düzenli bir şekilde güncellendiğinden, bir bileşende yapılan değişikliğin tüm aracın çalışmasını etkilemeyeceğinden emin olmak gerekiyor. KasperskyOS bileşenleri, birbirinden ayırarak istenmeyen karışıklıkların yaşanmasını önlüyor. Tüm elektronik bileşenler arasındaki etkileşimler, Kaspersky OS içindeki Kaspersky Security System tarafından kontrol ediliyor. Bu sistem, tüm süreçlerin yanı sıra işletim sistemi ile bileşenler arasındaki iletişimi de izliyor” dediler.

“Otomatik ve hatta sürücüsüz araçlar için uygulamalar geliştirebiliyor”
Otomotiv yazılımı mimarileri için ortak standartlar belirlemeyi hedefleyen Autosar’a dâhil olan Kaspersky’nin, ayrıca ‘Kaspersky Automotive Adaptive Platform’ adlı bir yazılım geliştirme kiti hazırladığını belirten yetkililer, şöyle konuştular: “AVL SFR, bu yazılım geliştirme kiti ile otomatik ve hatta sürücüsüz araçlar için uygulamalar geliştirebiliyor. Bunlar arasında; otomatik sürüş özellikleri, güvenlik sistemi denetleyicisi ve durum takibi gibi uygulamalar yer alıyor. Bu kit ayrıca, Autosar Adaptive gereksinimlerine uygun ve değişikliğe gerek duymadan KasperskyOS ile çalışabilen başka yazılımların da geliştirilmesine olanak sağlıyor. Kaspersky Automotive Adaptive Platform kullanıma hazır hale geldi ve AVL SFR kendi otomatik sürüş uygulamasını çeşitli otomobil şirketlerine sunmaya başladı.”

Sizov: “Birlikte geliştirdiğimiz kontrol birimi gerçekten heyecan verici”
Kısmi kontrollü otonom araçlarda; sürücünün, yolcuların ve yayaların güvenliğini sağlamanın çok önemli olduğunun altını çizen KasperskyOS İş Birimi Müdürü Grigory Sizov da, “Aracın yazılımında açıklar olsa bile, KasperksyOS işletim sistemi bunlardan yararlanmak isteyenleri engelleyerek zararı önlüyor. AVL SFR ile iş birliği yaparak, birlikte geliştirdiğimiz otonom sürüş kontrol birimi gerçekten heyecan verici. Güvenliği ve emniyeti birleştiren bir sistem geliştirdiğimiz için gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Geyer: “Güvenlik, gizlilik ve güvenilirlik sunuyor”
AVL SFR Emniyet ve Güvenlik Ürün Segmenti Müdürü Dirk Geyer ise, şunları söyledi: “ADAS ECU gibi bağlantılı ve yüksek performanslı kontrol birimlerinin karmaşık ve gelişmiş işlevleri, işletim sistemi düzeyindeki bütünsel bir güvenlik temeliyle koruma altına alınmalı. Otomotiv sektörüne yönelik KasperskyOS tam da bu şekilde tasarlanmış. Bu işletim sistemi, tüm bu kontrol sistemleri için güvenlik, gizlilik ve güvenilirlik sunuyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ