Makine Haber

İTÜ ARI Teknokent ve Petrol Ofisi, Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesinde iş birliği yaptı

İTÜ ARI Teknokent ve Petrol Ofisi, Türkiye’nin Covid-19’a karşı verdiği mücadelede güçlerini birleştirdi. Söz konusu iş birliği; İTÜ Çekirdek girişimcileri tarafından koronavirüs mücadelesi kapsamında yürütülen çalışmaların geliştirilmesi, üretilmesi ve dağıtılmasını kapsıyor.

İTÜ ARI Teknokent ve Petrol Ofisi, Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesinde iş birliği yaptı

Türkiye’nin önemli girişimcilik ve inovasyon merkezlerinden İTÜ ARI Teknokent ile akaryakıt ve madeni yağlar sektörünün öncü kuruluşlarından Petrol Ofisi, Covid-19’a karşı mücadelede güçlerini birleştirdi. İş birliği; İTÜ Çekirdek girişimcileri tarafından Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesi kapsamında yürütülen çalışmaların geliştirilmesi, üretilmesi ve dağıtılmasını kapsıyor.
Covid-19 ile mücadelede girişimcilere çağrıda bulunan İTÜ Çekirdek, en çok ihtiyaç duyulan; dezenfektan, maske, koruyucu kıyafet, yoğun bakım ünitesi cihazları, ortam koşullarını iyileştirecek ekipmanlar, ilaç, aşı, pandemiyi etkileyecek bilişim uygulamaları, ventilatör (solunum cihazı) ve benzeri alanlarda araştırmalarını sürdüren girişimcileri destekliyor.
İş birliği kapsamında Petrol Ofisi; İTÜ ARI Teknokent’in dijital üretim merkezi İTÜ MAGNET FAB | TRİDİ tarafından başlatılan, hastane ve doktorlardan gelen taleplerin karşılandığı inisiyatifi de destekliyor. İlgili resmi kuruluşların da koordinasyonu ile yürütülen söz konusu süreçte; ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilen siperlik, entübasyon kutusu, dalgıç maskesinden sağlık personeli için PPG maske, koruyucu tulum ve UVC ışık ile oda ve hava sterilizasyon üniteleri gibi ürünler üretilerek dağıtılıyor.

Şiper: “Desteğimiz ilerleyen dönemlerde de devam edecek”


Türkiye’nin köklü ve en büyük şirketlerinden biri olan Petrol Ofisi’nin İTÜ ile farklı alanlarda da iş birliği yaptığını ifade eden Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, “İstanbul Teknik Üniversitesi, 250 yıla yaklaşan köklü geçmişi ile ülkemizin uluslararası prestije sahip, güzide üniversitelerinden biri. İTÜ ARI Teknokent bünyesinde yer alan İTÜ Çekirdek ise;
bugüne kadar birçok alanda önemli çalışmalara imza atmış, teknoloji gücünü ve kabiliyetini kanıtlamış, en önemli küresel girişimcilik merkezleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin Ofisi olarak biz de, bu zorlu süreçte ülkemizin geleceğine yönelik yaptığımız desteklerin yanı sıra; İTÜ ARI Teknokent gibi önemli bir paydaş ile Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesinde doğrudan kullanılacak malzeme ve cihazların geliştirilmesine, üretilmesine ve hatta dağıtılmasına yönelik bir iş birliğine imza atmaktan onur duyuyoruz. İş birliği ve desteğimiz ilerleyen dönemlerde de devam edecek” diye konuştu.

Karaca: “Petrol Ofisi ile birlikte gücümüze güç katıyoruz”


Petrol Ofisi ile gerçekleştirilen iş birliğiyle ilgili açıklamada bulunan İTÜ ARI Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da, şunları söyledi: “Yaklaşık üç hafta önce; ‘İTÜ Çekirdek’te Geliştir, Dünyayı İyileştir’ diyerek girişimcilere yönelik #FightCovid19 çağrısını açtık. O günden beri, bu dikeydeki her türlü probleme girişimcilerin ilgisi çok yoğun. Hepsi birbirinden heyecan verici bu projeler arasında; Covid-19’dan doğrudan veya dolaylı etkilenen hastaları, sahadaki sağlık çalışanlarını ve enfekte olmaktan korunmaya çalışan milyonları ilgilendiren hârika girişim adayları var. İlk etapta 100’den fazla girişimci grubu başvurdu ve bunların yüzde 80’ini İTÜ Çekirdek kapsamına alarak, Covid-19 ile ilgili ürün ve çözümler sunan girişimcileri, diğer girişimcilerimizle birlikte desteklemeye karar verdik. Tam da bu süreçte, ülkemizin lider kuruluşlarından Petrol Ofisi, vizyoner bir yaklaşımla Covid-19 ile ilgili ürün ve çözüm sağlayan ve çağrımıza yanıt veren girişimlere hibe sağlayarak destek olmak amacıyla paydaşımız oldu. Petrol Ofisi ile birlikte gücümüze güç katmanın ve bu önemli mücadelede daha fazla girişimciye daha etkili destek verecek olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bize destek verdikleri ve İTÜ Çekirdek paydaş ekosistemine katıldıkları için kendilerine çok teşekkür ediyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ