Makine Haber

Kalite kontrol testlerini 10 kat daha hızlı hale getiren yeni robotlu 3D muayene sistemi

3 boyutlu kalite kontrol çözümü, zaman alıcı manuel inceleme ihtiyacını ortadan kaldırırken; hata olasılığını önemli ölçüde azaltıyor. Verimliliği artıran sistem, potansiyel iadelere yol açabilecek ürün hatası riskini en aza indirerek, maliyetleri de düşürüyor.

Kalite kontrol testlerini 10 kat daha hızlı hale getiren yeni robotlu 3D muayene sistemi

ABB

Bir insan saçı genişliğinin yarısından daha az kusurları tespit edebilen ve çıplak gözle fark edilemeyen 3 boyutlu (3D) kalite kontrol (3DQI) çözümü, zaman alıcı manuel inceleme ihtiyacını ortadan kaldırırken; hata olasılığını önemli ölçüde azaltıyor. Sistem, verimliliği artırmanın yanı sıra, potansiyel iadelere yol açabilecek ürün hatası riskini en aza indirerek, maliyetleri de düşürüyor. 3DQI’nin en önemli faydaları arasında; hızla kombine olan ve 100 μm’nin altında bir hassasiyet ile modüler tasarımın sağladığı esneklik yer alıyor. Müşteriler artık tam ihtiyaçlarına göre özel bir çözüm üretebiliyorlar.

Özelleştirme veya genişletmeye izin veriyor
3DQI esas olarak çevrimdışı test istasyonları için tasarlanmasına rağmen, modülerliği gelişen işletme ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirme veya genişletmeye izin veriyor. Çekim başına milyonlarca 3D noktayı taramak için tek bir 3D beyaz ışık optik sensörü kullanarak, incelenen parçanın orijinal bir CAD çizimiyle karşılaştırılabilecek ayrıntılı bir dijital modeli oluşturulabilir. Tüm bunlar, geleneksel CMM makinelere göre 10 kat daha hızlı yapılabilir.
Sensör, taşıma kapasitesi 20 kg’dan fazla olan herhangi bir robot tarafından taşınabilir. ABB’nin; robot, lineer kızak ve döner tablaları ile uyumlu olması sayesinde, incelenebilecek parçaların boyutlarında sınır yoktur. ABB tarafından son zamanda piyasaya sürülen akıllı, esnek çözüm portföyünde FlexArc ve FlexLoader sistemlerine yeni 3DQI muayene hücresi de katılıyor.

Vainio: “Ürün kalitesini, iş hacmini ve güvenliği artırdığı kanıtlandı”
ABB Robotik Otomotiv Tier 1 İş Kolu Yöneticisi Tanja Vainio, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kaliteyi doğru bir şekilde ölçebilme ve kontrol edebilme yeteneği sayesinde; ürünlerin tutarlılığa ulaşmasını, standartlara uymasını ve müşteri beklentilerini karşılamasını sağlamak artık hayati önem taşımaktadır. Geleneksel test yöntemleri hem çok zaman almakta, potansiyel kalite hataları ise genellikle sürecin çok geç aşamalarında yakalanabilmektedir. 3DQI hücremiz bu süreci otomatik hale getirerek; hız, doğruluk ve tekrarlanabilirlikte geleneksel kontrol yeteneklerini aşmaktadır. 3DQI teknolojimizi İspanya’daki Tier 1 otomotiv tedarikçisi Benteler de dâhil olmak üzere birçok farklı otomotiv uygulamalarında pilot olarak uyguladık ve geliştirdik. 3DQI çözümünün, ürün kalitesini, iş hacmini ve güvenliği artırdığı kanıtlanırken; vasıflı iş gücünü başka görevlerde kullanabilmesi için işletmelere şans verildi.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ