Makine Haber

İSO, çalışanları ve üretimi korumak için Covid-19 standardı geliştirdi

İSO, Covid-19 ile mücadelede insan sağlığı başta olmak üzere tüm sanayi üretim tesislerinin güvenliği ve sürdürülebilirliği için ‘Salgın Hastalıklarla Mücadele Standardı’ hazırladı. Çalışanların sağlığını ön planda tutan söz konusu çalışma, işyerlerinde risk oluşturmayacak koşulların yaratılması için alınacak önlemleri içeriyor.

İSO, çalışanları ve üretimi korumak için Covid-19 standardı geliştirdi

İstanbul Sanayi Odası (İSO), pandemi ile mücadele kapsamında başta milyonlarca çalışanın sağlığı olmak üzere, tüm sanayi üretim zincirinin güvenliği ve sürdürülebilirliği için hayati öneme sahip bir hizmete imza attı. Oda, 2DR İş Sağlığı ve Güvenliği firması ile iş birliği yaparak, ‘yeni normal’ olarak adlandırılan süreçte Türk sanayisinde alınacak önlemlere yönelik ‘Covid-19 Özelinde Salgın Hastalıklarla Mücadele Standardı’nı geliştirdi. ‘Covid-19 Özelinde Salgın Hastalıklarla Mücadele El Kitabı’ başta olmak üzere prosedürler ve talimatlar ile desteklenecek standart çalışması, kısa filmlerle de; bir çalışanın evinden işyerine ulaşması, işyerinde geçirdiği süre ve işyerinden evine dönüşüne kadar her süreçte yapılması gerekenleri açıklıyor.

Bahçıvan: “Dünya çok önemli bir sınavdan geçiyor”


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Dünyamız, insan sağlığı, ekonomi ve sosyal alanda çok önemli bir sınavdan geçiyor. Bu çalışmamızı, yeni normalde yeni kurallara sahip üretim sürecinde asıl önceliğimiz olan tek bir çalışanımızın dâhi zarar görmemesi amacıyla başlattık. İnsanımızın sağlığı her şeyin üstündedir. Hiçbir üretim, çalışanlarımızın sağlığından önemli değil” diye konuştu.
Sanayinin pandemide yaşadığı zorluklara rağmen üretimini kesintisiz yerine getirerek, üretimin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha gösterdiğine dikkat çeken Bahçıvan, şöyle konuştu: “Her zaman söylediğimiz gibi; Türkiye üretmek, üretim gücünü ayakta tutmak zorunda. İnsanımızın sağlığı, üretimin tüm süreçlerini de güvenli ve sürdürülebilir bir hale dönüştürecek. Bu çalışma; ne sadece çalışanların, ne de işvereninin sorumluluğuna bırakılmayacak kadar hassastır. Uygulanması konusunda hepimizin omuz vermesi gerekiyor. Bu çalışmanın çok önemli bir boşluğu dolduracağına ve üretim dünyamıza çok faydalı olacağına inanıyorum. Tabii ki çalışanlar da, üretim ortamında sağlıklarının korunması için sürecin işlemesinde rol üstlenmeliler ve gerekenlerin takipçisi olmalılar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ