Makine Haber

İş Bankası, blockchain teknolojisi ile dış ticarette ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu

İş Bankası, blockchain teknolojisi ile ilk pilot dış ticaret finansman işlemini gerçekleştiren ve bahse konu teknolojiyi kullanarak ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu. Söz konusu işlem; İş Bankası, Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında gerçekleştirildi.

İş Bankası, blockchain teknolojisi ile dış ticarette ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu

Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisi ile ilk pilot dış ticaret finansman işlemini gerçekleştiren ve söz konusu teknolojiyi kullanarak ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu. 27 Mayıs 2020 tarihindeki işlem; İş Bankası, Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında Marco Polo platformu üzerinden gerçekleştirildi.
Dış ticaret işlemlerine ve finansmanına odaklanan bir iş birliği ağı olan Marco Polo platformunun sunduğu Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) sayesinde, dış ticaret işlemlerinin finansmanı daha kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Firmalar, ticarete dair verileri defalarca girmeden; işlemlerini güvenli, şeffaf ve korunaklı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Marco Polo’nun kullandığı Corda teknolojisi sayesinde de, tarafların bilgileri herkese dağıtılmıyor. Bilgiler, sadece banka ve firmaların uygun gördüğü taraflara ve gerektiği kadar iletilerek, finans dünyasına özel gizlilik sağlanıyor.

Şimşek: “Devrim niteliğinde bir çözüm”
Uluslararası ticarette güvenlik, hız ve operasyonel verimliliği artıracak blockchain teknolojisinin, dış ticaret yapan tedarik zincirleri için devrim niteliğinde bir çözüm olduğunu ifade eden İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, “İş Bankası olarak teknoloji alanında imza attığımız ilklerle müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunuyoruz. Blockchain teknolojisi ile ilkini gerçekleştirdiğimiz bu pilot işlemle de; dış ticaret finansmanında verinin eşleşmesine dayalı, güvenilir ve daha kolay bir dönemi başlatıyoruz. Dünyanın hızla gelişen yeni teknolojik oluşumlarında yer alarak ve blockchain teknolojisi üzerinden uluslararası ticaretin ve tedarik zincirlerinin finansmanına yönelik ürünler geliştirerek, müşterilerimize yepyeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz. Dünyanın en geniş blockchain ağına sahip R3’e üye olan ilk Türk bankası olarak, bu defa blockchain teknolojisi ile ülkemizde pilot çalışmasını gerçekleştirdiğimiz ödeme garantisi işleminde de ilk banka olmanın gururunu taşıyoruz” diye konuştu.

Elverici: “Dijital çözümleri geliştirmeye ve kullanmaya devam ediyoruz”
Marco Polo’nun blockchain bazlı finansman platformunda ilk işlemi gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını ifade eden Şişecam CFO’su Görkem Elverici ise, şunları söyledi: “Topluluğumuz, müşterileri ve tedarikçileri dâhil tüm ekosistemine en iyi hizmetler ve deneyimler yaşatmak için her türlü dijital çözümleri geliştirmeye ve kullanmaya devam ediyor.”

Weitzel: “İş Bankası ile pilot işlem yapmaktan mutluluk duyuyoruz”
Commerzbank Ticari Ürün Yönetimi Başkanı Enno-Burghard Weitzel de, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Marco Polo’nun ödeme garantisi platformunda geçen yıl diğer bankalarla birçok pilot işlem gerçekleştirdikten sonra, bu defa çok daha geliştirilmiş versiyon üzerinde İş Bankası ile pilot işlem yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Üretim ortamına geçme yolunda teknik performansı test ettik ve müşterilerimiz ile iş akışlarını doğruladık” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ