Makine Haber

Karavelioğlu: “Makine imalatçılarının yüzde 80’i sipariş kaybı yaşadı”

Makine sektöründe faaliyet gösteren firmaların yüzde 80’inin mart ayında sipariş kaybı yaşadığını, yüzde 50’sinin ise hiç sipariş alamadığını dile getiren MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, makine sanayiinin mutlaka mücbir sebep kapsamına alınması gerektiğini ifade etti.

Karavelioğlu: “Makine imalatçılarının yüzde 80’i sipariş kaybı yaşadı”

Dünya ticaretindeki duraksamadan ciddi bir şekilde etkilenen makine sektörünün 2020’nin ilk üç ayındaki toplam ihracatı 4,3 milyar dolar olurken; bir önceki yılın ilk çeyreğine göre artış oranı yüzde 0,4 seviyesinde kaldı. En büyük pazarı AB’ye ihracatı daralan makine sektörü, söz konusu bölgedeki kayıplarını ABD’de yüzde 6,2, Rusya’da da yüzde 31,7’lik ihracat artışıyla telafi etti. İhracatı yüzde 32,1 artan elektrikli motor ve jeneratörlerin en yüksek artış gösteren ürün grubu olduğu söz konusu dönemde; traktör, tarım ve ormancılık makinelerinin ihracatında yüzde 15,6, türbin, turbojet ve hidrolik sistemlerin ihracatında da yüzde 13,7 oranında artış sağlandı.

“Yeni bir planlama yapmamız gerekiyor”
Virüsün etkileri ve alınan tedbirlerin yeterliliğine dair sektörel bir anket yaptıklarını aktaran Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, söz konusu ankete göre, makine imalatçısı firmaların yüzde 80’inin mart ayında sipariş kaybı yaşadığını, yüzde 50’sinin ise hiç sipariş alamadığını kaydetti. Karavelioğlu, şunları söyledi: “Biz sipariş kaybı yaşarken; orta teknolojili makine imalatının en büyük merkezi Çin’in toparlandığını ve yeniden üretime başladığını görüyoruz. Çin, şu an Avrupa’da yaşanan duraksamayı kendi lehine çevirmeyi amaçlıyor. Yaşadığımız ekonomik kaybı yılın ikinci yarısında telafi edilebilmemiz için, küresel entegrasyonumuzu güçlendirecek yeni bir planlama yapmamız gerekiyor.”

“Pek çok Avrupalı KOBİ pazar kaybı yaşayacak”
Salgın sebebiyle makine üretimini asgariye indiren Avrupa’nın sınırlı üretime geçmesinin nisan sonunda gerçekleşmesinin beklendiğini belirten Karavelioğlu, “Bu süreçte, başta İtalyan, İspanyol ve Fransız makine imalatçıları olmak üzere, pek çok Avrupalı KOBİ pazar kaybı yaşayacaktır. Daha erken üretime başlayan Uzak Asya ülkeleri de, burada oluşacak boşluğu doldurmak için Almanya ve Türkiye ile sert rekabet içinde olacaktır. Dünyanın yeni normal arayışlarının odağında yine makine sektörü var. Türkiye’de üretim süreçlerinin planlaması; Avrupa yeniden üretime başladığında makine imalat sanayiimizin buradaki talebe hızlı yanıt verebileceği bir şekilde yapılmalı ve alınacak önlemlerin zamanlaması dikkatle planlanmalı” dedi.

“Makine sanayiinin mücbir sebep kapsamına alınması gerekiyor”
Geçen yıl Türkiye’de kamu tarafından açıklanan strateji planlarında odak ve pilot sektör olarak seçilen makine sanayiinin, bu dönemde mutlaka mücbir sebep kapsamına alınması gerektiğini belirten Karavelioğlu, şöyle devam etti: “Makine imalatçıları, üretim ekosisteminde sanayi, tarım ve hizmet alanlarındaki bütün sektörlerin tedarikçisidir ve biz bu ekonomik bütünsellik içinde, hiçbir sektörün herhangi bir desteğin kapsamı dışında kalmaması gerektiğine inanıyoruz. Küresel makine ticaretinde rekabetin koşulları tamamen değişirken; kamu stratejilerinin merkezinde odak sektör olan makine sanayiinin ihtiyaçlarına da çok dikkatli ve özenli bir şekilde yaklaşılması gerektiğini savunuyoruz.”
Çin ve Almanya’nın iki küresel güç olarak 2030 stratejilerine bağlı kaldıklarını ve normalleşme sürecinde asıl rekabet alanı olan makine sektörlerine destek verdilerini kaydeden Kutlu Karavelioğlu, “Uluslararası rekabet kızışıyor. Çin ile ilk kapışma alanımız Avrupa pazarı olacak. Bu süreçte kapasitelerini düşürmek zorunda kalan firmalarımızın esnek ve kısmi çalışma imkânlarından yararlanarak kadrolarını koruyacak olmaları önemlidir. Firmalarımızın elinde tamamlamaları gereken uluslararası taahhütler var. Mücbir sebep kapsamına alınmak, teslimatlarda yaşanmakta olan gecikmeler nedeniyle ileride doğacak hukuki süreçler için de gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Almanya çok önemli bir rol oynayacak”
Pandemi sonrası normalleşme sürecinde küresel makine ticaretinde Almanya’nın çok önemli bir rol oynayacağını ileri süren Karavelioğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Makine sektörünün teknolojik lideri Almanya tam kapasiteli üretime yeniden başladığı zaman, belli ürün gruplarındaki pazarını Çin’e kaptırmamak için re-export stratejisini güçlendirecek ve kendi üretmediği makine ürünlerinin ithalatına öncelik verecek. Bu zincirde yer almanın önemine uzun zamandır dikkat çekiyoruz. Almanya’da tamamına yakını açık tutulan büyük işletmeler, tedarik zincirlerini gözden geçirmeye çoktan başladılar. Hangi ülkede, hangi tedarikçi, ne kadar sürede ihtiyacı karşılayabilir araştırması içindeler. Burada Türkiye adına önemli fırsatlar var. Almanya’daki temaslarımız sürüyor. Fuarların tamamına yakınının iptal edildiği bu yıl, hedef mecralardaki tanıtım çalışmalarına ve özellikle dijital etkinliklere büyük bir önem veriyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ