Makine Haber

İşmak: “Türkiye için önümüzdeki dönemde önemli fırsatlar var”

Makine sektöründe dünyanın önde gelen ülkeleri tam kapasite ile çalışmaya başladıklarında,, belirli ürün gruplarında potansiyel bir pazarın oluşabileceğini belirten ELS Lift Satış Pazarlama Direktörü İrfan İşmak, söz konusu pazardan pay almanın önemine değindi.

İşmak: “Türkiye için önümüzdeki dönemde önemli fırsatlar var”

Küresel ölçekteki duraklamadan payını alan Türk makine sektörünün ilk üç aydaki toplam ihracatının 4,3 milyar dolar olduğunu ifade eden ELS Lift Satış Pazarlama Direktörü İrfan İşmak, 2019’un ilk çeyreğine göre sektörün ihracatındaki artışın yüzde 0,4 seviyesinde kaldığını hatırlattı.
Toplam ihracatlarının yüzde 40’ını gerçekleştirdikleri ülkelerde yüzde 52 oranında daralma yaşandığını ifade eden İşmak, faaliyet gösterdikleri personel yükseltici platform sektörüne dair görüşlerini ise şöyle aktardı: “Başta inşaat sektörü olmak üzere tüm sektörlerde meydana gelen duraksamalar, kiralama süreçlerinde de yüzde 40’lara dayanan bir iş kaybına neden oldu. Platformların üretimini gerçekleştiren şirketler nezdinde ise; yedek parça, yarı mâmul, satış sonrası hizmetler, lojistik ve gümrük süreçlerinde ülke bazlı aksamalar meydana geldi. Makinelerde kullanılan komponentlerde dışa bağımlı olunduğu için, parçaların temini konusunda stoklu ilerleme zorunluluğu üretici şirketler için vazgeçilmez bir unsur halini aldı.”

“Makine sektörünün ancak iki senede toparlanabileceği düşünülüyor”
Covid-19 sonrasındaki sürece dair düşüncelerini paylaşan İrfan İşmak, “Geçen yıl makine sektöründeki dış ticaret açığını 5 milyar dolara indirmiştik. Bu durumu korumak adına tedbirler alınması faydalı olacaktır. Ayrıca, yerli makine kullanımını teşvik eden bir mevzuatın uygulamaya konulması tüm sektörü rahatlatacak bir adım olacaktır. Makine sektörünün ancak iki senede toparlanabileceği düşünülüyor” diye konuştu.
Dünyanın makine sektörünü stratejik sektör olarak ilan ettiğini vurgulayan İşmak, mücbir sebep koşulunun makine sektörüne uygulanmasının sektörün elini güçlendireceğini kaydetti. İşmak, vergi oranlarının düşürülmesi ve ihracatçı firmalara finansal kaynaklara erişim kolaylığı sağlanmasının da önemli unsurlar olduğunu söyledi.

“Tek bir elden satın alma yapmanın tehlikeli yanlarını gördük”
Makine sektörü olarak tek bir elden satın alma yapmanın tehlikeli yanlarını gördüklerini belirten İrfan İşmak, dünyanın önde gelen uzmanlarının da önerdiği gibi, çeşitliliğe dayalı esnek tedarik zincirinin nasıl kurulabileceğine odaklanılması gerektiğini savundu. İşmak, “Covid-19 salgını, tedarik zincirlerinin zaafını gösterdiği için ucuza nasıl mal ederim dönemi kapandı. Sürdürülebilirlik ve güvenilir ilişkilerin önemi yeni dönemde artacak” dedi.

“Büyük işletmeler tedarik zincirlerini gözden geçiriyorlar”
Makine sektöründe dünyanın önde gelen ülkeleri tam kapasite ile çalışmaya başladıkları zaman, belirli ürün gruplarında potansiyel bir pazarın oluşabileceğini belirten İşmak, şunları söyledi: “Bu zincirde yer almak oldukça önemli. Büyük işletmeler, tedarik zincirlerini gözden geçirmeye çoktan başladılar. Söz konusu firmalar; hangi ülkede, hangi tedarikçinin, ne kadar sürede ihtiyacı karşılayabilecekleri konusunu araştırıyorlar. Söz konusu alanda Türkiye adına önemli fırsatlar olabilir. Kalite, fiyat ve performans endeksinde Avrupa ile entegre konumda olmamız Türkiye’yi güçlü kılıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ