Makine Haber

İhracatta devrim niteliği taşıyan ‘Kolay İhracat Platformu’ hizmete girdi

‘Akıllı İhracat Robotu’, ‘Pazara Giriş Haritaları’ ve ‘İhracat Kokpiti’ gibi modülleri ile dünyadaki benzerlerinden ayrışan Kolay İhracat Platformu, uluslararası birçok veri tabanı ile entegre olarak, canlı veri akışı sayesinde ihracatçılara anlık veriler sunuyor.

İhracatta devrim niteliği taşıyan ‘Kolay İhracat Platformu’ hizmete girdi

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ‘ihracatta dijital dönüşüm’ vizyonu doğrultusunda geliştirilen ve Türkiye’nin ihracat potansiyeline önemli katkılar sağlamayı amaçlayan yapay zeka destekli ‘Kolay İhracat Platformu’nu Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde tanıttı.
Mevcut ihracatçıların yanı sıra, ihracatçı adaylarının e-devlet şifresi ile giriş yapabileceği platformda; yeni nesil teknolojiler, veri bilimi ve yapay zeka bileşimi ile 10 milyon satırı aşkın veri işlenerek, ihracatçıya kolay ve güvenli bir şekilde tek bir kanaldan ulaştırılıyor. Platform; ‘Akıllı İhracat Robotu’, ‘Pazara Giriş Haritaları’ ve ‘İhracat Kokpiti’ gibi modülleriyle dünyadaki benzerlerinden ayrışıyor. Uluslararası birçok veri tabanı ile entegre olarak, canlı veri akışı sayesinde ihracatçılara anlık veriler sunan Kolay İhracat Platformu, benzerleri arasında en kapsamlı ve öncü platform olarak öne çıkıyor.

Pekcan: “Tüm yurt dışı emsallerinden açık ara önde”


Medeniyetler tarihi boyunca tüm dünyada ticaretin ana merkezlerinden biri olan Türkiye’nin, Kolay İhracat Platformu ile aynı zamanda ‘ticaretin en akıllı aktörü’ olarak da konumlandığını ifade eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Tüm yurt dışı emsallerinden açık ara önde olan platform ile dış ticaretimizde yepyeni bir döneme adım atıyoruz. Kolay İhracat Platformu hem ticaret erbabımız, hem de Bakanlığımız için yepyeni bir sayfa olacak. Bu; Türkiye’nin ihracatına doğrudan etki edebilecek, üzerinde oldukça çalıştığımız ve büyük heyecan duyduğumuz çok önemli bir yazılım projemizdir. Ticaret erbabımız için içinde bulunduğumuz dijital çağın ruhuna uygun ve oldukça gelişmiş bir alt yapı hazırladık. İhracatçılarımıza ve ihracat hedefi olan girişimcilerimize sunduğumuz danışmanlığın kalitesini ve kapsamını ciddi şekilde yükseltecek bir platformu devreye alıyoruz. Kolay İhracat Platformu’nun; kapsamı, niteliği, hedef kitle ve etki alanı, ayrıca içinde barındırdığı teknoloji itibarıyla bugüne kadar tamamladığımız tüm projelerin ötesine geçtiğini değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Dijital ekonomiye en iyi şekilde adapte olabilmemiz gerekiyor”
Kolay İhracat Platformu ile artık her bir ihracatçının ve ihracatçı adayının yapay zeka teknolojisi ile çalışan dijital bir danışmanı olacağını aktaran Pekcan, şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi, Ticaret Bakanlığı olarak özellikle dijitalleşme ve otomasyon eksenli projelere büyük önem ve öncelik atfediyoruz. Türkiye olarak; ekonomik büyümede, kalkınmada, yerli ve milli üretimde, ihracatta çok ciddi hedeflerimiz var. Hedeflerimize ulaşmamız için dijital ekonomiye en iyi şekilde adapte olabilmemiz gerekiyor. Ticaret Bakanlığı olarak bu vizyon doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Firmalarımızı dijitalleşme alanında cesaretlendirme ve desteklemenin ötesinde, Bakanlık olarak kendi iş süreçlerimizde ve sunduğumuz hizmetlerde dijital teknolojileri yakından takip ediyor ve bunları iş süreçlerimize adapte ediyoruz. Dijitalleşme ve otomasyon alanında öncü ve örnek bir kurum olma vizyonu ile hareket etmeye devam ediyoruz. Kolay İhracat Platformumuz da, bu vizyonla geliştirdiğimiz projelerin en son ve en gelişmiş örneğidir. Platform ile başta 90 bin ihracatçı ve 3 milyonun üzerinde KOBİ’miz olmak üzere ihracat hedefi olan girişimcilerimizin tamamını hedefliyoruz. Bu platform, hem mevcut ihracatçılara, hem de ihracata yeni adım atacak firmalarımıza büyük bir kolaylık sağlayacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ