Makine Haber

Gümüşoğlu: “Koronavirüs salgını her alanda dijital dönüşümü zorunlu hale getirdi”

Koronavirüs salgınının her alanda dijital dönüşümü zorunlu hale getirdiğini kaydeden İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Nebile Korucu Gümüşoğlu, söz konusu süreçte; şoklara dayanıklı ülkeler, şirketler ve kişilerin kazanacağını ifade etti.

Gümüşoğlu: “Koronavirüs salgını her alanda dijital dönüşümü zorunlu hale getirdi”

Dünyayı etkisini altına alan koronavirüs salgınının dünya ticaretine etkilerini değerlendiren İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Uluslararası Ticaret Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Nebile Korucu Gümüşoğlu, ülkeleri bekleyen yeni gelişmeler ve olası krizler hakkında konuştu. Firmalarda dijitalleşme sürecinin başladığını ifade eden Gümüşoğlu, “Yatırımlar artık dijitalleşmeye göre şekillenecek. Dijitale yatırım yapan firmalar ayakta kalırken; diğerleri ise salgın sonrası yok olma tehlikesiyle karşı kalacaklar” diye konuştu.
Söz konusu sürecin ardından yeni bir düzenin oluşacağını vurgulayan Gümüşoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Şu anda dijitalleşme yolunda atılan adımlar kalıcı olacak. ‘E-ticaret’, ‘lojistik’ ve ‘e-pazarlama’ gibi kavramlar ticarette daha fazla yer alacak. Beklenmeyen krizlere daha dayanıklı olmak için çalışacağız. Şoklara dayanıklı ülkeler, şirketler ve kişiler kazanacak. Bu süreçten birçok sektör olumsuz etkilediği için, ekonomide dengeye dönmenin kısa vadede mümkün olmayacağını düşünüyorum.”

“Salgının etkisi önümüzdeki dönemde de devam edecek”
Koronavirüsün dünya ticaretini mikro ve makro düzeyde etkilediğini belirten Gümüşoğlu, “Bu etkinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyorum. Mikro düzeyde insanların tüketici davranışları değişti. Gıdaya olan talep ve organik tarıma yönelim arttı. Organik gıda ticaretinde daha fazla artış bekleniyor” dedi.
Dünya Çalışma Örgütü’nün son raporuna da değinen Doç. Dr. Gümüşoğlu, şöyle konuştu: “Salgın, şirketlerdeki işgücünü de etkiliyor. İşgücü piyasasından olumsuz yönde en fazla etkilenecek kitle gençler gibi görünüyor. Çünkü raporda, gençlerin 5’te 1’inin; ne eğitimde, ne işgücünde, ne de öğretimde bulunduğu görülüyor. Dünyada zaten genç işsizlikle ilgili sorunlar var. Bunun yanı sıra, gençlerin büyük bir çoğunluğu da, kısmi zamanlı işler, hizmet ve turizm sektöründe çalışıyor. Bunların salgından en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğini düşünürsek; maalesef bu süreçten olumsuz etkilenecek kitlelerin başında gençler geliyor.”

“En büyük tehlikelerden biri de işsizlik olacak”
IMF’nin son raporuna göre, dünya genelinde koronavirüs nedeniyle yüzde 3’lük küçülme beklendiğini dile getiren Korucu, “AB ülkeleri için bu küçülme yüzde 7 olarak açıklandı. Dolayısıyla, ekonomik ve ticari açıdan beklenen en büyük tehlikelerden biri de işsizlik olacak. Yine Dünya Çalışma Örgütü’nün raporuna göre, birçok sektörde yer alan kadınlar da bu süreçte yara alacak” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin 2021 yılında yüzde 5 büyümesi öngörülüyor”
“IMF’nin raporunda, Türkiye’nin 2020’de yüzde 5 küçülmesi, önümüzdeki yıl ise yüzde 5 büyümesi öngörülüyor” diyen Doç. Dr. Gümüşoğlu, “Turizm ve eğitim gibi sektörlerde dijitalleşmeye gitmek zorundayız. Aslında bu süreçte ilk adımlar atıldı. Bunun sonucu olarak da 1 milyon yazılımcı yetiştirilecek. Bu kararın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Salgından, eğitime ve bilime önem vererek kurtulabiliriz. Ülkelerin bilime verdiği değerin arttığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Öncelikle AB gibi ekonomik örgütler ve iş birlikleri sorgulanacak”
Ülkeler arası ilişkilerin ekonomik ve politik olarak değişim sürecine gireceğini söyleyen Doç. Dr. Nebile Korucu Gümüşoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Öncelikle Avrupa Birliği (AB) gibi ekonomik örgütler ve iş birlikleri sorgulanacak. Çünkü, İtalya ve Fransa gibi salgını ağır yaşayan ülkelerin dayanışma noktasında sorun yaşadıklarını gözlemledik. ‘Salgın sonrası ekonomik örgütlere gerek olacak mı? Bu örgütler varlıklarını sürdürecek mi?’ gibi politik tartışmalar olabilir. Uzun vadede AB’nin dağılması gündeme gelebilir diye düşünüyorum. Çünkü, şu anda Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bile varlığı ve yapılan yatırımlar sorgulanıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ