Makine Haber

İMDER’de Merih Özgen yeniden Başkanlığa seçildi

Kurulduğu 2002 yılından beri ulusal ve uluslararası platformlarda Türkiye iş makinaları sektörünün geleceği ve gelişimi için aktif çalışmalar gerçekleştiren İMDER’in 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, Merih Özgen oy birliği ile yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

İMDER’de Merih Özgen yeniden Başkanlığa seçildi

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), 10. Dönem Yeni Yönetim Kurulu’nu belirledi. İMDER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Hidromek Stratejik Yönetimi Direktörlüğü görevini yürüten Merih Özgen oy birliği ile yeniden seçildi.
İş ve inşaat makine ile ekipmanları sektörünün yüzde 93’ünden fazlasını temsil eden İMDER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine yeniden oy birliğiyle seçilmekten gurur duyduğunu belirten Merih Özgen, başarılı iki yıl geçirmeyi umut ettiğini söyledi. Özgen, şu ifadeleri kullandı: “Uzun yıllara dayanan tecrübesi ile ülkemizin iş ve inşaat makine ile ekipmanları sektörünün yol haritasını çizmesine ve sektörün dünyadaki konumunu sağlamlaştırarak üst sıralara taşımasına destek olan İMDER, çalışmalarına hız kesmeden devam edecek. Sektörel çalışmalardan eğitim faaliyetlerine, uluslararası ilişkilerden resmi kurumlarla ilişkilere ve mevzuat çalışmalarına kadar her alanda milli ekonominin ve sektörün büyümesi için mücadelemize devam edeceğiz. Türkiye’nin kalkınması için bünyemizdeki güçlü firmalarla üstlendiğimiz görevi büyük bir sorumluluk ile yerine getireceğiz.”

“Tüm alt sektörleri kucaklayacağız”
Kazı makinalarından beton makine ve ekipmanlarına, asfalt ekipmanlarından kırma eleme makinaları ve kaldırma ekipmanlarına kadar tüm alt sektörleri kucaklayacaklarını kaydeden Özgen, “Kurucularımızın değer yargılarına sıkı sıkıya sarılmaya ve yeni dönemde etik yapımızı bozmayacak adımlar atmaya devam edeceğiz. İMDER olarak, iki yıllık dönemde yeni üyelerle derneğimizin temsil gücünü artırmak istiyoruz” dedi.
Görevde olduğu iki yılda, sektörlerinin ekonomik durumdan ve global ticaret savaşlarından etkilenerek daraldığını kaydeden Özgen, şöyle konuştu: “2018 ve 2019’da birçok zorlukla mücadele eden sektörümüz; yüksek faiz oranları, kurlardaki artış ve enflasyondan oldukça fazla etkilenerek yüzde 55 civarında küçüldü. İç pazarda yaşanan sıkıntılar, üretim yapan firmaların ihracata dört elle sarılmalarına neden oldu. 2019’da sektörün ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 11,5 artarak 1 milyar 365 milyon dolar oldu. Ticaret yapan üyelerimizin temsil ettikleri uluslararası üreticilerin ülkemizden yapmış oldukları tedarikin bu başarıda önemli bir payı olduğunu özellikle belirtmekte yarar görüyorum.”

“2020 için sektörde olumlu bir hava var”
2019’un ekim ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre iç pazarda yüzde 32,5, kasımda yüzde 6 ve aralık ayında yüzde 52 oranında büyüme kaydedildiğini vurgulayan Merih Özgen, 2020 yılının ocak ve şubat aylarında da bir hareketliliğin söz konusu olduğunu bildirdi. Özgen, “Bu veriler ışığında, 2020’de sektörde olumlu hava esintilerinin olacağını söylemek yanlış olmaz. Derneğimizin kurumsallaşma faaliyetlerinden sektörümüzün Avrupa ve dünyadaki konumunu güçlendirmek için yapacağımız çalışmalara, UR-GE Projemiz ile sektörümüzün ihracatına katkı sunmaya ve nitelikli teknik eğitim konusundaki çalışmalarımızı bir üst seviyeye taşımaya kadar pek çok alanda faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bir yandan da, sektörümüzün tanıtımı için basın faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz. Yurt dışı lobi faaliyetlerimiz, başta kardeş derneklerimizle olmak üzere yoğun bir şekilde devam edecek. Sektörümüzü etkileyen mevzuatların ve yeniliklerin de takipçisi olacağız. Özetlemek gerekirse; 2020’de yeni yönetim kurulumuz ile daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir iş ve inşaat makine ile ekipmanları sektörü için mücadele edeceğiz. Yeni yönetimimiz, sektörümüz ve ülkemiz için hayırlı olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ