Makine Haber

İş dünyasının liderlerine göre, pandemi öncesi kârlılığa dönüş 2022’de olacak

52 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 orta ve büyük ölçekli şirket yöneticisinin görüşünü yansıtan ‘23. Global Sermaye Güven Barometresi’ adlı araştırmaya göre; iş dünyasının liderleri pandemi öncesi kârlılık seviyelerine dönüşün 2022 yılında görüleceğini düşünüyorlar.

İş dünyasının liderlerine göre, pandemi öncesi kârlılığa dönüş 2022’de olacak

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, farklı sektörlerden üst düzey yöneticilerin ekonomik görünüme ilişkin beklenti ve yakın vadeli planlarını inceleyen ‘23. Global Sermaye Güven Barometresi’ adlı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 52 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 orta ve büyük ölçekli şirket yöneticisinin görüşünü yansıtan araştırmanın sonuçları; iş dünyasında pandemi öncesi kârlılık seviyelerine 2022 yılında ulaşılacağına işaret ediyor. Pandemi sonrası için büyüme planları yapan yöneticiler, birleşme-satın alma ve yatırım stratejilerini yeniden şekillendiriyorlar.
Kasım 2020-Ocak 2021 ayları arasında gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları; finansal hizmetler, telekomünikasyon, tüketici ürünleri ve perakende, teknoloji, medya ve eğlence, yaşam bilimleri, hastane ve sağlık hizmetleri, otomotiv ve ulaşım, petrol ve gaz, enerji, madencilik ve metal, ileri imalat, gayrimenkul, konaklama ve inşaat olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirket yöneticilerinin görüşlerini yansıtıyor.

Geçen yıla göre daha iyimserler
Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 23’ü, kârlılığın pandemi öncesi seviyelere 2021 yılında geleceğini öngörürken; yüzde 44’ü ise, pandemi öncesi kârlılık seviyelerine dönüşün 2022’de görüleceğini düşünüyor. Söz konusu beklentiler, yöneticilerin ekonomik görünüme ilişkin geçen yıla göre daha iyimser bir duruş sergilediklerini gösteriyor.
Araştırmaya göre yöneticiler, şirketleri için uluslararası büyüme planları yapıyorlar. Yöneticilerin yüzde 39’u Avrupa, yüzde 30’u Asya-Pasifik, yüzde 24’ü ise Amerika’nın gelecek 3 yıllık dönemde en büyük büyüme fırsatlarını sunacağını öngörüyor.

Pandemi etkileri en büyük tehdidi oluşturmayı sürdürüyor
Büyüme beklentilerini riske atabilecek faktörlere bakıldığında, yöneticilerin yüzde 29’u için pandemi etkileri en büyük tehdidi oluşturmayı sürdürüyor. Değişen küresel ekonomik ortam (yüzde 19) ve iklim değişikliği de (yüzde 14), büyüme karşısındaki diğer önemli tehditler olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte, yöneticilerin büyük çoğunluğu (yüzde 81), jeopolitik zorluklar dolayısıyla geçen 12 aylık dönemde stratejik yatırım planlarında değişikliğe gitmek zorunda kaldıklarını belirtiyor. Söz konusu grupta yer alan yöneticilerin yüzde 64’ü planlanan yatırımları erteleme kararı aldıklarını, yüzde 36’sı da tamamen sonlandırdıklarını ifade ediyor.

Büyükavşar: “Stratejilerini yeniden şekillendirdiler”


Covid-19 pandemisi ve beraberinde getirdiği ekonomik şokun, çok sayıda şirket için varoluşsal tehditler yarattığını ifade eden EY Türkiye Strateji ve Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Özge Gürsoy Büyükavşar, “Buna karşın üst düzey yöneticiler dönüşüme odaklanarak, stratejilerini yeniden şekillendirdiler ve geniş kapsamlı değişiklikler gerçekleştirdiler. Bu cesur hamleler, büyüme fırsatlarını yakalamaya yönelik 2021 gündemlerinin ve iyimser yaklaşımlarının temelini oluşturuyor. Şirketler, pandemi öncesi performans seviyelerini yeniden yakalamakla birlikte, geleceğe dönük gerekli yatırımları gerçekleştirmeyi planlıyorlar” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ