Makine Haber

İnsan gücünün verimliliğini ve kalitesini artıran yeni kolaboratif robotlar

Kolay programlama ve sistem konfigürasyonu sayesinde kurulumları son derece rahat olan kolaboratif robotlar, üretim verimliliğini artırmak için sade ve tekrar eden görevleri yerine getirme potansiyelinin yanı sıra, uzmanlık gerektiren görevleri gerçekleştirmek için gerekli esneklik ve ayarlanabilirlik olanaklarını da sunuyor.

İnsan gücünün verimliliğini ve kalitesini artıran yeni kolaboratif robotlar

Mitsubishi Electric

Ambalaj, gıda, hızlı tüketim malları ve tıbbi ilaç gibi sektörlerin otomasyon sistemlerinden yüksek beklenti ve talepleri oluyor. Robotların sadece kısıtlı bir görev aralığıyla sınırlı kalması ise, uygulama fırsatlarının kaçırılması ve yatırım getirisinin etkilenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle, yakın zamanda hayatımıza giren insanla iş birliği içinde çalışan kolaboratif robotlar, kısa sürede robotik alanın en hızlı büyüyen parçası haline geldi. ‘Cobot’ olarak da adlandırılan iş birliğine yatkın kolaboratif robotlar, koruma düzeneklerine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor ve kurulum için gerekli alandan tasarruf sağlayarak, özellikle yüzey alanının büyük önem taşıdığı tesisler için kayda değer bir avantaj sunuyor. Kolay programlama ve sistem konfigürasyonu sayesinde kurulumları ve yeniden kurulumları son derece rahat olan bu robotlar; üretim verimliliğini artırmak için sade ve tekrar eden görevleri yerine getirme potansiyelinin yanı sıra, uzmanlık gerektiren görevleri gerçekleştirmek için gerekli esneklik ve ayarlanabilirlik olanaklarını da sunuyor.

Mitsubishi Electric yeni bir öğretim stratejisi geliştirdi
Mitsubishi Electric, son olarak Melfa Assista kolaboratif robotlarıyla kolun doğrudan istenen konumuna hareket ettirildiği ve manuel yönlendirmeli yeni bir öğretim stratejisi geliştirdi. Operatörler, koldaki öğretim panelinde yer alan tek bir düğmeye basarak konumu robot programına ekleyebiliyorlar. Bununla birleştirilen sezgisel, dokunmatik ve grafik programlama aracı RT VisualBox ise, programlama bilgisi gerektirmeden sofistike uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştırıyor.
Hijyen, özellikle gıda ve içecek sektöründeki en önemli konular arasında yer alıyor. Kir toplanmalarını önleyen, temizlenmesi kolay, pürüzsüz ve eğimli yüzeylere sahip Melfa Assista kolaboratif robotların gıda sınıfında yer alan H1 yağı ise, dişliler dâhil tüm bağlantı noktalarında kullanılabiliyor.

Otomotiv sektörü dâhil pek çok uygulamada başarısını kanıtlıyor
Melfa Assista kolaboratif robotları, tıbbi ilaç üretiminin duyarlı ve hassas görevlerine yönelik olarak Mitsubishi Electric’in endüstriyel robotlarının sahip olduğuna (±0.02 mm) yakın bir ±0.03 mm tekrar hassasiyeti sunuyor. Pek çok robot tasarımı için sunulan sayı, ±0.1 mm düzeylerindeyken, Melfa Assista kolaboratif robotlarının sahip olduğu bu daha yüksek hassasiyet düzeyi, çok çeşitli endüstriyel sektörlerin montaj uygulamalarında oldukça önemli bir özellik olarak öne çıkarak, otomotiv sektörü dâhil pek çok uygulamada başarısını kanıtlıyor. İzleme teknolojisiyle de kolaylıkla birleştirilebilen bu robotlar; dozlama, karıştırma ve sayımdan porsiyonlama, kontrol ve işaretlemeye kadar her türlü ilaç üretim uygulamalarını ideal hale getiriyor.

Robotların ilk kurulumu ‘Dijital İkiz’ ile sağlanıyor
Bazı son kullanıcılar, önemli bir güvenlik özelliği olmasına rağmen kolaboratif robotların hız sınırlamalarının kullanım alanlarını daralttığını ve potansiyel yatırım getirisini azalttığını bildiriyorlar. Mitsubishi Electric, Melfa Assista ile bu soruna yanıt veriyor ve bu da, cobotlara insanların yanında çalışmadığı zamanlarda yüksek hızda çalışma modu sunarak, standart bir endüstriyel robot olarak kullanılabileceğini gösteriyor.
Kolaboratif robotların ilk kurulumu ve sonradan farklı yerlerde kullanımı, Mitsubishi Electric’in paketinde sunduğu ‘Dijital İkiz’ ile sağlanıyor. Kullanıcılar, RT VisualBox ve RT Toolbox3 yazılımlarıyla canlı üretime geçmeden önce, kolaboratif robotların istenilen performansı sağlayabilmesini simüle ederek ispatlayabiliyorlar. Dijital İkiz kullanılan Melfa Assista’nın çalışması, performansı ve hassasiyeti, çevrimdışı simülasyon ortamında yeniden ayarlanabiliyor. Dijital İkiz’in parameter ve programdaki yapılan iyileştirmeleri teyit edildiğinde değişiklikler yüklenerek gerçek fabrika operasyonunda kullanılabiliyor. Tüm bu işlemler üretime uzun süre ara vermeden veya üretim üzerinde risk oluşturmadan yapılabiliyor. Mitsubishi Electric’in Melfa Assista kolaboratif robotları, tüm bu özellikleriyle insan gücü için optimize edilmiş bir desteğin yanı sıra, çok yüksek yatırım getirisi potansiyelini de sunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ