Makine Haber

Intel, ‘Endüstri 4.0’ konusundaki en kapsamlı araştırmasının sonuçlarını açıkladı

‘Endüstriyi Hızlandır’ adlı araştırma, günümüz liderlerinin geleceğe hazır iş gücünü yaratmaları gerektiğini gösterdi. Bu durum, işçilerin eğitilmesine odaklı girişimler de dahil olmak üzere; üniversitelerin, hükümetlerin ve sanayi sektörünün bir arada çalışmasını gerektiriyor.

Intel, ‘Endüstri 4.0’ konusundaki en kapsamlı araştırmasının sonuçlarını açıkladı

Intel, ‘Endüstriyi Hızlandır’ isimli; üretim sektörünün dijital dönüşümünü ifade eden Endüstri 4.0’ın bugüne kadarki en kapsamlı incelemesini içeren yeni araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Çalışma, batıdaki çoğu endüstriyel eğitim programları ve devlet yatırım girişimlerinin çözüm bulma konusunda başarısız olduğu ‘beceriler’ konusundaki ciddi eksiklikleri ortaya çıkardı.
Araştırma, günümüz liderlerinin geleceğe hazır iş gücünü yaratmaları gerektiğini gösterdi. Bu durum, üretim sektörünün dönüşmesi için işçilerin eğitilmesine odaklı girişimler de dahil olmak üzere; üniversitelerin, hükümetlerin ve sanayi sektörünün bir arada çalışmasını gerektiriyor.

Endüstriyel nesnelerin interneti daha erişilebilir hale geldi
Verilerin, bağlanırlığın ve veri işleme gücünün giderek yaygınlaşmasıyla birlikte, endüstriyel nesnelerin interneti de daha erişilebilir hale geldi. Ancak, birçokları için söz konusu teknolojinin başarılı bir şekilde benimsenmesi halen ulaşılabilir bir durum değil. Dijital üretim çözümlerinin pilot uygulaması için seçilen her üç şirketten ikisi, çözümleri daha geniş ölçeğe yayma konusunda başarısız oldu.
Araştırma, katılımcıların en çok dile getirdiği, gelecekte akıllı çözümlere yönelik yatırımları rayından çıkarma potansiyeline sahip beş sorunu da ortaya çıkardı. Araştırmaya katılanların:
♦ Yüzde 36’sı; yatırımlarından faydalanmalarını önleyen ‘teknik beceri eksiklikleri’ni örnek olarak gösterdi.
♦ Yüzde 27’si; veri ve IP gizliliği, mülkiyeti ve yönetimi konularında artan endişelere bağlı ‘veri hassasiyetini’ni örnek olarak gösterdi.
♦ Yüzde 23’ü; protokoller, bileşenler, ürünler ve sistemler arasında ‘birlikte çalışabilirlik’ özelliğinin eksikliğini örnek olarak gösterdi.
♦ Yüzde 22’si; fabrikalarındaki hem mevcut, hem de artmakta olan zayıf noktalara yönelik ‘güvenlik tehditleri’ni örnek olarak gösterdi.
♦ Yüzde 18’i; veri miktarı ve hızındaki artışın ve bunun yanı sıra söz konusu verilerin ‘sezme yeteneği’nin ele alınmasındaki eksiklikleri örnek gösterdi.

Gelecekte en çok gerekecek beş beceri:
Üretim sektöründe dijital dönüşümü desteklemek için gelecekte en çok gerekecek beş beceri olarak ise şu şekilde listelendi:
♦ Modern programlama ya da yazılım mühendisliği tekniklerini ‘derinlemesine anlama’ becerisi,
♦ Pratik, uygulanabilir ve kullanışlı ticari sonuçlar elde etmek için mevcut ve gelişmekte olan teknolojilerden faydalanabilme ya da diğer bir deyişle ‘dijital maharet’,
♦ Veri bilimi,
♦ Bağlanırlık,
♦ Siber güvenlik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ