Makine Haber

İSO Türkiye İmalat PMI Eylül 2020 Raporu ve Türkiye Sektörel PMI Raporu açıklandı

İSO Türkiye İmalat PMI anketinin Eylül 2020 dönemi sonuçları açıklandı. Anket sonuçlarına göre, ağustosta 54,3 düzeyinde gerçekleşen manşet PMI eylülde 52,8’e geriledi. Bununla birlikte, sonuçlar önceki aya göre sektörün faaliyet koşullarında güçlü iyileşmenin sürdüğüne işaret etti.

İSO Türkiye İmalat PMI Eylül 2020 Raporu ve Türkiye Sektörel PMI Raporu açıklandı

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) eylülde 52,8’e geriledi. Yine de endeks, önceki aya göre sektörün faaliyet koşullarında güçlü iyileşmenin sürdüğüne işaret etti. Böylece, faaliyet koşulları son dört ay boyunca güçlenmiş oldu. Firmalar, artan siparişler doğrultusunda Şubat 2018’den beri en yüksek oranda istihdam artışı gerçekleştirdiler.
İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI eylül verilerine göre de, 10 sektörün çoğunluğunda faaliyet koşulları iyileşmeyi sürdürdü. Ancak, bazı alanlarda zayıflıklar devam etti. Ana metal ile kimyasal, plastik ve kauçuk sektörleri büyümede başı çekerken; gıda ürünleri ile giyim ve deri ürünleri gibi sektörlerde faaliyet koşulları yavaşladı. Üretim 10 sektörün sekizinde artış gösterirken; en hızlı üretim artışı kimyasal, plastik ve kauçuk kategorisinde gerçekleşti. Üretimi azalan sektörler, giyim ve deri ürünleri ile gıda ürünleri oldu.
Covid-19 salgınında en kötünün geride kalmasının ardından normale dönüş sürecinin devam etmesi, talebin eylül ayında da iyileşmesini sağladı. Bunun sonucu olarak, üretim ve yeni siparişlerdeki büyüme sürdü. Her iki alt endeks de, üst üste dördüncü ay artış gösterdi. Bununla birlikte, büyüme ağustosa göre hız kesti.

Şubat 2018’den beri en yüksek oranda istihdam artışı gerçekleşti
Artan siparişler doğrultusunda firmalar, Şubat 2018’den beri en yüksek oranda istihdam artışı gerçekleştirdiler. Kapasitedeki genişlemenin yanı sıra yeni siparişlerdeki artışın ivme kaybetmesi, firmaların birikmiş işlerini azaltmasına olanak sağladı. Diğer yandan, Türk Lirası’ndaki zayıflık enflasyonist baskıların eylülde de artmasına yol açtı. Girdi maliyetleri enflasyonu son iki ayda artarak Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Benzer şekilde, nihâi ürün fiyatları da son iki yılın en hızlı artışını kaydetti. Kur artışlarının ihracat pazarlarında rekabet gücünü desteklediği yönündeki firma bildirimleri, anketin görece pozitif bulguları arasında yer aldı. Yeni siparişler ve üretim gereksinimlerindeki yükselişin yansıması olarak, satın alma faaliyetleri son dört ay boyunca artış gösterdi. Firmaların stok biriktirme konusundaki temkinli tutumunun devam etmesi ve üretimdeki büyümeyi desteklemek için girdilerin kullanılması, girdi stoklarının azalmasına yol açtı.

Harker: “En dikkat çekici gelişme istihdam yaratma hızının güçlenmesi”
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Son PMI anketinden elde edilen en dikkat çekici gelişme, istihdam yaratma hızının güçlenmesi oldu. Covid-19 kaynaklı daralmanın ardından talepte yaşanan iyileşme sürecinin yansıması olarak, imalatçıların istihdamı yeniden büyütmeye yönelik yatırımlara istekli oldukları görülüyor. Bununla birlikte, üretim ve yeni siparişlerdeki artış ivme kaybederken, salgın tehdidi de devam ediyor. Firmalar, toparlanmanın sürebilmesi için yılın son çeyreğinde de eğilimlerin pozitif kalmasını ümit ediyor olacaklar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ