Makine Haber

Karataş: “Enerji verimliliği projelerine 5. Bölge Yatırım Desteği sunuluyor”

Sanayiciler ile fabrika ve enerji yöneticilerini yakından ilgilendiren 5. Bölge Yatırım Teşviği ile ilgili kapsamlı bilgiler veren Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, enerji yoğunluğunu yüzde 15 azaltan projeler kapsamında, endüstriyel tesislerin 5. Bölge Yatırım Destekleri’nden faydalanabildiklerini aktardı.

Karataş: “Enerji verimliliği projelerine 5. Bölge Yatırım Desteği sunuluyor”

Endüstriyel tesisler, enerji yoğunluğunu yüzde 15 azaltan projeler kapsamında 5. Bölge Yatırım Destekleri’nden faydalanabiliyorlar. Tesis büyükşehirde bile olsa söz konusu teşviklerden istifade edilmesi mümkün.
Konuyla ilgili bilgi veren Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, “5. Bölge Yatırım Desteği kapsamına enerji verimliliği projelerini de dâhil edebilirsiniz. Yıllık 500 TEP ve üzeri enerji tüketiminiz varsa ve enerji verimliliği yatırımınız kendisini 5 yıldan kısa süre içerisinde amorti ediyorsa, bu yatırımınızı 5. Bölge Yatırım ve Teşvik Programı’na sokabilirsiniz. Bunun için tek bir şart aranıyor. Enerji yoğunluğunuzu uygulama yapacağınız proseste ya da işletmede yüzde 15’in üzerinde düşürmeniz gerekiyor. Faaliyet gösterdiğiniz yer şayet 1. Bölge içerisinde yer alıyorsa, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 5. Bölge Yatırım Teşvik ve Destek Projesi’ne başvuru yapmanız yeterli oluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçici teşvik belgeleriniz hazırlanacak ve enerji yoğunluğunuzu azalttığınızda teşviği almaya hak kazanacaksınız” diye konuştu.

“Devlet, enerji verimliliğiyle ilgili olarak destek, teşvik ve hibe sağlıyor”
5. Bölge Yatırım Teşviği kapsamında sunulan avantajlar ve destekler hakkında bilgi veren Karataş, şunları söyledi: “KDV istisnası, makine alımında gümrük vergisi istinası, bu bölümde personel çalıştırmanız gerekiyorsa sigorta desteği ile yatırım için ek bir alana ihtiyaç duyuluyorsa alan desteği sağlanıyor. En önemli destek ise finans tarafında yaşanıyor. Döviz bazında alacağınız kredi için 2 puan, TL bazında kullanacağınız krediye ise devlet tarafından 5 puan destek veriliyor. Devlet, enerji verimliliğiyle ilgili olarak destek, teşvik ve hibe sağlıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ