Makine Haber

Halıcı: “Toplum 5.0 Akademi ile; dönüşüm sürecindeki eğitim, bilgi ve mentorluk ihtiyaçlarına rehberlik edeceğiz”

Hayata geçirdikleri Toplum 5.0 Akademi ile dijital dönüşümü entegre edecek bir yapı amaçladıklarını ifade eden Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, dönüşüm sürecindeki eğitim, bilgi ve mentorluk ihtiyaçlarına rehberlik edeceklerini dile getirdi.

Halıcı: “Toplum 5.0 Akademi ile; dönüşüm sürecindeki eğitim, bilgi ve mentorluk ihtiyaçlarına rehberlik edeceğiz”

Hayata geçirdikleri Toplum 5.0 Akademi hakkında açıklamalarda bulunan Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, akademi ile dijital dönüşümü entegre edecek bir yapıyı oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti. Dijital dönüşüm sürecindeki eğitim, bilgi, mentorluk ve networking ihtiyaçlarına rehberlik edeceklerini kaydeden Halıcı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Dijital dönüşüm-insan iş birliğini de anlattığımız akademiyi; toplum için teknoloji odağında fikirlerin üretilmesi, iş birliklerinin geliştirilmesi, yeni dönem iş ve kariyer yetkinliklerinin kazandırılması amacıyla ‘topluma değer katma’ vizyonu doğrultusunda kurduk.”
Endüstri 4.0 ile birlikte zihinsel çalışmaya geçileceği için fiziksel çalışan kişilerin zihinsel çalışma yapısına dönüştürülmesi gerektiğini kaydeden Dr. Halıcı, Toplum 5.0 Akademi’nin kuruluş amaçlarından birinin de, söz konusu kapsamdaki dönüşüme destek vermek olduğunu belirtti.

“Dijital dönüşüm bir zorunluluk”
Sanayinin ve teknolojinin insanların ve toplumların yaşam şekillerini değiştirmedeki etkisini anlatan Halıcı, “İlk üç sanayi devriminin, insanların ve toplumların yaşam şekillerini fazlasıyla değiştirdiğini gördük. Sanayi, toplumun yaşam şeklini derinden değiştiren en önemli olgudur. Sanatsal faaliyetler dâhi yaşama keyif katarken, yaşam şeklini değiştirmeye yetmiyor; ama sanayi dramatik bir şekilde değiştiriyor” dedi.
Dijital dönüşümün seçenek olmadığını; aksine bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Halıcı, sektör ve meslek fark etmeksizin dijital dönüşüme geçilmesi gerektiğini belirtti.

“Çalışanlar teknoloji konusunda önyargılı davranıyorlar”
Türkiye sanayisinin yüzde 98’ini oluşturan KOBİ’lerin Endüstri 4.0’a geçişindeki zorluklardan da bahseden Hüseyin Halıcı, “Özellikle çalışanların teknolojiyi kullanmaktaki önyargılı davranışları ve direnmeleri ile yönetici kademesinin geçişi yüksek maliyetli bulmaları, KOBİ’lerin Endüstri 4.0’a geçişindeki zorluklardan öne çıkan başlıkları oluşturuyor. Bu noktada başarılı olunması için; kamu, özel sektör, akademi ve STK’lar bir araya gelerek doğru çözümü bulmaya çalışıyorlar” diye konuştu.
Yapay zekanın endüstriden sağlığa, sanattan spora birçok sektör ve alanda kullanılacağını söyleyen Halıcı, söz konusu teknolojiyle ilgili olumsuz söylemlere katılmadığını ifade etti. Halıcı, “Yapay zekadan değil, yapay zekayı kötüye kullanacak insanlardan korkmalıyız” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ