Makine Haber

Groupe Renault, sabit giderlerini 2 milyar Euro’dan fazla azaltacak programı açıkladı

Groupe Renault’un sabit maliyetlerini 3 yılda 2 milyar Euro’nun üzerinde azaltmayı hedefleyen plan taslağı; süreçlerin sadeleştirilmesi, araçların bileşen çeşitliliğinin azaltılması ve endüstriyel kapasitelerin yeniden yapılandırılmasıyla operasyonların verimliliğinin artırılmasını temel alıyor.

Groupe Renault, sabit giderlerini 2 milyar Euro’dan fazla azaltacak programı açıkladı

Groupe Renault, 3 yıl içerisinde 2 milyar Euro’dan fazla tasarruf sağlamayı ve yeni bir rekabetçi yapının temellerini atmayı hedefleyen dönüşüm programını bugün gerçekleştirdiği toplantı ile kamuoyuna açıkladı.
Şirketin dönüşümünü hızlandırma çalışmasının temelinde yatan etkenlerin; Grubun karşılaştığı güçlükler, otomotiv endüstrisinin karşı karşıya kaldığı büyük kriz ve bir an önce hayata geçirilmesi gereken ekolojik dönüşüm olarak belirlendiğini aktaran yetkililer, “Müşteriyi önceliklerinin merkezinde tutarak nakit akışı oluşturmak üzerinde yoğunlaşan plan taslağı, şirketin dayanıklılığını artıracak. Operasyonel faaliyetlere daha verimli bir yaklaşım getiren taslak, kaynakların daha özenli bir biçimde yönetilmesi üzerine kurulu. Plan taslağı ile Groupe Renault’nun uzun vadeli gelişim temellerinin atılması amaçlanıyor. Grubun Fransa’daki faaliyetleri; elektrikli araçlar, hafif ticari araçlar, döngüsel ekonomi ve yüksek katma değerli inovasyon gibi gelecek vaat eden stratejik faaliyet alanları üzerinde yoğunlaşacak. Fransa’da yoğunlaşacak olan bu büyük bölgesel mükemmellik merkezleri, Grubun hızlı toparlanmasında ana rol oynayacak” dediler.

“Proje 3 yıla yayılacak”
Grubun Flins ve Guyancourt’daki faaliyetlerinin yeniden düzenleneceğini aktaran yetkililer, şöyle konuştular: “Groupe Renault, kârlı ve sürdürülebilir bir büyüme sağlamak için yapmayı planladığı iş gücü düzenlemelerini, sosyal paydaşlar ve yerel kurumlarla örnek bir diyalog içinde gerçekleştirmek için her türlü çabayı gösterecek. İş gücünü yeniden yapılandırma projesi, yeniden eğitim kurum içi görev değişiklikleri ve gönüllü ayrılma üzerine kurulu olacak. 3 yıla yayılacak proje kapsamında, Fransa’da 4 bin 600, dünyanın geri kalanında da 10 binden fazla pozisyon daha azaltılacak.”

Senard: “Sorumluluğumuzun farkındayız”
Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Öngörülen dönüşümü başarabilmek ve bu planı uygulayarak Grubumuzu değerine kavuşturmak için varlıklarımıza, değerlerimize ve şirketin yönetimine olan güvenim tam. Planlanan değişiklikler, uzun vadede şirketin sürdürülebilirliğinin ve gelişiminin sağlanmasında temel öneme sahip. Birlikte ve İttifak’ın ortaklarının desteği ile hedeflerimize ulaşacak ve Groupe Renault’yu gelecek yıllarda otomotiv sektörünün en büyük oyuncularından biri haline getireceğiz. Sorumluluğumuzun farkındayız ve planlanan dönüşümün ancak Grubumuzun tüm paydaşlarına saygı gösterilerek ve örnek bir sosyal diyalog yoluyla gerçekleşebileceğini düşünüyoruz.”

Delbos: “Bu proje, geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlayacak”
Projenin, belirsizlik ve karışıklıklarla dolu bir ortamda müşteri memnuniyetine öncelik verilerek, sağlam ve sürdürülebilir bir performansın garanti edilmesinde hayati bir rol üstlendiğini aktaran Renault geçici İcra Kurulu Başkanı Clotilde Delbos ise, “Elektrikli araçlar gibi birçok yatırımımızın yanı sıra, Renault ve İttifak’ın kaynakları ve teknolojisinden güç alarak ve araçlarımızın geliştirme ve üretim süreçlerindeki karmaşıklığı azaltarak, genel kârlılığımızı iyileştirmek ve Fransa’da ve dünyada gelişmemizi sağlamak için ölçek ekonomileri yaratmak istiyoruz. Bu proje, geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlayacak” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ