Makine Haber

Gülsün: “PAGDER, sağlık çalışanları için 1 milyon koruyucu siper üretecek”

Sağlık çalışanlarının koruyucu siper ihtiyacını karşılamak için proje başlattıklarını ifade eden Plastik Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, ‘1 milyon sağlık çalışanına 1 milyon sağlık siperi’ hedefiyle başlattıkları projeye sektörden ve toplumdan da yoğun bir talep olduğunu vurguladı.

Gülsün: “PAGDER, sağlık çalışanları için 1 milyon koruyucu siper üretecek”

Koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesi ile artan koruyucu siper ihtiyacını karşılamak için ‘Sağlık Siperi Projesi’ni başlattıklarını belirten Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, “Gece-gündüz demeden bizler için çalışan sağlık çalışanlarımız, kendileri de hastalık riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu noktada; siper, maske, eldiven ve önlük gibi koruyucu sarf malzemelerine olan ihtiyaç da mevcut kapasitenin çok üzerinde seyretmeye başladı. Derneğimiz, kuruluşundan bu yana ülkemizin karşılaştığı her zorlukta olduğu gibi, Koronavirüs salgınında da toplum menfaati için bu projeyi geliştirdi. Proje kapsamında üretilen siperler, ihtiyaca binaen sağlık çalışanlarımıza ulaştırılmak üzere ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığımıza teslim edilecek. Bu koruyucu ekipman sayesinde, sağlık çalışanlarımızın enfeksiyon riski önemli ölçüde aşağı çekilmiş olacak” dedi.

“Gerekli makine ve ekipman yatırımı gerçekleştirildi”
Proje kapsamında üretim hızını artırmak adına gerekli makine ve ekipman yatırımının gerçekleştirildiğini belirten Gülsün, şöyle konuştu: “Proje fikri ortaya çıktıktan sonra, üyelerimizden Beno Plastik ve Özge Plastik’in özverili çalışmaları ile hızla üretim aşamasına gelindi. 1 haftadan daha kısa bir sürede tüm yatırım hayata geçirilerek üretime hazır hale gelindi. Sağlık çalışanlarımızın ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede karşılayabilmek adına 7/24 esasına göre planlanan üretim kapsamında, iki ayrı tesiste üretilen siper parçalarının montajı tamamlanarak Sağlık Bakanlığı’na teslim ediliyor. PAGDER’in ilk etapta; ‘1 milyon sağlık çalışanına 1 milyon sağlık siperi’ hedefiyle başlattığı projeye sektörden ve toplumdan da yoğun bir talep var. Önümüzdeki süreçte, Sağlık Bakanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda üretim kapasitemizi artırmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

“Sağlık çalışanlarının siper ihtiyaçlarını karşılamayı sürdüreceğiz”
Sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün projeye destek olmak için yoğun bir talebi olduğunu vurgulayan Selçuk Gülsün, “Projeyi başlatmamızla birlikte, İKMİB’den (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) 100 bin sağlık siperi için destek geldi. Benzer şekilde, plastik sektöründe faaliyet gösteren birçok firma, bu zor dönemde elini taşın altına koyarak projemize desteğini açıkladı. Salgın bitene ve bu zor dönem atlatılana kadar, sağlık çalışanlarımızın siper ihtiyaçlarını destekçilerimizden aldığımız güçle karşılamaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ