Makine Haber

İhracatçılar yeni yıla rekorla girdiler

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre, ocak ayında gerçekleştirilen ihracat yüzde 6,1’lik artışla 14 milyar 765 milyon dolar oldu. Söz konusu rakamla ihracatçılar, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracatına imza attılar.

İhracatçılar yeni yıla rekorla girdiler

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ocak ayı geçici dış ticaret verilerini Hatay’da açıkladı. Söz konusu dönemde ihracat, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre yüzde 6,1’lik artışla 14 milyar 765 milyon dolar olarak rekor tazeledi. Son 12 aylık ihracat ise 181,6 milyar dolara ulaşıldı.
İhracat rekorunun 180,7 milyar dolar ile bir üst çıtaya taşındığı 2019’un ardından 2020 yılının içerde ve dışarda önemli gelişmelerle başladığını ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, şunları söyledi: “2020 yılına Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirmenin gurur ve sevinci ile başlıyoruz. İnanıyorum ki; 2020’nin tamamı da, tıpkı bu ay gibi aylık ihracat rekorlarını tek tek aşarak ilerleyeceğimiz bir yıl olacak. ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarında 1. faz anlaşmanın imzalanması ile küresel piyasalarda pozitif bir ortam oluşurken; Brexit’te de sürecin iyice belirginleşmesi, Avrupa pazarı başta olmak üzere yatırım ve taleplerde bir hareketlilik yarattı. Türkiye ekonomisinin 2019’un 3. çeyreğinden itibaren pozitif büyüme trendine girmesi ve ekonominin çarklarının hızlanması da ithalat rakamlarına yansımış görünüyor. İthalat hacmi, Türkiye ekonomisindeki hareketlenmeye bağlı olarak, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 19 artarak 19,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bununla birlikte ihracattaki rekor artışların da etkisiyle ihracatın ithalatı karşılama oranı da ocak ayında yüzde 76,8 ile yüksek bir oranda gerçekleşti. İhracatçılarımızın var güçleriyle ticaret diplomasimizin saha neferleri olarak yüksek bir performansla yürüttükleri çalışmalar, küresel ticaretin büyüme ortalamasının hayli üzerinde bir ihracat artış tablosu ile taçlanıyor.”

“İhracat ailemiz 90 bin 617 firmaya ulaştı”
İhracat ailesinin hız kesmeksizin büyümeye devam ettiğini söyleyen Gülle, 2019’da ihracatçı firma sayısının 90 bin 617’ye ulaştığını kaydetti. Gülle, “İthalat yapan firma sayısı ile neredeyse 10 bin firmalık bir fark yakalamış durumdayız. İşte bu; ihracat farkındalığının ve ihracatın tabana yayılma sürecinin de başarı ile uygulandığının gurur verici tablosudur. TİM de; bu büyük ailenin sorumluluk ve bilinci ile çalışıyor, dış ticaret fazlası veren Türkiye için İhracat Ana Planı’nda işaret edilen yolda kabiliyetlerimizi ve pazar becerilerimizi geliştirebilmek adına yeni nesil çalışmaları hayata geçiriyoruz” dedi.
Faizlerdeki gerilemenin, ihracatın finansmana erişiminde olumlu koşulların oluştuğu bir sürece işaret ettiğini belirten İsmail Gülle, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2016 yılından bu yana ilk defa 2 yıllık tahvil faizlerimizin 9,96 ile tek haneye gerilediğini görüyoruz. Bu süreç; piyasa faizlerine de yansıyarak yatırım ortamının daha da iyileşmesini sağlayacaktır. Bizler de bu süreçte; ihracata, yeni pazarlara ve ürün geliştirmeye odaklanarak, yeni stratejiler ile ihracatçılarımızı potansiyel anlamda en doğru pazarlara yönlendireceğiz. Geçtiğimiz yıl başlatmış olduğumuz yıllık ihracat raporunun 2020 yılı için hazırladığımız versiyonu bitmiş durumda. Önümüzdeki günlerde, raporumuzu ihracat ailemiz ve tüm kamuoyu ile paylaşacağız. 2020’den 2030’a doğru projeksiyonlarımızı, potansiyel pazarlarımızı ve temel ihracat stratejilerimizi ihracatçılarımızın bilgisine sunacağız. Avantajlı olduğumuz ürün ve ürün gruplarıyla ilgili en hızlı, en doğru ve en derin bilgiyi aktararak, KOBİ’lerimizi ve ihracatçılarımızı kısa vadede çok daha başarılı noktalara ulaştırmaya gayret ediyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ