Makine Haber

İleriye yönelik güç tasarrufu

Elektrikli araçlar ile ilgili bir trendin olduğu açık. Ancak başarı, yüksek performanslı ve uygun maliyetli bataryalara bağlı. AMPLiFII pilot projesi, yeni nesil cer bataryaları için temel oluşturuyor. Projede, Festo’nun pick&place çözümü ile birlikte Horizon Instruments’in yenilikçi otomasyon teknolojisi bulunuyor.

İleriye yönelik güç tasarrufu

Festo

Elektrikli araçlardaki gelişmeler hız kazanıyor. Çin, kendisi ve araç imalatçıları için iddialı hedefler oluşturuyor ve 2020 yılı itibariyle tüm araçların yüzde 12’sinin elektrikli olmasını amaçlıyor. Fransa ise, 2040’tan sonra satılan tüm araçların elektrikli olmasını istiyor. Volvo, içten yanmalı motorlu araçların üretimini 2019 yılında sonlandırmayı planladığını duyurdu. London Taxi Company de, ismini ‘London Electric Vehicle Company’ olarak değiştirerek, elektrikli araç pazarına girmeyi hedeflediğinin sinyalini verdi. Yeni taksiler öncekiler ile aynı görünümde olacak; ama daha temiz ve daha sessiz olacaklar. İngiltere hükümeti, elektrikli araçlara geçişi onayladı ve Temmuz 2017’de batarya teknolojisinin geliştirilmesi için büyük bir yatırım programının duyurusunu yaptı. Endüstriyel yenilikçilik alanındaki Automated Module-to pack Pilot Line (veya kısaca AMPLiFII) pilot projesi, otomasyonun Avrupa’da mobil araç bataryalarının rekabetçi üretimine ne kadar etkili katkıda bulunabildiğini gösteriyor.

Horizon Instruments, yüksek hızlı bir hücre seçici sistemi geliştirdi
AMPLiFII pilot batarya montaj hattında, özel amaçlı makine üreticisi ve sistem entegratörü Horizon Instruments, yüksek hızlı bir hücre seçici sistemi geliştirdi. Bu da, Teknik Müdür Daniel Bolton ve ekibi için yeni bir sorun meydana getiriyor. Batarya modülü üretim hattı tasarlanırken, çok sayıda teknik ve pratik kısıtlamalar ile karşılaşıyorlar.
Bolton, konu hakkında şunları aktardı: “Ekipmanın sığacağı nispeten sıkışık bir alan ve katı bütçe parametreleri mevcuttur. Buna ek olarak; teslimat süresi sadece 7 aydır. Her bir hücrenin elektriksel olarak test edilmesi gerektiğinde hücrelerin döndürülmesi ve bunların her bir modüle çok hassas bir şekilde yerleştirilmesi ve büyük hız elde edilmesi için bir yol bulunması gerekiyor.”
Pilot tesisin temel görevlerinden biri de, 30 hücreden oluşan grupların seçilerek batarya modüllerine yerleştirilmeden önce, akım ve gerilim açısından eş zamanlı olarak test edilmesi. Yüksek maliyet ve yer kısıtlamaları, 30 ayrı batarya tester’ının bir arada bulunmasının mümkün olmaması anlamına geliyor. Buna bir çözüm bulunması gerekiyordu. Horizon Instruments, Warwick Üniversitesi’ndeki WMG araştırma ve eğitim grubu ile birlikte, tek bir batarya tester’ının kullanılmasına olanak sağlayan ısmarlama bir çoğullayıcı arayüz geliştirdi. Bu, sadece yer ve yatırım maliyetinden tasarruf edilmesini sağlamakla kalmadı; aynı zamanda test durumu ile ilgili verilerin karşılaştırılmasına da olanak sağladı.

Festo, kompakt ve eksiksiz bir çözüm sundu
Batarya hücreleri, yapılan testlerin ardından hassas bir şekilde hizalanıyor ve gerekmesi durumunda ters çevriliyor. Daha sonra, seçme ve yerleştirme sistemi bunları konveyördeki modüle yerleştiriyor. Tesis, batarya hücrelerinin tam sığacağı şekilde yapılandırılabiliyor (sayıları bazen değişebiliyor). Modül başına tipik olarak 100 hücre bulunuyor ve montajın ardından toplam ağırlığı yaklaşık 9 kg oluyor. Festo, hızlı ve hassas handling için Kartezyen robot teknolojisini kullanarak, kompakt ve eksiksiz bir çözüm sundu.
Daniel Bolton, “Çok sayıda tedarikçiyi koordine etmemiz veya ürünün uygunluğu hakkında endişelenmemiz gerekmiyor. Sipariş verildikten sonra sadece 8 hafta içinde artık yeni bir sistemimiz hazırdı. Festo, tasarım, kurulum ve işletmeye alma süreçlerinde bize teknik destek sunuyor” ifadelerini kullandı.
Yeni otomasyon çözümü ile; 1,2 saniye içinde hücrelerin her biri seçilebiliyor, döndürülebiliyor, hizalanabiliyor ve modüllere yerleştirilebiliyor.

Sistemin kalbinde Festo EXCH-60 bulunuyor
Batarya seçme ve yerleştirme sisteminin kalbinde Festo EXCH-60 bulunuyor. Yatay köprülü gantry eksen; küçük, hafif, seri üretilmiş nesnelerin hızı ve esnek bir şekilde konumlandırılması gerektiğinde yüksek hızda montajını sağıyor.
İki sabit motorla çalıştırılan EXCH, optimum dinamik tepki veriyor. Her bir aks için ayrı bir eksen kullanılması ihtiyacını ortadan kaldırarak, hassas hizalama yapılmasını sağlıyor. 5 m/s’ye kadar hızlarda ve 50 m/s2’ye kadar ivmede, ±0.1 mm tekrarlama hassasiyetiyle dakikada 100 seçim yapabiliyor.
Festo’dan Steve Sands, EXCH’nin kullanılmasının önemli bir adım olduğunu ifade ederek, “Bu projede Festo’nun yatay köprülü gantry ekseni ilk defa Birleşik Krallık’ta kullanıldı. Asıl olarak güneş panellerinin inşa edilmesi için geliştirilen otomasyon teknolojisi, elektrikli araç bataryaları için bu pilot hatta dâhil edildi. Hassas bileşenlerin handlingi ve bunların çok hassas bir şekilde yerleştirilmesi için ideal bir seçim” dedi.
2D yatay köprülü gantry eksen CPX valf adası tarafından kontrol ediliyor. Son teknoloji elektronikler ile pnömatiklerin tek bir tabanda yer almasına olanak sağlıyor.

“Yeni nesil cer bataryaların geliştirilmesine yardımcı olacak”
Bu yeni otomasyon çözümüne, makine imalatı ve otomasyon teknolojisi sektörlerinin ötesinde bir ilgi ortaya çıktı. Warwick Üniversitesi’nden Prof. Robert Harrison, konuyla ilgili şunları söyledi: “Pilot proje, yüksek hızlı hücre seçici ve diğer istasyonların, hücre-modül paketleme sürecini otomatikleştirebilme yeteneğimizi göstermemize yardımcı olmasının yanı sıra, üretim tesisinde yüksek kalitede imalatı kolaylaştıracağının bir kanıtıdır. Projenin, elektrikli ve hibrit araçlar için yeni nesil cer bataryaların geliştirilmesine yardımcı olacağına inanıyorum. Bu yenilik; batarya paketlerinin üretiminde en iyi manuel ve otomatik montaj yöntemlerini birleştirecek ve otomasyon teknolojilerine bağlı olarak İngiltere’de yeni bir otomotiv tedarik zinciri için temeller oluşturacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ