Makine Haber

Interroll, orta ölçekli işletmelerdeki üretim lojistiğini araştırdı

Interroll tarafından Faktenkontor ajansına yaptırılan ‘Orta Ölçekli İşletmelerdeki Üretim Lojistiği’ adlı araştırma 2019 yılında gerçekleştirildi. Almanya’da toplam 200 üretim şirketinin telefonla araştırıldığı çalışmada, 50 ilâ 500 çalışanı ve 500 milyon Euro’ya kadar cirosu olan şirketlere odaklanıldı.

Interroll, orta ölçekli işletmelerdeki üretim lojistiğini araştırdı

Interroll, Almanya’da kullanıcıların uygun çözümler açısından ne istediğini belirlemek için 2019 yılında ‘Orta Ölçekli İşletmelerdeki Üretim Lojistiği’ adlı bir araştırma gerçekleştirdi. Orta ölçekli Alman imalat şirketlerinde üretkenliği artırmak için halen yüksek bir potansiyel olduğu tespitinin yapıldığı çalışmada, “Almanya’daki beş imalat şirketinden biri bile, iç malzeme akışında yüzde 75’ten fazla bir otomasyon derecesi elde edemiyor. Aynı zamanda, son kullanıcılar palet elleçleme için basit ve sağlam sistemlere özel önem veriyorlar” denildi.

“Otomasyon ve robotik anahtar teknolojiler”
Otomasyon ve robotiğin; endüstriyel üretimde daha fazla rekabet, kalite ve sürdürülebilirlik için anahtar teknolojiler olduğunun vurgulandığı araştırmada, şu ifadelere yer verildi: “Bu teknolojilerin üretkenlik potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak için iç malzeme akışı merkezi bir rol oynuyor. Bu, sadece montaj hatlarına veya robotlara malzeme temini için değil; aynı zamanda depolama ve toplama alanlarının gelen ve giden mallarla en kusursuz bağlantısı için de geçerli. Çoğu büyük şirket bu zorluğu kabul etti. Ancak, orta ölçekli şirketlerde otomasyonla ilgili gerçek durum nedir? Interroll’un araştırması, bu alanda açık bir ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor: Ankete katılan firmalarda iç malzeme elleçlemenin ortalama otomasyon derecesi sadece yüzde 53. Beş şirketten biri bile (yüzde 19), bu süreçler için yüzde 75’in üzerinde bir otomasyon seviyesine ulaşamıyor. Yaklaşık 10 şirketten biri (yüzde 9), bu süreçlere yatırım yapmak konusunda çok isteksizdi ve otomasyon seviyesi yüzde 25’in biraz altında. Şirketlerdeki bu durum, uygun ekipman için birikmiş işler olduğunu gösteriyor. Yatırım yapma konusundaki bu isteksizlik kırılmazsa; söz konusu şirketlerin verimlilikte rekabetçi dezavantajlarla karşılaşmaları muhtemel.”

“Konveyör modüllerinin kolay kullanılabilirliği de önemli bir rol oynuyor”
Konveyör modüllerinin kolay kullanılabilirliğinin de, palet elleçlemede anket katılımcıları için önemli bir rol oynadığının dile getirildiği çalışmada, “Üretim planlamacılarının yüzde 61’i, bu özelliğin söz konusu süreçlerde en önemli faktör olduğunu düşünüyor. Ankete katılanların hepsinde, palet konveyör teknolojisinin dayanıklılığı ve sağlamlığı (yüzde 58) bir çözümün belirleyici avantajını oluşturuyor. Ve orta ölçekli şirketlerden sorumlu olanların gelecekteki eğilimlere karşı açık fikirli olmadığını düşünenler de yanılıyorlar. Zira; bu kişilerin yüzde 67´si, uzun servis ömürlü uygulamalar (yüzde 53) ve modüler ürünler (yüzde 50) gibi uygulamalardan önce bile, önleyici bakımın ve profesyonel servisin düzgün üretim süreçleri yaratmada en önemli kriter olduğunu düşünüyor” ifadeleri kullanıldı.

“200 üretim şirketi araştırıldı”
Interroll tarafından yaptırılan ve Faktenkontor (Hamburg) ajansı tarafından gerçekleştirilen ankette, 2019 yılında Almanya’da toplam 200 üretim şirketinin telefonla araştırıldığını aktaran yetkililer, şu açıklamalarda bulundular: “Çalışmada, 50 ilâ 500 çalışanı ve 500 milyon Euro’ya kadar cirosu olan şirketlere odaklanıldı. Şirketler, makine mühendisliği, gıda ve tüketim malları endüstrisi gibi çok çeşitli sektörlerden seçildi. Teknik yöneticiler, üretim yöneticileri ve üretim planlamacıları gibi teknik karar vericiler özellikle ele alındı.”
Anketin sonuçları göz önüne alındığında, Interroll’un; üretim alanlarındaki ‘son kilometre’yi daha iyi organize etmek ve otomatikleştirmek için yeni bir çözüm olan ‘Akıllı Palet Taşıyıcı-SPM’ üzerinde aktif olarak çalıştığını kaydeden yetkililer, “Bu yeni arayüz, malzeme akışının farklı aşamaları; yani paletlerin hareketi, organizasyonu, girişi ve çıkışı arasındaki bağlantıyı geliştirecek. SPM sadece imalat makinelerinin yakınına değil; aynı zamanda aynı imalat prosesi içindeki farklı üretim hücreleri arasına da yerleştirilebiliyor olacak” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ