Makine Haber

Kanca: “Otomotiv tedarik sanayiinde kötü günler geride kaldı”

Sektörde hemen hemen her şirkette inanılmaz derecede bir yoğunluk olduğunu ifade eden Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, sektörde bazı şirketlerin 3 vardiyaya tekrar döndüğünü ve gece-gündüz üretim yaptığını dile getirdi.

Kanca: “Otomotiv tedarik sanayiinde kötü günler geride kaldı”

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Türkiye otomotiv sektörünün üretim, satış ve ihracat verileri doğrultusunda yılın sekiz aylık dönemini ve yıl sonu beklentilerini paylaştı. TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı’nın yaptığı ortak değerlendirmede, Türkiye’nin en fazla ihracatı gerçekleştirdiği Avrupa ile küresel pazarlardaki güncel tablo da ortaya koyuldu.

“Daha mutlu ve keyifliyiz”
TAYSAD Yönetim Kurulu Alper Kanca, “2020 yılı, adeta ölümü neredeyse görmeye yakın bir dönemden geçip ondan sonra sıtma, sonra da iyileştiğimiz bir dönem oldu. Daha mutlu ve keyifliyiz. Tahmin ettiğimiz gibi önce inanılmaz bir düşüş oldu. O düşüş artık yukarı doğru çıkıyor. Belki de en iyi haberlerden bir tanesi, otomotiv sektöründe üretimin devam etmesine rağmen önemli bir sağlık sorunu olmaması. Yani hem ürettik, hem de hastalığın yayılmasına engel olduk. Eylül ayında ise beklenti çok yüksek. Kendi şirketlerimizde bile yüzde 90’a yakın bir doluluk oranı var. Bu şekilde olması beklemediğimiz bir şeydi. Baktığımız zaman sektörde hemen hemen her şirkette inanılmaz derecede yoğunluk var. Sektörün kimi oyuncuları 3 vardiyaya tekrar döndü ve gece-gündüz üretim yapıyor. Bazılarında fazla mesai bile söz konusu olmaya başladı” dedi.

“Dünyada yüzde 13, Avrupa’da ise yüzde 15’lik bir düşüş var”
Küresel pazarlar ile Avrupa pazarlarındaki güncel durumu da aktaran Kanca, şunları söyledi: “Son 4-5 yıldır küresel otomotiv endüstrisi 92 ilâ 97 milyon adetler arasında bir üretim gerçekleştiriyordu. 2020 yılında bu rakamın yüzde 22 daralmayla 72 milyon adetlere kadar düşeceğini tahmin ediyoruz. Bu aslında inanılmaz bir düşüş. Avrupa’da üretim adetleri son 5 yıllık ortalamalara bakıldığında 22 milyon adet seviyesindeydi. Bu sene Avrupa’daki üretimin 16 milyon adet seviyesinde tamamlanmasını bekliyoruz. Yani, dünyada yüzde 13, Avrupa’da ise yüzde 15’lik bir düşüş var. Bütün bunlara rağmen; 2021’de dünyada yüzde 13’lük artışla 81 milyonluk araç üretileceği, Avrupa’da ise 18,5 milyon araç üretileceği öngörülüyor.”

“İhracat açısından Türkiye Avrupa’ya bağlı”
Açıklanan son verilere göre, Türkiye otomotiv sanayisinin ihracatında Ocak-Temmuz döneminde yüzde 36’lık bir düşüş yaşandığı hatırlatılan Kanca, ihracat açısından Türkiye’nin Avrupa’ya bağlı olduğu vurgulandı. Kanca, “Tedarik sanayicilerinin ihracatta ana sanayiye göre kaybı daha az. Bu; ‘araç satışı Avrupa’da halen hızlı değil ama üretim tarafında bir hızlanma var’ anlamına gelebilir. Dolayısıyla, bizden aldıkları parçalar orada üretime gidiyor; fakat henüz satılmıyor” diye konuştu.

“İç pazardaki yüksek talep üretimi tetikliyor”
Üretim ve iç pazar performansını da değerlendiren Alper Kanca, şunları aktardı: “Otomotiv üretim performansı açısından Haziran-Temmuz aylarında geçtiğimiz yılı yakaladığımızı görüyoruz. Tabi ki, en iyiyi baz aldığımız 2017’ye göre yaklaşık yüzde 37 oranında gerideyiz. Buna rağmen, iç pazardaki yüksek talep üretimi tetikliyor. Türkiye’de iç pazarın bu kadar büyük patlayacağını tahmin etmiyordum. İnanılmaz bir talep var. Tamamen dünyadan ayrıştığımız bir tablo. Avrupalı meslektaşlarımızla konuşuyoruz ve ‘İnsanlar nasıl araç satın alıyorlar’ diye soruyorlar. Bizce Türkiye, birkaç yılın birikmiş ihtiyacını gideriyor. Nisan-Mayıs’ta bile iyiyiz. Haziran ayına baktığımızda satışlar geçen seneye göre yüzde 65, Temmuz’a baktığımızda yüzde 384 arttı. 2017’ye baktığımızda ise yüzde 30’luk bir düşüş var. Bu oranların büyüklüğü, tabi ki 2019’un çok iyi bir yıl olmamasından da kaynaklanıyor.”

Yazıcı: “Sektör yüksek tempo ile çalışıyor”
TAYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı da, yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullandı: “Sektör şu anda geleceği daha iyi görüyor ve yüksek tempo ile çalışıyor. ‘En kötü günler geride kaldı’ diyebiliriz. Otomotiv endüstrisi olarak, salgının ilk anlarında çok iyi bir sınav verdiğimize inanıyoruz. Herkesin evde olduğu dönemde, fabrikalarımızda siperlik ve sağlık ürünleri ürettik. Şimdi ise, sosyal mesafe ve sağlık önlemleri açısından üst düzey çalışmalar yapıyoruz. Düzenli testler ve anında izolasyona dikkat ediyoruz. Üretim tarafında, kendi üyelerimiz üzerinden OEM’lerin üretim tahminlerine bakıyoruz. Orada gördüğümüz kadarıyla; Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık dönemi doluluk açısından yüzde 90 ilâ 92 arasında değişiyor. Yani, sektörün kapasite kullanımı çok iyi bir seviyeye geliyor. Avrupa tarafında da pazar bu haliyle devam eder, pandemide ikinci dalga veya yeni bir problemle karşılaşmazsak, yılın son 4 aylık bölümü çok iyi olacak diyebiliriz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ