Makine Haber

İDA Proses, siber güvenlik projesi ile 300 ayrık kontrolcüyü tek bir networkte topladı

İDA Proses, Microsoft CyberX yazılımı ile siber güvenlik projesini Türkiye’nin önde gelen demir çelik fabrikalarının birinde gerçekleştirdi. Ürünün sağlanmasının yanı sıra uygulamanın da gerçekleştirildiği proje kapsamında, sahada yaklaşık 300 ayrık kontrolcü tek bir networkte toplandı.

İDA Proses, siber güvenlik projesi ile 300 ayrık kontrolcüyü tek bir networkte topladı

Microsoft CyberX yazılımı ile Türk endüstrisine siber güvenlik alanında çözümler sunan İDA Proses, önemli bir proje hayata geçirdi. Proje, demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren ve Türkiye’nin önde gelen firmalarından birinin Kocaeli Dilovası’nda bulunan tesisinin tamamında uygulandı.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan yetkililer, “Ürünün sağlanmasının yanı sıra uygulamanın da gerçekleştirildiği proje kapsamında, sahada yaklaşık 300 ayrık kontrolcü tek bir networkte toplandı ve bunun siber güvenlik sistemleri uyarlaması projelendirildi. Yurt dışı ayağı da olan projede, CyberX ve İDA Proses çözümleri, projenin Almanya’daki danışmanının onayıyla birlikte projeye dâhil oldu ve projenin bir parçası haline geldi” dediler.

Ağaçdiken: “İşletmenin dinamik bir şekilde izlenmesine imkân veriyoruz”
Dünyada endüstriyel tesisleri hedefleyen çeşitli siber saldırı örneklerinin olduğuna dikkat çeken İDA Proses Genel Müdürü Niyazi Ağaçdiken, yazılım ile işletmenin bütün varlık envanterini oluşturarak, dinamik bir şekilde izlenmesine imkân verdiklerini dile getirdi. Tüm OT network topolojisini çıkaran sistemin, işletmedeki risk ve açıkların tamamını saptayarak devamlı takibini sağladığını belirten Ağaçdiken, en fazla kullanılan IBM QRadar gibi IT biriminin SOC sistemleri ile kolaylıkla entegre olabildiğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ