Makine Haber

İSO Türkiye İmalat PMI Ekim 2020 Raporu ve Türkiye Sektörel PMI Raporu açıklandı

İSO Türkiye İmalat PMI anketinin Ekim 2020 dönemi sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, eylülde 52,8 olarak ölçülen PMI ekimde 53,9’a yükseldi ve sektörün performansında güçlü bir iyileşmeye işaret etti.

İSO Türkiye İmalat PMI Ekim 2020 Raporu ve Türkiye Sektörel PMI Raporu açıklandı

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), ekimde 53,9’a yükselerek sektörün performansında güçlü bir iyileşmeye işaret etti. Türk imalat sektörü, Covid-19 salgını kaynaklı daralmanın ardından böylece üst üste beş ay büyüme gösterdi. Üretim hacimleri yükseldi ve büyüme eylül ayına göre hız kazandı. İstihdamda belirgin artış devam etti ve istihdam yaratma hızı Şubat 2018’den beri en yüksek düzeye ulaştı.
İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI ekim verilerine göre de, anket kapsamında takip edilen 10 sektör içinde en güçlü büyüme yine ana metal sanayii ile kimyasal, plastik ve kauçuk sektörlerinde kaydedildi. Üretim ve istihdamdaki en yüksek oranlı artış ana metal sanayiinde gerçekleşirken; kimyasal, plastik ve kauçuk sektörü ise yeni siparişlerdeki büyümenin başını çekti. Gıda ürünleri ile giyim ve deri ürünleri sektörlerinde faaliyet koşulları zayıfladı.

Yeni siparişlerde artış trendi beş ayı geride bıraktı
Yeni siparişlerde artış trendi beş ayı geride bırakırken; imalatçılar müşteri talebinin iyileşmeye devam ettiğini belirttiler. Yeni ihracat siparişlerinde de artış kaydedildi. Böylece, firmalar üretim hacimlerini ekim ayında da yükseltti ve büyüme eylül ayına göre hız kazandı. Üretimde ve müşterilere yapılan ürün teslimatlarındaki artışa bağlı olarak, birikmiş işler son üç ay boyunca azaldı.
İstihdamda devam eden belirgin artış, üretimdeki genişlemeyi destekledi. İstihdam yaratma hızının Şubat 2018’den beri en yüksek düzeye ulaşması dikkat çekti. İmalatçılar, ekim ayında satın alma faaliyetlerini de artırdılar; ancak girdilerin üretim süreçlerinde kullanılması ve malzeme temininde yaşanan zorluklar nedeniyle girdi stokları azaldı. Özellikle yurt dışından temin edilen girdilerde tedarik zinciri gecikmeleri daha fazla yaşandı. Genel olarak teslimat sürelerinde hazirandan beri en yüksek artış kaydedildi. Türk Lirası’ndaki zayıflık, ekim ayında da hem girdi maliyetleri, hem de nihâi ürün fiyatlarında keskin artışlara yol açtı. Girdi maliyetleri son iki yıllık dönemin en belirgin artışını gösterirken; nihâi ürün fiyatlarındaki yükseliş de son 25 ayın en güçlü oranında gerçekleşti.

Harker: “Türk imalat sektöründeki toparlanma ekim ayında da sürdü”
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Türk imalat sektöründeki toparlanma, üretimde devam eden güçlü artışa bağlı olarak ekim ayında da sürdü. Firmaların üretimi desteklemek için istihdam artırmaya devam etmesi de, toparlanmanın sürdürülebilirliğine ilişkin güvene işaret etti. IHS Markit, Covid-19 kaynaklı olarak yılın başlarında yaşanan sert düşüşe karşın, sanayi üretiminin 2020 yılı genelinde sadece yüzde 0,8 azalacağını öngörüyor. Bu olumlu görünüm, Türk Lirası’nda devam eden zayıflık nedeniyle enflasyonist baskıların artmasına rağmen gerçekleşiyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ