Makine Haber

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI Nisan 2021 Raporu açıklandı

İSO Türkiye İmalat PMI nisanda 50,4’e geriledi ve genel faaliyet koşullarında çok sınırlı bir iyileşmeye işaret etti. Sektörün performansı 11 aydır devam eden büyüme döneminin en ılımlı artışını sergiledi. Nisanda hem üretim, hem de yeni siparişler yavaşlama kaydetti.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI Nisan 2021 Raporu açıklandı

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Nisan 2021 dönemi sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, martta 52,6 olarak ölçülen manşet PMI nisanda 50,4’e geriledi ve genel faaliyet koşullarında çok sınırlı bir iyileşmeye işaret etti. Sektörün performansı 11 aydır devam eden büyüme döneminin en ılımlı artışını sergiledi. Nisanda hem üretim, hem de yeni siparişler yavaşlama kaydetti. Anket katılımcıları, bu durumu genel olarak Türkiye’de Covid-19 pandemisinin yeniden yükselmesine bağladılar. Üretimdeki yavaşlama üç aylık büyümenin ardından gerçekleşti. Yine de, yaşanan ivme kaybı geçen yılın nisan ve mayıs aylarındaki ilk pandemi dalgasıyla kıyaslandığında çok daha hafif gerçekleşti.

Yeni ihracat siparişleri üst üste dördüncü ay artış gösterdi
Toplam yeni siparişlerde yaşanan yavaşlamaya karşılık, uluslararası talepte güçlenme sinyalleri gözlendi ve yeni ihracat siparişleri üst üste dördüncü ay artış gösterdi. İmalatçılar, nisan ayında da yeni istihdam yaratmaya devam ettiler ve bu gelişme mevcut artışı trendini 11 aya ulaştırdı. Öte yandan nisandaki artış, söz konusu artış döneminin en düşük hızında gerçekleşti. Personel sayılarında devam eden artış ve yeni siparişlerin ivme kaybetmesi, firmaların tamamlanmamış işleri üzerinde çalışmalarına olanak sağladı ve birikmiş işler Mayıs 2020’den beri en yüksek oranda azaldı.

Enflasyonist baskılar yüksek düzeyini korudu
Enflasyonist baskılar ikinci çeyreğin başında yüksek düzeyini korudu. Girdi maliyetlerinde keskin artış kaydedilirken firmalar; bu artışı genellikle Türk Lirası’ndaki değer kaybı, hammadde fiyatlarındaki yükseliş ve bazı durumlarda da arz eksikliklerine bağladılar. Hammadde teminindeki zorluklar ve dünya genelindeki nakliye sorunlarına bağlı olarak tedarikçilerin teslimat sürelerinde devam eden güçlü artışlar, arz yönlü sorunların sürdüğüne işaret etti. Tedarikçi performansındaki bozulma mart ayına göre değişim göstermedi. Girdi maliyetlerindeki yükselişlerin genel olarak satış fiyatları kanalıyla müşterilere yansıtıldığı gözlendi. Satış fiyatlarında keskin artış kaydedildi ve bu artış, geçmiş dönem ortalamasına göre çok daha hızlı gerçekleşti.

Harker: “Covid-19’un etkileri Türk imalat sektörüne belirgin bir şekilde yansıdı”
Anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Yaşanan son Covid-19 dalgasının etkileri nisan ayında Türk imalat sektörüne belirgin bir şekilde yansıdı. Müşterilerin yeni projelere girmekten uzak durması, üretimi ve yeni siparişleri yavaşlattı. Öte yandan, yeni ihracat siparişlerinin ve istihdamın artmaya devam etmesi gibi bazı olumlu bazı sinyaller de söz konusuydu. Önümüzdeki aylarda sektörün performansı büyük olasılıkla vaka sayılarının ne kadar hızlı azaldığına bağlı olacak. Salgının yavaşlaması sektörün daha normal bir ortamda çalışmasına yardımcı olacaktır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ