Makine Haber

Jeotermal enerji üretim tesislerinde sürekli emisyon ölçümü

Çevreye olan etkileri ve emisyonlar açısından değerlendirildiğinde; fosil yakıt yakan enerji üretim tesislerine oranla çok daha çevre dostu olduğu söylenebilmekle birlikte, jeotermal enerji üretim tesislerinden de kaynaklanan bazı emisyonların olduğu bir gerçektir.

Jeotermal enerji üretim tesislerinde sürekli emisyon ölçümü

SICK

Jeotermal enerji; yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde bulunan birikmiş ısının oluşturduğu sıcaklıkların, bölgesel atmosferik ortalama sıcaklığının üzerinde olan ve çevresindeki normal yeraltı ve yerüstü sularına göre daha fazla çözülmüş mineral, çeşitli tuzlar ve gaz içerebilen basınç altındaki sıcak su ve buhar (akışkan) yolu ile yüzeye taşınan ısı olarak tanımlanmaktadır.
Jeotermal enerji; yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmeyen, ucuz, güvenilir, çevre dostu ve yerli bir enerji kaynağıdır.

Çok daha çevre dostu
Çevreye olan etkileri ve emisyonlar açısından değerlendirildiğinde; fosil yakıt yakan enerji üretim tesislerine oranla çok daha çevre dostu olduğu söylenebilmekle birlikte, jeotermal enerji üretim tesislerinden de kaynaklanan bazı emisyonların olduğu bir gerçektir. Derinden çıkarılan sıcak jeotermal suların içinde bikarbonat iyonları formunda çözünmüş CO2 bulunur. Jeotermal sıvı yüzeye çıkartıldığında ve suyun basıncı düşürüldüğünde, kalsit (kalsiyum karbonat) depolanması başlar ve CO2 açığa çıkar. Ayrıca, jeotermal sıvının çıkarılması sırasında H2S (hidrojen sülfür) gazı emisyonları ve koku oluşumu söz konusu olabilmektedir. Jeotermal enerji santrallerinde emisyonların sürekli olarak ölçümüne ilişkin bir zorunluluk bulunmamaktaydı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 21 Ağustos 2020 tarihinde’ Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri Tebliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin bir taslak yayınlanarak; taslakta H2S ölçümünün sürekli olması yönünde bir madde yer almaktadır. Taslak tebliğ maddesine göre: “(4) Jeotermal Enerji Üretim Tesislerinde H2S parametresinin sürekli olarak izlenmesi amacıyla kullanılacak analizörlerin TS EN 14181 Standardı kapsamında KGS 1 sertifikasının bulunmaması durumunda, bu parametrenin ölçümünü SEÖS ile gerçekleştirmek amacıyla seçilecek olan analizörün, CE belgeli, TS EN 15267-3 ve TS EN ISO 14956 standartlarına ya da dünya genelinde bu standartların muadili olarak kullanılan standartlara göre performans ve belirsizlik testleri yapılmış ve şartları sağladığı belgelenmiş, ısıl dönüştürücü ve kimyasal ölçüm metotları olmadan, optik ışık metodu ile doğrudan H2S ölçümü yapabilen, uygun ölçüm aralığına sahip olması zorunludur.”

H2S sürekli olarak izlenebilmektedir
H2S’in tebliğ taslağında belirtildiği gibi, optik olarak ölçümü UV (ultraviyole) ışın kaynağından çıkan ışınları absorplaması esasına dayanır. UV-spektroskopi teknolojisi kullanılarak ekstraktif (numune almalı) ya da in-situ (yerinde) ölçüm yöntemleri kullanılarak H2S sürekli olarak izlenebilmektedir.
Ekstraktif metotta numune bir prop (sonda) vasıtasıyla istenen ölçüm noktasından alınarak, gazın içeriğindeki nem muhtevası ve gaz sıcaklığına bağlı olarak uygun bir gaz hattından getirilerek analizörde ölçüm gerçekleştirilmektedir. Yine gaz ve ortam koşulları (koroziflik, nem, toz yükü, patlama riski vs.) dikkate alınarak, analizörün öncesindeki gaz şartlandırma ünitesi ve analizör kabineti tasarlanmaktadır. Ekstraktif sistemlerin en güzel yanı, modüler olmaları ve istenilen şartlara göre dizayn edilebilmeleridir. SICK’in GMS800 serisi gaz analizörü MKAS model farklı gereksinimlere göre düzenlenmiş (duvar tipi, Atex özellikli) kabinet içerisinde üstün bir mühendislik ve dizaynı birleştirerek, H2S’in ekstraktif olarak sürekli ölçümünü gerçekleştirebilmektedir.

Numune ölçümü, istenen noktadan direkt analizör vasıtasıyla yapılıyor
In-situ; yani yerinde ölçüm metodunda ise, numune ölçümü istenen noktadan direkt analizör vasıtasıyla yapılmaktadır. Yine UV ölçüm teknolojisine dayanan bu metotta, numune bir noktadan diğerine taşınmadan yerinde ölçülmektedir. Bu metodun en önemli avantajı; ölçüm probu, gaz taşıma hattı ve şartlandırma ekipmanları bulunmaması sebebiyle daha az parçadan oluşması, dolayısıyla bakım ihtiyacının düşük olmasıdır. Ayrıca gaz taşınmadığı ve direkt ölçüldüğünden; hem gaz muhtevasında herhangi bir değişiklik olmaz, hem de tepki süresi çok daha hızlıdır. UV ışın kaynağı içeren SICK GM32 model in-situ gaz analizörü; yine H2S’in ölçümünü yerinde, hızlı, güvenilir ve minimum bakım gereksinimi ile gerçekleştirebilmektedir.

SICK Türkiye, 7/24 servis desteği sunuyor
SICK Türkiye, müşterilerinin gereksinimlerine ve yönetmelik gerekliliklerine en uygun sistemlerin seçilip tasarlanması ve devreye alınması konusunda direkt üretici firmanın kendisi olarak Türkiye’de hizmet veren yegâne firma konumunda yer almaktadır. Şirket; satış ve kurulum sonrası bakım hizmetleri, 7/24 servis desteği ve uzaktan servis gibi hizmetlerle ürün ve çözüm tedariğinin yanı sıra, ürün ve sistemlerin ömrü boyunca her zaman belirli kalite standartlarında servis desteğini de sağlıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ