Makine Haber

Gök: “Riskli işleri cobot’lar, verimli işleri de insanlar üstleniyor”

İş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemede cobot’ların etkin bir rol üstlendiğini kaydeden Universal Robots’un Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, hafif ve kompakt yapıları ile en zorlu alanlara dahi taşınabilen cobot’ların, insanların kaza ve meslek hastalığı riski düşük alanlarda çalışmalarına olanak tanıdığını vurguladı.

Gök: “Riskli işleri cobot’lar, verimli işleri de insanlar üstleniyor”

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 2019 yılında açıklanan verilere göre, dünyada her yıl iki milyon kişi iş kazalarında hayatını kaybederken, 270 milyon kişi de yaralanıyor. Meslek hastalığına yakalananların sayısı ise 160 milyon kişiyi buluyor.
28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Universal Robots’un Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemede cobot’ların etkin bir rol üstlendiğini söyledi. Gök, şunları aktardı: “Cobot’lar; üretim süreçlerinde sürekli tekrar eden, manuel yapılan, zorlu, riskli veya kirli ortamlarda yapılan işleri üstlenen endüstriyel bir robot kolu. Herhangi bir güvenlik bariyeri olmadan insanlarla yan yana çalışabiliyor ve ileri teknolojisi sayesinde insanların zarar görmeden çalışabilmelerini sağlıyor. Hafif ve kompakt yapışları ile en zorlu alanlara dahi taşınabilen cobot’lar, bu sayede insanların kaza ve meslek hastalığı riski düşük alanlarda çalışmalarına olanak tanıyor. Universal Robots’un kolaboratif robotları, güvenli çalışma için gerekli standartlar olan ISO Teknik Komite (TC) gibi kolaboratif robot sektöründe yetkili kurumlar tarafından tanımlanmış güvenlik kurallarının tamamını karşılıyor.”

“Çalışanların üretimin tam merkezinde yer almalarını sağlıyor”
Kolaboratif robotların kullanım alanları hakkında da bilgi veren Gök, “Cobot’lar, yüksek hassasiyete sahip kolları sayesinde oldukça kolay bir programlama ile; cıvatalama, zımparalama, taşıma, alma-bırakma, paketleme-paletleme-etiketleme, makine besleme, enjeksiyon kalıplama, CNC, kaynak, kalite kontrol, montaj, laboratuvar analiz ve test gibi pek çok proseste kullanılabiliyor. İnsanlarla beraber veya uzaktan kontrol edilebilir bir şekilde çalışan cobot’lar, insanların işlerini ellerinden almadığı gibi, tam tersine çalışanların üretimin tam merkezinde yer almalarını sağlıyor. Zorlu, riskli ve rutin işleri cobot’lar yaparken, insanlar daha verimli süreçlerle ilgilenmeye fırsat buluyorlar” diye konuştu.

“Cobot kullanmak için uzmanlık gerekmiyor”
Cobot kullanmak için uzmanlık ya da özel bir yetenek gerekmediğine dikkat çeken Kandan Özgür Gök, “Cobot’lar; hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve kolaboratif yapısıyla herkes tarafından kolay programlanabiliyor. İnternet sitemizde Universal Robots Akademi tarafından hazırlanan ücretsiz bir online eğitim platformu bulunuyor. Çalışanlar, bu platform ile yalnızca 87 dakikada birer robot programcısı olabiliyorlar” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ