Makine Haber

İşten çıkarma yasağı ile kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılabilecek

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ‘İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne göre, işten çıkarma yasağı uygulaması 30 Haziran 2021, kısa çalışma ödeneği ise 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılabilecek.

İşten çıkarma yasağı ile kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılabilecek

Covid-19 salgınının istihdama olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun teklifi, yapılan düzenlemelerle birlikte yasalaştı. Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı ‘İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne göre; Cumhurbaşkanı kararıyla kısa çalışma ödeneği 31 Aralık 2020’ye, işten çıkarma yasağı ise üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021’e kadar devam edebilecek.
Kanun teklifine göre; Cumhurbaşkanı’nın kısa çalışma ödeneği uygulama süresini sektörel bazda veya bir bütün halinde uzatabilme yetkisi bulunacak. İş yerlerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi de normalleşme kapsamında teşvik edilecek.

Şenel: “İşveren ve çalışanın süreci en az kayıpla atlatmasına yardımcı oluyor”
IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mesut Şenel, “İş akitlerinin feshi yasağı ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı kanun teklifi, koronavirüsün olası uzun vadeli etkileri için bugünden alınması gereken tedbirleri içeriyor. Kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ile nakdi ücret desteğinden yararlananların, iş yerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi durumunda sigortalı ve işveren payları 31 Aralık 2020’ye kadar üç ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenecek. Atılan normalleşme adımları, işveren ve çalışanın bu süreci en az kayıpla atlatmasına yardımcı oluyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ