Makine Haber

Gülle: “Koronavirüs salgını ihracatımızı önemli bir oranda etkiledi”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, mart ayı ihracat rakamlarının, tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının küresel ticaret üzerinde beklenen etkilerinin gözlemlendiği bir tabloya işaret ettiğinin altını çizdi.

Gülle: “Koronavirüs salgını ihracatımızı önemli bir oranda etkiledi”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), mart ayı geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Söz konusu dönemde, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre yüzde 17,8’lik düşüşle 13 milyar 426 milyon dolarlık ihracat yapılırken; son 12 aylık ihracat ise 179 milyar 98 milyon dolara ulaştı.
Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının etkisiyle şubat ayından itibaren birçok ülkenin gerek ithalatında, gerekse ihracatında düşüş yaşandığına dikkat çeken TİM Başkanı İsmail Gülle, “Mart ayı ihracat rakamlarımız, tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının küresel ticaret üzerinde beklenen etkilerini gözlemlediğimiz bir tabloya işaret etmektedir. 2020 yılının üçüncü ayında; salgının merkezinin en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa Birliği’ne kayması, dünya genelinde gözlenen talep şoku ve tedarik zincirindeki kırılmaların etkisini, güçlü bir şekilde küresel ticaret üzerinde gözlemlemeye başladık ve ihracatımız da bu tablodan doğal olarak etkilendi. Türkiye ihracatçısı, proaktif gücüyle dünya ekonomisini durma noktasına getiren Koronavirüse karşı iyi bir sınav verdi. Çin, Almanya ve İtalya gibi birçok ihracatçı ülkenin aksine ihracatçı sayımız artarken; pazarlarımızı genişletmeyi de başardık” dedi.

“Türk ihracatçısı bu süreçten güçlenerek çıkacaktır”
Küresel virüs salgınının dünya ekonomisi ve küresel ticarete yönelik öngörüleri tümüyle değiştirdiğini vurgulayan Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küresel ekonomik koşullardaki beklentilerde bu denli zorlu bir tabloya rağmen, önceki deneyimlerimizden hareketle; Türk ekonomisinin şoklara dayanıklı olduğuna ve Türk ihracatçısının da bu süreçten güçlenerek çıkacağına dair inancımız tamdır. 2020 ve sonrası için hedeflerimizin arkasındayız. Yolumuza devam edeceğiz. İnanıyoruz ki; salgının sona ermesinin ardından ihracatçılarımız yaşanan bu kaybı ciddi manada telâfi edecekler ve ihracatta Türkiye’nin küresel ticaretin ‘güvenilir limanı’ olduğunun tescillenmesiyle yeni rekorlara imza atmayı kaldığı yerden sürdürecekler.”

“1929 Büyük Buhranı’ndan beri gerçekleşen en ciddi küresel kriz”
1929 Büyük Buhranı’ndan beri gerçekleşen en ciddi küresel krizle karşı karşıya olunduğunun söyleyen İsmail Gülle, “Şu ana kadar virüsten en çok etkilenen ülkeler dönemsel olarak değişiklikler gösterdi. Başta Çin’de vuku bulan virüs, zamanla merkezini değiştirerek farklı coğrafyalara oldukça hızlı bir şekilde yayıldı. Pek çok komşusunda vaka sayıları azımsanmayacak seviyelerdeyken, Türkiye aldığı ciddi ve etkili tedbirlerle bu süreçte örnek gösterilen ülkeler arasında yer almaktadır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ