Makine Haber

İşletmelerin yüzde 92’sinin teknoloji inovasyonları ortaya çıkmadan başarısız oluyor

Kaspersky’nin araştırmasına göre, küresel olarak işletmelerdeki inovasyon liderlerinin yüzde 92’si, projelerinin lansmandan önce başarısız olduğunu kabul ediyor. Bu inovasyonların çoğu geliştirme aşamasını bile geçemiyor. BT güvenlik departmanları ile iş birliği eksikliği de, bir projenin yayınlanmama olasılığını artırıyor.

İşletmelerin yüzde 92’sinin teknoloji inovasyonları ortaya çıkmadan başarısız oluyor

Kaspersky tarafından yaptırılan yeni araştırmaya göre, küresel olarak işletmelerdeki inovasyon liderlerinin yüzde 92’si, projelerinin lansmandan önce başarısız olduğunu kabul ediyor. Söz konusu inovasyonların çoğu geliştirme aşamasını bile geçemiyor (yüzde 37). BT güvenlik departmanlarıyla iş birliği eksikliği, bir projenin asla yayınlanmama olasılığını artırıyor.
İşletmeler tarafından geliştirilen yeni ürünler genellikle başarılı olmayabiliyor. Nintendo’nun VR teknolojisini ilk kez kullandığı Virtual Boy oyun konsolu ve Nike FuelBand fitness cihazı buna örnek gösterilebilir. GE deneyiminin de gösterdiği üzere, dâhili süreçlerin dönüşümü her zaman istenen sonuçları vermeyebiliyor.
Bununla birlikte, hâlihazırda halka açık olarak başlatılan projelerin başarısızlığı buzdağının sadece görünen kısmını oluşturuyor. İnovasyon süreçlerine dâhil olan 53 üst düzey karar vericinin katıldığı Kaspersky araştırmasına göre, geliştirme aşaması inovasyon yaşam döngüsünün en zorlayıcı aşamasına karşılık geliyor. Söz konusu durum, kendi deneyimlerine dayanarak yanıt verenlerin üçte biri (yüzde 37) tarafından onaylandı.
Çoğu işletme için başarısız inovasyonun temel nedeni, katılımcıların beşte birinin (yüzde 19) net bir plana ve yapılanmaya sahip olmaması. Bu da; değerli bir içgörüyü kârlı ve mâkul bir çözüme dönüştürmede uygulama yeteneğinin parlak bir fikir bulmak kadar önemli olduğu anlamına geliyor. Yol haritası oluşturulduktan sonra; rakip faaliyetlerine, pazar eğilimlerine ve sektördeki dalgalanmalara ayak uydurmak için inovasyonu düzenli olarak gözden geçirmek gerekiyor.

Moiseev: “Bir işletmenin yenilik yapması için risk alması gerekiyor”
Bir işletmenin yenilik yapması için risk alması ve söz konusu süreçte bazı başarısızlıklara hazır olması gerektiğini ifade eden Kaspersky İşletme Yöneticisi Alexander Moiseev, şöyle konuştu: “Gerçekten yeni bir şey ortaya koymak istediğinizde bunlar kaçınılmazdır. Bununla birlikte, ortaya çıkan bir teknolojinin veya ürünün sonuca ulaşmasını sağlamak için atılabilecek bazı pratik adımlar halen var. Siber güvenlik kurumsal bir engel olmak zorunda değildir; ancak projenin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Şirketiniz için bir sonraki teknolojik atılımı planlarken CISO’yu erkenden bu işe dâhil ettiğinizden emin olun.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ