Makine Haber

Karavelioğlu: “Geçen yılın bütününde uğradığımız kaybı ilk 5 ayda yerine koyduk”

2019’a göre 1 milyar dolar fazla ihracat yaparak, geçen yılın bütününde uğradıkları kaybı ilk 5 ayda yerine koyduklarını ifade eden MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, son 12 aylık sürede 19,5 milyar dolarlık ihracata ulaştıklarını ve sene sonu hedeflerini 21 milyar doların üzerine revize ettiklerini dile getirdi.

Karavelioğlu: “Geçen yılın bütününde uğradığımız kaybı ilk 5 ayda yerine koyduk”

Makine İhracatçıları Birliği’nden (MAİB) yapılan açıklamaya göre, mayıs sonu itibarı ile Türkiye’nin serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı 9,2 milyar dolar oldu. Sektör, yılın ilk 5 ayında ihracatını 2019’a göre yüzde 12, 2020’ye göre ise yüzde 37 oranında artırdı. Sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ve aralarında Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve Polonya gibi Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 10 pazarda, 2019’a göre ortalama yüzde 18 artış sağlandı.

“Beklenmedik hızdaki iyileşmenin artçı etkilerinin olması kaçınılmaz”
Sadece pandemi sürecini değil, Euro Bölgesi’nin son 21 yılın en yüksek PMI seviyesine ulaştığı hızlı normalleşme dönemini de en iyi değerlendiren ülke sektörü olduklarını belirten MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “İlk çeyrekte yüzde 18’e yakın artan dünya mal ticareti, son iki çeyrekte birden 5 trilyon doların üzerine çıktı. Küresel ihracatın uzun zamandır yılda 18,5 trilyon doları aşamadığı düşünülürse, bu beklenmedik hızdaki iyileşmenin artçı etkilerinin olması kaçınılmaz. Mal ticaretindeki değer artışının temel sebebi olarak, endişeyle verilen yüksek siparişlerin kapasiteleri zorlaması gösteriliyor; ama küresel enflasyonun, lojistikte yaşanan sorunların ve karaborsaya düşen ya da ihracatına sınırlar getirilen bazı hammaddelerin de fiyat artışını körüklediği bir gerçek. Arz yetmeyecek kaygısı, süratle makine teçhizat yatırımlarına yansıyor” dedi.

“Pandeminin makine ihracatına etkilerini tamamen bertaraf ettik”
Sürekli yeni makine siparişi aldıklarını ifade eden Karavelioğlu, şöyle konuştu: “2019’a göre 1 milyar dolar fazla ihracat yaparak, geçen yılın bütününde uğradığımız kaybı ilk 5 ayda yerine koyduk ve pandeminin makine ihracatına etkilerini tamamen bertaraf etmiş olduk. Son 12 aylık sürede 19,5 milyar dolara ulaşan ihracatımız, sene sonu hedefimizi 21 milyar doların üzerine revize etmemiz için bize cesaret veriyor. Öte yandan, ticaretinin yüzde 70’ini kendi aralarında yapan Avrupa ülkelerinin ihracatımızın yüzde 59,7’sini çekiyor olması çok anlamlı bir gösterge. Makinelerimizin gördüğü rağbet, üretim ve teknoloji alanlarındaki ortaklıklarımızı kolay artırabileceğimizin de ifadesidir.”

“Hiçbir eksiğimiz olmadığını ispat ettik”
Makine ihracatının alt dallara ve küresel pazarlara dağılımına dair verilerin, Türkiye’nin ürün çeşitliliği, kalite ve rekabet gücü açısından hiçbir eksiği olmadığını ispat ettiğini kaydeden Karavelioğlu, “AB makine ve tesis mühendisliği, pandemi sürecinde önemli bir resesyona uğradı ve makine üretimi dünyada yüzde 6 düşerken, AB’de yüzde 14 daraldı. Sektörel STK’ların son raporları, yüzde 98’i KOBİ ölçeğinde olan AB’li makine imalatçılarına verilmekte olan istihdam desteklerinin sürmesi gerektiğini yazıyor. Yüzde 9,7 gerileyen ihracatın ve yüzde 70’lere düşen kapasite kullanım oranlarının normalleşmesi AB için zaman alacak. Zaafa düşen Avrupalı KOBİ’ler için önemli bir çözüm ortağı ise, makine sektöründe geçen yılı yüzde 9, bu yılın ilk çeyreğini ise yüzde 28,5 üretim artışı ile kapatan Türkiye olacak” şeklinde konuştu.

“Pastadan çok daha kalın bir dilim kesmenin peşindeyiz”
Pandemi sürecinde dâhi 360 milyar dolarlık makine ithal eden AB’ye yapılan 12 milyar dolarlık ihracatın Türkiye için yetinilecek bir netice olmadığına dikkat çekeren Kutlu Karavelioğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İhracatımızın büyük kısmı yanında makine ithalatımızın da yüzde 55’ini AB’den yapmak, bizi birçok Avrupalıdan daha Avrupalı yapıyor; ama biz bu pastadan çok daha kalın bir dilim kesmenin peşindeyiz. AB ve Çin arasındaki ticari kapışmanın artacağına dair işaretler, Avrupa Komisyonu’nun güncellenen sanayi stratejisinde yer buldu. Ticaret savaşlarındaki keskinleşme, son 12 ayda 31,5 milyar dolara ulaşan makine ithalatımızda lehimize sonuçlar doğuracak. Türk imalatçılar ile Avrupalı ortaklarının oluşmakta olan yeni zemini en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyoruz.”

“Teknoloji ve verimlilik yükseltme gayretlerini de teşvik etmeliyiz”
AB’de yaratılan katma değerin yüzde 12’sinin makine ve tesis mühendisliği sektöründen geldiğinin altını çizen Karavelioğlu, “Bu sektör artık ‘ikiz dönüşüm’ olarak da anılmaya başlanan yeşil ve dijital eş zamanlı dönüşümlerin karargahı konumunda. Bu olguyu bütün dünyaya kabul ettiren AB ile güçlü iş birliğimizi makine imalatının bütün alt dallarına yaymak için işletmelerimizin sadece dönüşümünü değil, teknoloji ve verimlilik yükseltme gayretlerini de mutlaka teşvik etmeliyiz” diye konuştu.

“Mevcut istihdamımızla iki misli üretim yapmalıyız”
AB makine sektörünün katma değer katsayısı ortalama yüzde 34 iken, Türkiye’nin en katma değerli sanayi dalı olan makine imalatında söz konusu katsayının yüzde 25’te kaldığını aktaran Karavelioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “İhracatta yaratılan yerli katma değer oranında OECD beşincisi Almanya ile aynı seviyede olup da katma değer katsayısında düşük kalmak; firmalarımızın iç talepten daha fazla pay alma ve markalaşarak fiyat rekabetinden kurtulma ihtiyacının net bir ifadesi. Diğer taraftan, çalışan başına 150 bin Euro ihracat yapan AB’ye verimlilikte yaklaşabilmek için de, mevcut istihdamımızla iki misli üretim yapmamız gerekiyor. Emekteki fazlalık, niş alanlarda sipariş üzerine özel maksatlı makineler geliştirmek konusunda ısrarlı olduğumuzu da gösteriyor. Bu yapılanma kriz zamanlarında bir avantaj olmakla birlikte; krizde kazanılan mevzilerin korunması için ölçeklerimizin büyümesi, ülkemizdeki işlerin dışarıya değil kendi imalatçımıza verilmesi ve teşvik sisteminin ithalatta haksız rekabet unsuruna dönüşen mevcut yapısından kurtulması zorunlu hale geliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ