Makine Haber

Gülle: “Corona virüse karşı açıklanan destek paketi son derece önemli”

Yaşanan ekonomik gelişmeler ve zorluklar karşısında bir destek paketinin açıklanmasının çok önemli olduğunu ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, 100 milyar TL civarındaki destek paketinin ekonomik etkisinin 300 ilâ 350 milyar TL civarında olacağını dile getirdi.

Gülle: “Corona virüse karşı açıklanan destek paketi son derece önemli”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’nda bugün Çankaya’da gerçekleştirilen Corona virüs toplantısında, Türkiye ve ihracat adına çok kritik kararlar alındığını ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “TİM ve ihracatçı birliklerimizin katılımı ile hazırlanan önlemler teklifinin Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Heyeti tarafından açıklanan tedbirler paketinde yer alması bizi memnun etti. SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ayı ödemelerinin 6’şar ay ertelenmesi, firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerinin asgari 3 ay ötelenerek, gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanması, ihracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği, Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarılması ve asgari ücret desteği gibi tedbir paketinde yer alan hususlar ekonomimize önemli katkılar sağlayacaktır. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımızın açıkladığı önlemler paketini, önümüzdeki dönemde ihracatçılarımızı rahatlatacak önemli bir hamle olarak görüyoruz” diye konuştu.

“Paketin ekonomik büyüklüğü çarpan etkisi ile artacak”
Ekonomik gelişmeler ve zorluklar karşısında bir destek paketinin açıklamasının çok önemli olduğunu vurgulayan Gülle, şunları ifade etti: “Paketin ekonomik büyüklüğü çarpan etkisi ile artacak diye düşünüyorum. Dolayısıyla, 100 milyar TL civarındaki bu destek paketinin ekonomik etkisinin 300 ilâ 350 milyar TL civarında olacağını düşünüyorum. Her destek paketinin bir çarpan etkisi olur; dolayısıyla 1’e 3 ya da 4 etkisi olacaktır. Yeter ki; bankalar ve finans kurumları likidite konusunda hassas davransınlar. Paket; dünyanın bu krizden çıkma sürecine gireceği dönemlerde oluşacak yeni şartlara karşı da, ülkemizin daha diri ve hazır olmasını sağlayacaktır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ