Makine Haber

Gülle: “90 bin ihracatçımız tek tuşla dünyaya açılıyor”

‘Dijital Dönüşüm ve İhracat 2020 Raporu’nun tanıtım toplantısında açıklamalarda bulunan TİM Başkanı İsmail Gülle, ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefine ulaşmak adına, ihracatçılara 7 gün 24 saat hizmet verecekleri önemli dönüşümlere imza attıklarını ifade etti.

Gülle: “90 bin ihracatçımız tek tuşla dünyaya açılıyor”

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ve 90 bin ihracatçısıyla Türkiye’de ihracatın tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçıların hayatını kolaylaştıran adımlar atmaya devam ediyor. TİM bu kapsamda 2020 yılına yeni uygulamalarla başladı.
‘Dijital Dönüşüm ve İhracat 2020 Raporu’nun tanıtım toplantısında konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, Türkiye ekonomisinde önemli bir yapısal dönüşüm ve zihniyet değişimi sürecinden geçildiğini belirtti. Gülle, şöyle konuştu: “Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliği adına ihracatın vazgeçilmezliğinin tescil edildiği bir dönemdeyiz. Bu nedenle; ihracatımızın katma değerini ve hacmini artırmak, yeni pazarlara girişi hızlandırmak adına yeni nesil ticaret diplomasisine yönelik çalışmalara hız vermiş durumdayız. Bu doğrultuda, 2020’ye de hızla ve yeni rekorlarla başladık. 2020 yılı ihracat hedefimiz olan 190 milyar doları yakalamak ve nihâyetinde ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ ana hedefimize ulaşmak adına, ihracatçılarımıza 7 gün 24 saat hizmet vereceğimiz önemli dönüşümlere imza atıyoruz.”

“Dijitalleşme artık çağın bir gerçeği”
Dijitalleşmenin artık çağın bir gerçeği olduğuna ve dijital ortamda ticaret yapıldığına dikkat çeken Gülle, TİM’in bünyesinde kurulan Proje ve Dijital Dönüşüm Ofisi ile çağı yakalamak ve ihracatçıların yanında olmak için projeler geliştirdiklerini belirtti.
“Göreve geldikten sonra, bir buçuk yıl gibi kısa bir süre içerisinde dijitalleşme adına söz verdiğimiz projeleri bir bir hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Gülle, şu bilgileri verdi: “Bu kapsamda, öncelikle TİM web sitemizi yeniden tasarlayarak ve kolay kullanım özellikleri kazandırarak, web sitemiz üzerinden ihracatçıların ihtiyaç duyduğu pek çok işlemi online olarak yapabilecekleri bir hale getirdik. İhracatçılarımız artık TİM web sitesi ve mobil uygulaması üzerinde ulaşabilecekleri Fuar Destek Paneli ile Bakanlığımızca ihracatçılarımıza sağlanan fuar destek miktarlarını tek tıkla öğrenebilecekler. Bu sayede, ihracatçılarımızın ilgili hedef pazarlarda pazarlama ve tanıtım çalışmalarını proaktif bir şekilde sürdürebilmelerini amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra ihracatçılar, gümrük işlemlerinde kullandıkları en önemli belgelerinden Üyelik Sorgulama ve Doğrulama Belgesi’ni artık web sitesi veya e-devlet üzerinden oluşturup saniyeler içinde alabilecekler.”

“Yeşil pasaport sorgulama ekranı da oluşturuldu”
Hükümetin ihracatçılara verdiği önemin simgesi olan ihracatçılara yeşil pasaport verilmesine dair düzenleme sonrası, firmaların ihtiyaçları doğrultusunda yeşil pasaport sorgulama ekranının da oluşturulduğunu kaydeden Gülle, “Yeşil pasaport hizmeti hakkında sorgulama yapmak isteyen firmalar, hem TİM web sitesi, hem de mobil uygulamasında bulunan yeşil pasaport sorgulama testine katılarak; yeşil pasaport haklarına ve yeşil pasaport almak için gereken belgelere ilişkin bilgilere çok kısa sürede ulaşabilecekler. Bir diğer dijital proje olan mobil uygulama ile ihracatçılar, dünyanın neresinde olursa olsunlar bir dokunuşlarıyla; küresel pazarlara yönelik tüm ihracat ve piyasa verilerini, TİM’in hazırladığı yeni nesil hedef pazar analiz raporlarını, ülke bilgi notlarını ve diğer bilgilendirici yayınları görüntüleyebilecekler. Ayrıca, mobil uygulamadaki canlı destek butonu ihracatçıların sorunlarının çözümü için aktif destek sağlayacak.”

“Ürünleri hakkında detaylı analiz, veri ve grafiğe erişebilecekler”
İhracatçıların ayrıca, TİM’in Türk Standartlar Enstitüsü ile birlikte çalıştığı dijital platform üzerinden, dünyanın hangi noktasına ürün sağlayacaklar ise, bunun için gerekli olan tüm standartlara ve belgelere ulaşabileceklerini anlatan İsmail Gülle, “Bu platform, ihracatçılara TİM’in mobil uygulaması ve web sitesi üzerinden sunulacak. Hem mobil uygulama, hem de web sitesi için geliştirilen İhracat Radarı uygulaması ile ihracatçılar; ürünleri hakkında detaylı analiz, veri ve grafiğe erişebilecekler. Böylece, ürünlerinin pazarlanabileceği yeni ülkeler ve rekabet avantajına sahip oldukları ürünler hakkında bilgi alabilecekler” ifadelerini kullandı.

“İhracatçılar, soru ve sorunlarına 7/24 esasıyla cevap bulabilecekler”
İhracatçıların AloTİM uygulaması ile soru ve sorunlarına 7/24 esasıyla cevap bulabileceklerini açıklayan Gülle, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bununla beraber AloTİM uygulaması, ihracatçılardan gelen talepler dikkate alınarak, gelişen ve değişen ihtiyaçlar çerçevesinde yaşayan bir organizma olarak güncellenecek. İhracatçılar artık, Whatsapp, Facebook ve Bip uygulamaları üzerinden de dünyanın her noktasından 7/24 TİM’e ulaşabilecekler.”
Küresel eğilimlere ışık tutmak, ihracatın durumunu analiz etmek, hedef ürün ve pazarları tespit etmek için geçen yıl ilk kez ‘İhracat Raporu’nu yayınladıklarını söyleyen Gülle, raporun RCA analizleriyle Türk ihraç ürünlerinin küresel ticaretteki rekabetçilik analizine yeni bir yaklaşım olarak yoğun bir ilgi gördüğünü belirtti.

“2019 yılını TİM’de ilkler yılı olarak geride bıraktık”
‘İhracat 2020 Raporu’nu da açıklayan Gülle, şunları söyledi: “Raporumuzda öncelikle; Türkiye ve dünya ekonomisini, küresel ticareti, ihracatımızın 2019 performansını ve 2020 beklentilerini, ekonomideki fırsatları ve riskleri analiz ettik. 2019 yılını TİM’de ilkler yılı olarak geride bıraktık. Bir başka başlıkta TİM’de İlkler Yılı’nın detaylarını bir araya getirdik. Bu kapsamda, ihracatın katma değerini artırmaya ve ihracat hacmini genişletmeye yönelik yaptığımız tüm çalışmalar raporumuzda yer almaktadır. 2020’de özellikle odaklandığımız önemli başlıklardan birisi de, Yeni Nesil Ticari Diplomasi faaliyetleri olacak. Bu bağlamda; yeni nesil ticaret heyetleri, e-ihracat, dijital platformlar ve Türkiye lojistik merkezleri gibi yeni nesil ticaret diplomasisinin sacayaklarına odaklandık. Raporumuzda özel bir başlık olarak, geçen yılki RCA analizimiz gibi 2030 yılına doğru küresel trendleri ve gerek ticari, gerekse ekonomik göstergelerin geleceğini 360 derecelik bir bakış açısıyla mercek altına aldık. 2030’da dünyanın en fazla ithalat yapacak ülkelerini, bu ülkelerde hangi ürün ve sektörlerin daha fazla küresel ticarete konu olacağını detaylarıyla paylaştık. Mevcut ihracat performansımızın artırılması noktasında, ihracatçılarımızın ürün, sektör ve pazar yoğunlaşması riskinden kaçınmaları, yeni fırsatları değerlendirebilmeleri ve ihracat rotalarını doğru çizebilmeleri adına raporumuzda hem Türkiye’nin rekabet ettiği belli başlı ülkelerin, hem de hedef pazar ülke ve ürün yoğunlaşması analizlerini yaptık.”

“2020 ajandamızı 5G vizyonu ekseninde şekillendirdik”
Raporda analizler ve öngörülerin yanı sıra, TİM’in 2019 yılı faaliyetlerini ve 2020 ajandasını da ekonomi çevrelerinin ilgisine sunduklarını dile getiren TİM Başkanı, 2020 yılı ajandasını 5G vizyonu ekseninde şekillendirdiklerini açıkladı. Gülle, “2020’de de; Türkiye İnovasyon Haftası ve Türkiye Tasarım Haftası gibi ulusal çapta yankı uyandıran etkinliklerimize devam edeceğimiz gibi, uluslararası etkinliklerimizi de yeniden yapılandıracağız. Ajandamızda ayrıca, açılışını 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz TİM Kuzey Kıbrıs Ofisi benzeri yeni nesil TİM ofisleri açılmasına, yurt dışı kurum ve STK’larla yeni iş birlikleri gerçekleştirilmesine yönelik projelerimiz mevcut. Bu yıl da, gerek sektörel, gerekse ülke bazlı hedef pazar analiz raporlarını ve ülke bilgi notlarını daha yoğun ve daha detaylı bir içerikle yayınlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Sürdürülebilir ihracata ayrı ve özel önem bir veriyoruz”
TİM’in gerek gelecek nesiller, gerekse Türkiye’nin dünyanın geleceğindeki konumu açısından sürdürülebilir ihracata ayrı ve özel bir önem verdiğini anlatan İsmail Gülle, şöyle noktaladı: “Bu kapsamda, Türk ihraç ürünleri için Sürdürülebilirlik Kodu ve Etiket Sistemi’ne ilişkin kapsamlı teknik rapor çalışmasını da tamamladık. ‘TİM Sürdürülebilirlik Raporu’nda; sürdürülebilir ihracat, yeşil ekonomi, temiz üretim teknolojileri, finansal sistem özelinde sürdürülebilirlik gibi konularda ihracatçılara yol gösteriliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ