Makine Haber

Karavelioğlu: “Makine ihracatımız küresel gidişata mahkum oldu”

Dünya makine ticaretinde ilk çeyrekte yüzde 20, ikinci çeyrekte ise yüzde 27 oranında daralma öngörüldüğünü aktaran MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 0,4 oranında artan Türkiye’nin makine ihracatının, ikinci çeyrekte küresel gidişata mahkum olduğunu söyledi.

Karavelioğlu: “Makine ihracatımız küresel gidişata mahkum oldu”

Küresel ticaretin duraksama noktasına geldiği ikinci çeyrekte ihracatı 2019’un aynı dönemine göre yüzde 27 daralan Türk makine sektörü, yılın ilk yarısını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,6’lık düşüşle 7,6 milyar dolar ihracatla tamamladı.
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın dünya makine ticaretinde ilk çeyrekte yüzde 20, ikinci çeyrekte yüzde 27 daralma öngördüğünü aktaran Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 0,4 artan Türkiye’nin makine ihracatının, ikinci çeyrekte küresel gidişata mahkum olduğuna dikkat çekti. Karavelioğlu, şöyle konuştu: “OECD’nin yıl sonunda küresel ekonominin yüzde 6 daralacağına ilişkin öngörüsü gerçekleşirse, küresel makine sektörü yılı yüzde 20 civarında bir daralmayla kapatabilir. Bu durumda, kriz öncesi rakamlara ancak 2 yıl sonra dönebiliriz. Bizim bu süreyi kısaltabilmek için AB ile güçlü iş birliğine ihtiyacımız var. Fakat şu da bir gerçek; ikinci dalga beklentisinin yarattığı huzursuzluk nedeniyle sanayi üretimi hızlanamayan AB’nin de bize ihtiyacı var.”

“Sektörel diplomasiyi sürdürerek olumlu sonuçlar elde edeceğiz”
Euro bölgesinde son iki ayda ekonomide olumlu kıpırdamalar olsa da, özellikle İtalya, İspanya ve Fransa’da iyileşmenin çok yavaş ilerlediğine dikkat çeken Karavelioğlu, “Pandemi sürecinde siyasi bir güven bunalımı yaşayan AB ülkeleri, ABD ve Çin ile ekonomik rekabete devam etmek istiyorlarsa, Almanya önderliğinde sınai bir atılım yapmak zorundalar. Bunun için de en stratejik sektörlerden biri, üretim teknolojilerinin geliştirildiği alan olan makine. AB’nin makine sektöründe yakın coğrafya ile iş birliklerinin pekiştirilmesi gerekiyor. Bu konuda en güçlü çözüm ortaklarından biri biziz. Dünyanın en güçlü makine üreticilerinden Almanya’nın AB dönem başkanlığını bu yönde bir fırsat olarak değerlendirip; sektörel diplomasiyi sürdürerek olumlu sonuçlar elde edeceğiz” dedi.

“Yeni dönemi en iyi şekilde değerlendireceğiz”
Makine İhracatçıları Birliği, Makine Federasyonu ve TOBB iş birliğiyle düzenli aralıklarla yapılan koronavirüsün etkilerini ve tedbirleri değerlendirme anketinin üçüncüsünü haziran ayında gerçekleştirdiklerini kaydeden Karavelioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Farklı ölçeklerden 211 firmanın yanıt verdiği ankette, firmalara normalleşme sonrası yeni döneme yönelik iş planlarını sorduk. Makineciler, ticari ve teknolojik vizyonlarıyla bu konuda verdikleri yanıtlarda da ayrışıyorlar. Firmalarımızın yüzde 31,5’i ihracat pazarlarını çeşitlendireceğini, yüzde 22,2’si dijital alt yapısındaki eksiklerini gidereceğini, yüzde 20,5’i ise verimliliği artırmak üzere ürün konsolidasyonu yapacağını söylüyor. Küresel ticarette talep tarafının nasıl gelişeceğini, hangi dallarda ilave ve acil yatırımların gündeme geleceğini ve pazar takibini çok iyi analiz ediyoruz. Ticari sınırların ileri teknoloji alanında yeni iş birliklerine açık olacağı yeni dönemi en iyi şekilde değerlendireceğiz.”

“Firmaların yüzde 60’ının yılın ilk 5 ayında ciroları azaldı”
Ankete katılan firmaların yüzde 60’ının yılın ilk 5 ayında cirolarının azaldığını belirttiğini açıklayan Kutlu Karavelioğlu, firmaların yüzde 83’ünün teslimatlarını 3 aya kadar tamamlayacağını ve sonrası için yeni sipariş beklediğini dile getirdi. Karavelioğlu, “Makine ihracatının yüzde 18,5 düştüğü yılın ilk 5 ayında makine ithalatı sadece yüzde 1,3 düşerken; yurt içi siparişleri normal seyrinde giden firmaların oranı sadece yüzde 22 olmuş. Maalesef hem kaynaklarımız boşa harcanıyor, hem de yerli imalatçıların gerçek potansiyeli ıskalanıyor. Nitelikli kadrolarımızı korumak, mümkün olan en yüksek kapasite kullanım oranıyla üretime devam etmek için uluslararası pazarda kılı kırk yararak sipariş topluyoruz ki; bu oran haziran sonunda yüzde 60’ı ancak bulabildi. En kaliteli makineleri rekabetçi fiyatlarla yurt içinde üretebilirken; yerli sanayicinin küresel kriz yokmuş gibi makine ithal etmesine bir anlam veremiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ