Makine Haber

Kaspersky ve Alias Robotics, endüstriyel robotlarda siber korumayı artırmak için ortaklık kurdu

Kaspersky ve Alias Robotics, operasyonel teknoloji alt yapısında kullanılan robotlar için siber korumayı artırmak için ortaklık kurdu. Kaspersky Industrial CyberSecurity ve Alias Robotics’in Robot Bağışıklık Sistemi çözümleri birlikte çalışarak, robotlara ve OT ağlarına yapılan saldırıları başarıyla önleyebiliyor.

Kaspersky ve Alias Robotics, endüstriyel robotlarda siber korumayı artırmak için ortaklık kurdu

Robotik, Endüstri 4.0’ın temel bileşenlerinden birini oluşturuyor. Katlanarak büyüyen endüstriyel robot pazarının 2025 yılına kadar 24 milyar doları aşması bekleniyor.
Birçok endüstriyel operasyonda kullanılan robotların, OT alt yapısında başka bir uç nokta türünü temsil ettiğini aktaran yetkililer, “Ancak, robotların ayrı, karmaşık ve belirli protokoller ve araçlarla bağlantılı bir sistemi temsil etmesi nedeniyle, onları korumak özel bir yaklaşım gerektiriyor. Örnek olay çalışmasında kanıtlandığı üzere; Kaspersky Industrial CyberSecurity ve Alias Robotics tarafından özel bir robot uç nokta koruma platformu olan Robot Immune System, robot denetleyicilerinden süreçlere ve operasyonlara kadar robotların kullanıldığı OT ortamının tüm aşamalarını birlikte koruyor. Bu süreç ağı içi, denetleyici içi ve robot işletim sistemi (ROS) ağını hedefleyenler dâhil olmak üzere üç saldırı vektörüyle test edildi. Araştırma, Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks’ün ağ varlık yönetimini mümkün kıldığını ve OT ortamlarındaki ağ saldırılarını ve anormallikleri başarıyla tespit ettiğini gösterdi. Kaspersky Industrial CyberSecurity for Nodes endüstriyel kontrol istasyonları için koruma sağlarken; Robot Immune System robot kontrolörleri için özel koruma sağlıyor” dediler.

Vilches: “RIS bugün 40’tan fazla farklı robotu destekliyor”
Alias Robotics CTO’su ve Kurucusu Víctor Mayoral Vilches, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları aktardı: “Robotların kendi ağları, teknolojileri, güvenlik gereksinimleri ve iş öncelikleri vardır ve bunların tümü benzersiz bir şekilde ele alınmalıdır. Bu sistemler, insanlara zarar vermemek için uç noktada gerçekleşmesi gereken özel siber güvenlik önlemleri gerektirir. Robot Bağışıklık Sistemimiz (RIS) bugün 40’tan fazla farklı robotu destekliyor ve OT ortamlarında robotları güvence altına almak için sınıfının en iyisi endüstriyel ağ izleme çözümleriyle ortaklık yapıyoruz. RIS’yi Kaspersky Industrial CyberSecurity’e entegre ederek, müşterilerimiz artık robotlarını RIS ile koruyabilir ve Kaspersky’nin çözümü aracılığı ile ICS alt yapılarının güvenliğini sorunsuz bir şekilde yönetebilirler.”

Shipulin: “Müşterilerimizin güvenilir koruma talebini karşılamalarına olanak tanıyor”
OT alt yapısı daha karmaşık hale geldikçe, her bir parçası ve katmanı için güvenlik eklemenin önem kazandığını kaydeden Kaspersky Industrial CyberSecurity Çözüm İşi Lideri Anton Shipulin ise, “Koruma önlemleri ve araçları, herhangi bir boşluk olmaksızın tüm ortamı kapsayacak şekilde birbirleriyle sorunsuz çalışmalıdır. Endüstriyel robotların artan uygulaması göz önüne alındığında Alias Robotics ile olan bu ortaklık, alt yapılarında robot bulunan müşterilerimizin güvenilir koruma talebini karşılamalarına olanak tanıyor” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ