Makine Haber

Halıcı: “Endüstri 4.0’ı geliştirerek yurt dışında sistemler kurmalıyız”

‘Yüksek Teknoloji Temelli Üretim Ekosistemi’ başlıklı oturumda bir konuşma yapan Halıcı Group CEO’su ve Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Halıcı, Endüstri 4.0’ı kullanmanın yeterli olmayacağını; Türkiye’nin Endüstri 4.0’ı geliştirerek yurt dışında sistemler kurması gerektiğini de söyledi.

Halıcı: “Endüstri 4.0’ı geliştirerek yurt dışında sistemler kurmalıyız”

Halıcı Group CEO’su ve ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği) Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Halıcı; ‘Dönüşümün İçindeyiz’ teması ile Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı ve Özgencil Grup iş birliğiyle dördüncüsü gerçekleştirilen Ege Ekonomik Forumu’nda, derneğin kuruluş sürecini, otomasyonu ve dijital dönüşümü anlattı.
Sanal ortamda gerçekleştirilen etkinlik kapsamındaki ‘Yüksek Teknoloji Temelli Üretim Ekosistemi’ başlıklı oturumda konuşan ve Endüstri 4.0’ı kullanmanın yeterli olmayacağını ifade eden Halıcı, “Aynı zamanda, Türkiye olarak Endüstri 4.0’ı geliştirerek yurt dışında sistemler kurmalıyız” dedi.
Otomasyonun öneminden bahseden Halıcı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İnsan, aklını kullanarak teknolojiyi geliştirdi ve kendi yerine cihazları kullanarak bugünlere geldi. Üretimde verim, kalite, performansın artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi amacıyla insandan bağımsız üretim esas alınmalı. Bu noktada da, makina-insan iş birliğindeki otomasyonun mümkünse insansız olması; yani tam otomasyon olması gerekiyor. Yapay zekanın da devreye girmesiyle otomasyon; makinalara ruh ve akıl veren, çalışma senaryoları üreten bir yapı haline geldi.”
ENOSAD’ın kuruluş sürecine değinen Dr. Halıcı, Türkiye’de otomasyonun geçmiş yıllarda önemsenmediğini ve tam olarak anlaşılamadığını savundu. Halıcı, “Dernek; sektöre, sanayicilere, kamuya, STK’lara kendimizi ve derdimizi anlatmak amacıyla 2004’te faaliyetlerine başladı” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ