Makine Haber

Hırdavat sektörü, yılın ilk çeyreğinde 2,4 milyar dolarlık ihracat yaptı

Hırdavat sektörü, 2021’in ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20’lik artışla 2 milyar 409 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektörün en fazla ihracat yaptığı ülkeler ise; ABD, Almanya, Irak, Romanya, Fransa, İtalya, İsrail, Birleşik Krallık, Rusya ve Mısır oldu.

Hırdavat sektörü, yılın ilk çeyreğinde 2,4 milyar dolarlık ihracat yaptı

2020’de 233 ülkeye toplamda 8,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren hırdavat sektörü, Türkiye’nin toplam ihracatına verdiği katkıyı bu yılın ilk çeyreğinde de sürdürdü. Üretim ve istihdam odaklı çalışan sektörün ihracatı, yılın ilk üç ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 20 oranında artış kaydederek 2 milyar 409 milyon dolar oldu. Sektörün en fazla ihracat yaptığı ülkeler ise; ABD, Almanya, Irak, Romanya, Fransa, İtalya, İsrail, Birleşik Krallık, Rusya ve Mısır oldu.

Tecdelioğlu: “Sektörün ortalama ihracat birim fiyatı 5,2 dolar”


Hırdavat sektörünün ortalama ihracat birim fiyatının (ilk 30 GTİP ortalaması) 5,2 dolar olduğunu ifade eden Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, 2020 ortalamasının ise 3,7 dolar olarak hesaplandığını söyledi. Tecdelioğlu, “İhracat birim fiyatları ülkemizin geleceği için kritik bir öneme sahip. İhracatçı sektörlerimizin ürettiğini satarken küresel ölçekte rekabetçi fiyat politikası izlemesi gerekiyor. İhraç ettiğimizi üretim kalitemizle eş değer biçimde, hak ettiği rakamlarla satmalıyız. Hırdavat sektörü olarak yıllardır birim değerimizi artırmanın gayreti içerisindeyiz. Bu çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık” dedi.

“Dünyanın her tarafına ihracat yapma zamanı”
Döviz girdisinin Türkiye ekonomisi için hem makro, hem de mikro ölçekte hayati bir öneme sahip olduğunu belirten Tecdelioğlu, şu ifadeleri kullandı: “Bu noktada ülkemizde ticaretle ve üretimle uğraşan her bir kıymetli iş insanımızın şu vizyona sahip olması gerekiyor; İhracatımı nasıl sürdürülebilir hale getirebilirim? STK’larımız üreticilerimize değer katmak için var. HISİAD olarak, öncelikli olarak sektörümüzün ihracatını sürdürülebilir kılmak için ter döküyoruz. Rakamlar, çalışmalarımızın karşılığını aldığımızın en somut göstergesi. Ülkemiz sanayisi üretim kabiliyeti ve kalite anlamında son yıllarda büyük ivme kaydetti. Şimdi sadece belirli ülkelere değil, dünyanın her tarafına ihracat yapma zamanı. İstikrarlı bir ekonomik büyüme gösterebilmemiz için ihracattan başka şansımız yok.”

“Konteyner sorunu ve navlun fiyatlarındaki fahiş artışlar sürüyor”
Pandemi yılında beliren konteyner sorunu ve navlun fiyatlarındaki fahiş artışların halen devam ettiğini kaydeden Çetin Tecdelioğlu, “İhracatçımız bu sorunlar nedeniyle önünü göremiyor. Anlaşmasını yapan; ancak konteyner sorunu nedeniyle malını müşterisine ulaştıramayan firmalarımız var. Termin süresine sadık kalmak ihracatın 1 numaralı kuralı. Özellikle Avrupalı ithalatçılar için büyük bir önem arz ediyor. Diğer yandan, hammadde fiyatlarındaki artış ve firmalardaki sermaye yetersizliği gibi sorunlar da mevcut. Ülkemizin cari açık sorununu aşmamız için ihracatçımızın önünü açmamız gerekiyor. Ticaret Bakanlığımız ve Türkiye İhracatçılar Meclisi konuyla ilgili ciddi çalışmalar yürütüyor. Bu kıymetli çalışmaların 2021’de sonuca bağlanacağına inanıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ