Makine Haber

İnovatif yerli projeler bir kez daha WINovation’da sahne alacak

Hannover Fairs Turkey ve ENOSAD tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen ve katma değeri yüksek yerli projelerin ödüllendirildiği WINovation Yarışması’na 14 Şubat 2020 tarihine kadar WIN Eurasia Fuarı’nın web sitesi üzerinden başvuru yapılabilecek.

İnovatif yerli projeler bir kez daha WINovation’da sahne alacak

Türkiye sanayiine katma değer kazandıracak yerli projeleri ödüllendirmek ve teşvik etmek amacıyla Hannover Fairs Turkey ve ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği) işbirliğiyle organize edilen WINovation Yarışması ilk kez geçen yıl düzenlenmişti. WIN Eurasia çatısı altındaki tüm ürün gruplarından fuar katılımcıları, marka veya ticari değeri olan projeleriyle yarışmaya katılabiliyorlar.
Geçen yıl ‘ProManage AI-Verileri ve Yapay Zeka ile Kestirimci Yönetim Projesi’ ile Doruk Otomasyon birincilik ödülünün sahibi olurken; ‘Wipelot Construction-Şantiyelerde Operasyonel İzleme ve Güvenlik Çözümü Projesi’yle Okyanus Teknoloji
ikinci olmuştu. ‘HKSM IoT Servis Projesi’ ile Hareket Kontrol Servis Merkezi ve ‘Yenilikçi Kabartmalı Kod Sistemli Silindirik & Eğimli Geometrideki Ürünleri Lazerle Temassız Tanılama & Model KareKod Yazma Projesi’yle de Dedem Elektrik Taah. Otomasyon firmaları üçüncülük ödülünü paylaşmıştı.
WINovation 2020 Yarışması’nda dereceye giren ilk üç projeye, WIN Eurasia 2021 Fuarı’na katılım teşviki verilecek. Yarışmada birinci olan projeye ise, yıl boyunca tanıtım ve pazarlama desteğinin yanı sıra, Hannover Messe 2020 Fuarı’na gidiş-dönüş uçak bileti ve üç günlük konaklama ödülü de verilecek.

10 kişilik seçici kurul tarafından değerlendirilecek
Yarışmada dereceye giren projeler, alanında uzman profesör ve sektör temsilcilerinden oluşan 10 kişilik seçici kurul tarafından belirlenecek. Projelerin değerlendirilme aşamasında ise; farklı, özgün, geliştirilebilir ve uygulanabilir olması, kullanıcıya fayda sağlaması, sunduğu yenilikler, ihracat potansiyeli, Ar-Ge niteliği, teknolojik yönü, çevreye ve topluma katkısı, yüksek teknoloji içermesi ve ticari olması gibi kriterler göz önünde bulundurulacak.
WIN Eurasia web sitesi üzerinden yapılacak başvurular, 14 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecek. Finale kalan projeler ise, 25 Şubat 2020’de web sitesi üzerinden duyurulacak. İlk üçe giren projeler de, 12 Mart 2020 tarihinde İstanbul Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenecek WIN Eurasia 2020 ile eş zamanlı olarak düzenlenecek bir törenle ödüllendirilecek.

Kühnel: “Yeni projeler geliştirilmesi noktasında ilham veren önemli bir yarışma”


‘Teknoloji Odaklı Sanayii Hamlesi’ başta olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından atılan adımların teknoloji yatırımlarını hızlandırdığını ifade eden Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, “Ar-Ge ve inovasyona dayalı yerli ürünlerin her zaman desteklenmesi gerekiyor. Türkiye sanayiinin teknolojisini uluslararası alana taşıma vizyonuna sahip bir şirket olarak; Türkiye’deki markaların bu yönde geliştirdikleri ürünlerin yaygınlaşması ve yeni fikirlerin cesaretlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye bu noktada önemli adımlar atıyor. Bakanlıklar nezdinde sağlanan imkânlardan en iyi şekilde faydalanılması gerekiyor. WINovation 2020; üreticileri cesaretlendiren ve devlet destekleriyle yeni projeler geliştirmeleri noktasında ilham veren önemli bir yarışma” diye konuştu.

Özden: “Birincilik ödülüne lâyık görüldük”


Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden ise, geçen yıl ‘Dijital Üretim Yönetim Sistemlerinde Yapay Zeka: Kestirimci Karar Verme Projesi’ ile yarışmaya katılarak birincilik ödülünü alan projeleri ve WIN Eurasia ile ilgili şunları söyledi: “Doruk olarak, sektörün güçlü oyuncularını bir araya getiren söz konusu fuarı önemsiyoruz. WIN Eurasia boyunca yenilikçi ürün ve hizmetlerimizin yanı sıra; yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve big data gibi Endüstri 4.0 evresinin temellerini oluşturan geleceğin teknolojilerini sergileme, bilgilendirme yapma ve eğitim verme imkânı buluyoruz. Geçen yıl fuar kapsamında gerçekleştirilen yenilikçi, teknik inovasyon ağırlıklı ve özgün tasarımlı projelerin yarışması WINovation 2019’da, akıllı ve dijital üretim yönetimi sistemimiz ProManage özelinde, ‘Dijital Üretim Yönetim Sistemlerinde Yapay Zeka: Kestirimci Karar Verme Projesi’ ile birincilik ödülüne lâyık görüldük ve fuarın en inovatif firması seçildik.”

“Yeniliklerimizi katılımcılara aktarmak için sabırsızlanıyoruz”
Gelişime ve değişime öncülük eden şirketleri için kazandıkları ödülün oldukça değerli ve anlamlı olduğunu dile getiren Özden, 21 yıllık bir teknoloji şirketi olarak, Türkiye’de üretim yönetimi sistemleri ile dijitalleşme pazarını inşa eden firma konumunda olduklarını ileri sürdü. Özden, “Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojileri ile tam entegre olan dünyadaki tek akıllı üretim yönetimi sistemimiz ProManage ile bugüne kadar dünya genelinde 300’den fazla fabrikayı dijitalleştirdik. Amerika’daki şirketimiz ProManage Smart Manufacturing Solutions Corp., yakın zamanda Japonya’daki ITO Corporation ile partnerlik anlaşmasına imza atarak Asya Pasifik pazarına giriş yaptı. 2020 yılında da Almanya’ya açılmayı planlıyoruz. Dünya markası olma yolunda ilerleyen bir teknoloji şirketi olarak, yeniliklerimizi WIN Eurasia 2020’de katılımcılara aktarmak için sabırsızlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ