Makine Haber

Hikâyesi 1795’te başlayan Bosch Rexroth’un 225 yılı

Dünyanın önde gelen tahrik ve kontrol teknolojileri tedarikçilerinden biri olan Bosch Rexroth’un hikâyesi, 1795’te Georg Ludwig Rexroth’un Spessart dağlarında demir üretimi için su ile çalışan çekiçli değirmeni piyasaya sunması ile başladı. Firma, günümüzde 80’den fazla ülkede yaklaşık 31 bin çalışanı ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Hikâyesi 1795’te başlayan Bosch Rexroth’un 225 yılı

Bosch Rexroth’un hikâyesi, 1795 yılında Georg Ludwig Rexroth’un Almanya’daki Spessart dağlarında demir üretimi için su ile çalışan çekiçli değirmeni piyasaya sunmasıyla başladı. Böylece, dünyanın en eski teknoloji şirketlerinden biri kurulmuş oldu.
Bosch Grubu’nun bir parçası olan Bosch Rexroth AG, dünyanın dört bir yanındaki mekanik ve fabrika mühendisliği iş ortakları tarafından kullanılan tahrik ve kontrol teknolojilerinde öncü şirketlerden biri. Firma, 80’den fazla ülkede yaklaşık 31 bin çalışanı ile faaliyetlerini sürdürüyor.

“Rexroth ailesi, şirketi çalkantılı dönemlerde yönetti”
Şirketin, Fransız İhtilali sırasında ve Sanayi Devrimi’nin başlangıcında kurulduğunda, böylesine bir başarının öngörülemez olduğunu aktaran yetkililer, şunları söylediler: “Rexroth ailesi, şirketi çalkantılı dönemlerde yönetti. Bir demir dökümhanesi devralındığında, firmanın genel merkezi 1850 yılında Lohr am Main’e taşındı ve bugün halen burada yer alıyor. Rexroth, 1954 yılında yeni iş kolu olan hidrolik alanındaki ilk ürünleri Hannover Messe’de sunmasıyla bir atılım gerçekleştirdi. Daha sonra bunu; elektrik tahrik ve kontrol sistemleri, mobil elektronik üniteler ve lineer hareket ve montaj teknolojisi takip etti. 1975 yılında Rexroth, Mannesmann AG’nin bir parçası oldu. Bosch Automationstechnik ile birleşmesinin ardından 2001 yılından beri Bosch Grubu bünyesinde yer alıyor.”

“2019’da araştırma ve geliştirmeye 348 milyon Euro yatırım yaptı”
Bosch Rexroth’un 2019 yılında araştırma ve geliştirmeye 348 milyon Euro yatırım yaptığını vurgulayan yetkililer, “Ekim 2020’de şirket, Almanya’nın Ulm şehrinde bulunan Müşteri ve İnovasyon Merkezi’nin ikinci binasının inşaatının tamamlanmasını kutladı. Burada her şey geleceğe dönük. Şirket, yeni dijital iş fikirleri, sistem çözümleri ve hizmetleri geliştirmeyi ve spesifik müşteri projelerinde iş ortaklarıyla çalışmayı planlıyor. Yeni binada, Endüstri 4.0 çözümleri için bir model fabrika da bulunacak. Merkezde, laboratuvar ve atölye alanları, ofis, seminer ve eğitim odaları ve sergi salonu yer alacak. Bosch Rexroth, büyüme potansiyeli olan cazip yeni pazar arayışını sürekli olarak devam ettiriyor. Afrika’da büyümeye devam eden şirket, aynı zamanda bu yıl Mısır’da yeni bir tesis açtı” diye konuştular.

Najork: “İnovasyonlar aracılığıyla şirketin üçüncü yüzyılını şekillendireceğiz”
Robert Bosch GmbH’nin Sanayi Teknolojileri Sektöründen Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Bosch Rexroth AG CEO’su Rolf Najork, “Son 225 yıldır teknolojik gelişmelerin sunduğu fırsatları yakalayan firmamız, bunları yeniliklere dönüştürdü ve iş modelini bunlara uyarladı” dedi.
Kökenleri ve tarihlerinin önemli olduğunu; ancak yalnızca başarılı bir tarihin gelecekteki başarılara ulaşmak için yeterli olmadığının altını çizen Najork, sözlerini şöyle noktaladı: “Bu nedenle, geleceğe doğru güvenle ilerliyoruz ve inovasyonlar aracılığıyla şirketin üçüncü yüzyılını şekillendireceğiz. Mobil Makinelerin Dönüştürülmesi, Ağa Bağlı Hidrolikler ve Geleceğin Fabrikası olmak üzere üç girişim, bu amacı vurguluyor. Bunlar; Bosch Rexroth’un mobil iş makinelerinin, fabrika inşaatı ve mühendisliğinin ve ayrıca fabrika otomasyonunun elektronikleşmesini ve dijitalleşmesini hızlandırmak için geliştirdiği inovasyonları ve yazılım tabanlı sistem çözümlerini bir araya getiriyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ