Makine Haber

Karsan, ilk otonom aracı için geri sayıma başladı

Karsan, otonom sürüş özelliklerine sahip toplu taşıma araçları için çalışmalara başladı. İlk olarak Atak Electric üzerinde çalışmalar yürüten şirket, söz konusu aracı yıl sonu itibariyle kullanıma hazır seviyeye ulaştırmayı hedefliyor.

Karsan, ilk otonom aracı için geri sayıma başladı

Karsan, Jest Electric ve Atak Electric’te ortaya koyduğu vizyonu bir adım daha ileriye taşıyarak, geleceğin toplu taşıma araçlarını üretmek için kolları sıvadı. Bu doğrultuda Karsan, ilk etapta Atak Electric üzerinde otonom sürüş çalışmalarına başladı.
Karsan’ın Ar-Ge ekibi tarafından gerçekleştirilecek projede, Atak Electric’e Seviye-4 Otonom sürüş özellikleri kazandırılması hedefleniyor. Proje kapsamında, otonom araçlarla ilgili çalışmaları bulunan ve bir Türk firması olan Adastec ile iş birliği gerçekleştiren Karsan, prototip seviyesindeki ilk Otonom Atak Electric aracını ağustos ayında tamamlamayı planlıyor.
Adastec tarafından geliştirilmiş olan Seviye-4 Otonom yazılımlarının Atak Electric elektrik-elektronik mimarisine ve elektrikli araç yazılımlarına entegrasyonu gerçekleştirilerek, otonom sürüş özellikleri kazandırılacak aracın test ve validasyon çalışmaları ise yılsonuna kadar devam edecek.

Baş: “Geleceğin taşımacılığını şekillendirmek için çalışıyoruz”
Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına rağmen teknoloji ve Ar-Ge’ye yatırım yapmayı sürdürdüklerini ifade eden Karsan CEO’su Okan Baş, Türkiye ekonomisi için çalışmaya devam ettiklerini kaydetti. Baş, “Bir yılda yüzde 100 elektrikli iki toplu taşıma aracını seri üretime geçiren ilk ve tek Türk markası olmuştuk. Karsan olarak, geleceğin taşımacılığını şekillendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Elektrikli ve otonom araçlar çok önem verdiğimiz bir konu. Markamızın da vizyonunu temsil ediyor. Jest Electric ve Atak Electric’i dünyanın dört bir yanına ihraç etmeyi sürdürürken; bir yandan da 2020 yılı için planladığımız ve bir süredir üzerinde çalıştığımız otonom araçlar için ilk adımı atmanın sevincini yaşıyoruz” diye konuştu.

“Ağustos ayında ilk prototipini tamamlayacağız”
Otonom sürüş özelliklerine sahip ilk modelin Atak Electric olacağını dile getiren Baş, şunları söyledi: “Ar-Ge ekibimiz tarafından geliştirilen ve Eylül 2019’da seri üretimine başladığımız Atak Electric’te, Seviye-4 Otonom yani sürücü yardımı olmadan dinamik sürüş gerekliliklerinin tümünün, otomatik bir sürüş sistemi tarafından yapılması için çalışmalarımız başladı. Bu doğrultuda, otomatik sürüş fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için; radar, lidar ve termal kamera gibi, araç çevresindeki canlı ve cansız tüm varlıkların tespit edilmesini sağlayan özel ekipmanlar da kullanıyoruz. Ağustos ayında ilk prototipini tamamlayacağımız otonom Atak Electric’in simülasyon ve validasyon testlerini Bursa’daki Hasanağa fabrikamızda gerçekleştireceğiz. Yıl sonu itibariyle Otonom Atak Electric’i kullanıma hazır seviyeye ulaştıracağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ