Makine Haber

İSO, ‘Piyasa Gözetim ve Denetimi Uygulamalarında Makine Sektörü İçin İstişare Toplantısı’ düzenledi

12 Kasım tarihinde video konferans yöntemi ile ‘Piyasa Gözetim ve Denetimi Uygulamalarında Makine Sektörü İçin İstişare Toplantısı’ düzenleyen İstanbul Sanayi Odası, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile sanayicileri ve sektör derneklerini bir araya getirdi.

İSO, ‘Piyasa Gözetim ve Denetimi Uygulamalarında Makine Sektörü İçin İstişare Toplantısı’ düzenledi

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile sanayicileri ve sektör derneklerini bir araya getirdi. 12 Kasım 2020 tarihinde makine sektörü için video konferans yöntemi ile yapılan toplantıya, İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadık Ayhan Saruhan başkanlık etti. Metroloji ve Sanayi Ürünleri Güvenliği Genel Müdürü Mehmet Bozdemir’in de yer aldığı etkinliğe çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.
Makine sektöründe PGD faaliyetleri, AB Komisyonu Makine Emniyeti Yönetmeliği kapsamında yürütülen çalışmalar ve 7223 Sayılı Kanun ve sektöre olası etkilerinin konuşulduğu etkinlikte, sanayicilerden gelen sorular Bakanlık yetkilileri tarafından yanıtlandı.

Saruhan: “Özellikle haksız rekabetin önlenmesinde büyük bir önem arz ediyor”
1,5 yıl önce PGD konusunda AB ülkelerindeki mevzuat ve farklı uygulamaları dikkate alarak bir PGD Raporu hazırladıklarını ve Bakanlık ile paylaştıklarını söyleyen İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadık Ayhan Saruhan, “İlgi ve memnuniyetle çalışmayı değerlendiren Bakanlık, konuyu sektörel bazda toplantılar çerçevesinde paylaşmayı önerdi. İSO 40 ve 41. Grup MESKOM kapsamındaki makine sektörü ile toplantılara başladık. PGD konusu, özellikle haksız rekabetin önlenmesi hususunda büyük bir önem arz ediyor” dedi.

Bozdemir: “PGD konusuna özel önem veren tek Oda”
İSO’nun PGD konusuna özel önem veren tek Oda konumunda olduğunu ifade eden Metroloji ve Sanayi Ürünleri Güvenliği Genel Müdürü Mehmet Bozdemir ise, şöyle konuştu: “İSO, bunun için Meclis Çalışma Grubu oluşturdu. Türkiye sanayisinin yüzde 40’ını oluşturması nedeniyle İSO’nun temsil gücü yüksek.”
Yapılan denetimlerin sadece cezalandırma yönünün olmasını istemediklerini kaydeden Bozdemir, sanayinin temel sektörü olduğu için toplantılara makine sektörü ile başladıklarını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ