Makine Haber

Hareket uygulamaları için VTEM terminali, yeni bir dönemin başlangıcını müjdeliyor

Pnömatik, doğası gereği çevre dostu bir teknolojidir. Şimdi pnömatik teknolojisi, 50’den fazla bağımsız ürünün yerini alabilecek uygulamaları içeren Festo’nun yeni Motion Terminal VTEM ile Endüstri 4.0 çağına adapte oluyor. Tüm bunlar, piezo teknolojisindeki ve yazılımdaki en son gelişmeler sayesinde mümkün hale geliyor.

Hareket uygulamaları için VTEM terminali, yeni bir dönemin başlangıcını müjdeliyor

Festo

10 yıl önce akıllı telefonlar mobil haberleşme piyasasını nasıl tamamen değiştirdiyse; Festo Motion Terminal de otomasyon teknolojisini tamamen değiştirerek devrim yaratıyor. Sadece tek parça donanım gerektiren bu yeni fonksiyonel entegrasyon yöntemi, yazılım uygulamaları ile birlikte tüm değer zincirini basitleştiriyor. Sade dış görünüşün ve klasik Festo ürün tasarımının altında en son bilişim teknolojisine dayanan teknik incelik yatıyor.

Gerçek Endüstri 4.0
Hareket uygulamaları yolu ile entegre strok ve basınç sensörleri kullanan piezo teknolojisi, makine parkı ve tesis üreticileri için tamamen yeni ufuklar açıyor. Festo Motion Terminal’de mekanik, elektronik ve yazılımın birleştirilmesi, pnömatik ürünü gerçek bir Endüstri 4.0 bileşenine dönüştürüyor ve esnek üretimi mümkün kılıyor. Pnömatik fonksiyonlar ve adaptasyon işlemlerinde yeni format dönüşümlerinin kontrolü, parametrelerin değiştirilmesi yolu ile sağlanıyor. Kontrol, arıza teşhisi ve kendiliğinden öğrenme görevleri için kullanılan entegre akıllı sensörler ise, ilave ürünlere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Hareket uygulamaları
VTEM piyasaya sürüldüğünde, hareket uygulamaları yoluyla; yön kontrol valf fonksiyonlarının temel modifikasyonundan enerji tasarruflu harekete ve farklı hareket profillerinin oransal davranışlarına kadar 10 çeşit fonksiyon kullanılabilecek. Sistemi bu kadar özel yapan ise, aynı valf donanımının her şey için kullanılması. Uygulamalar yoluyla yeni fonksiyonların aktivasyonu hızlıca yapılabiliyor. Bu sayede, makine geliştiricileri başlangıç olarak temel bir makine tipi oluşturup; ardından bunu müşteri ihtiyaçlarına göre farklı fonksiyon ve özelliklerle
donatmak için ilgili uygulamaları seçebiliyor. Festo ayrıca ilave uygulamalar da geliştiriyor.
Dışardan bakışta valflerin hangi fonksiyonları yürüttüğünü görmek mümkün olmadığından, yazılım yoluyla fonksiyonlar atamak kurcalamaya karşı koruma sağlıyor ve know-how’ı koruyor. Ayrıca, bakımın kolaylaşması ve eski uzun yedek parça ve aşınan parça listelerinin geçmişte kalması bir diğer avantaj olarak sunuluyor.

Makine imalatçıları, uygulamalar yoluyla yeni fonksiyonların aktifleştirilmesi sayesinde, bir temel makine tipi yaratabilir ve müşteri ihtiyaçlarına göre bunu farklı özelliklerle donatabilirler.

Yapısal enerji verimliliği
Özel olarak geliştirilmiş hareket uygulamaları ve kaçak tanı fonksiyonu, çalışma sırasında enerji tasarrufu sağlıyor. Oransal valfin başlangıç aşamasında enerji tasarrufu sağlayan piezo teknolojisi de sisteme katkıda bulunuyor.
Bu teknoloji ile hava tüketimini de, ‘selectable pressure level’ (seçilebilir basınç düzeyi) ve ‘ECO drive’ (EKO sürücü) uygulamaları kullanılarak, gereksinimlere uygun ve esnek bir şekilde uyarlamak mümkün oluyor. Seçilebilir basınç düzeyi kullanılarak, dijital olarak seçilen bir basınç değeri ile pnömatik kuvvet, uygulama için istenen düzeyle sınırlandırılabiliyor. EKO sürücü, sıkıştırma veya tutma kuvvetlerine ihtiyaç duyulmayan son konumda, basınçlı hava tüketimini istenen minimum düzeye düşürüyor. Bu özellik sayesinde, standart işletime kıyasla, uygulamaya bağlı olarak yüzde 70’e kadar tasarruf sağlanıyor.

Maliyetleri ve karmaşıklığı azaltın
Festo Motion Terminal, mevcut çözümlerden çok daha düşük maliyetlerle, hem hızlı ve güçlü harekete, hem de kaçak teşhisine izin veriyor. Örneğin; tek kontrolörün VTEM ile sekiz hareketi kontrol edebilmesi sayesinde, elektrik çözümlerine göre daha az kontrolöre ihtiyaç duyuluyor. Aynı zamanda, daha düşük enerji tüketimi ve yüzde 65 oranında daha az montaj yeri ihtiyacı oluşuyor.
Festo Motion Terminal ile gerçeleştirilen çözümler, sekiz uygulama için gerçekten uygun maliyetli alternatifler sunuyor. Eski teknolojilerde kullanılan üç ürün (valf, basınç regülatörü ve basınç sensörü) yerine, bu sistemde sadece bir tek teknoloji (bir valf) gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ