Makine Haber

Gök: “Cobot’lar, fabrika ve tesisleri geleceğin üretim modeli Endüstri 4.0’a hazırlıyor”

Covid-19 pandemisi ile birlikte üretim modellerinde yaşanan değişimin hızlandığını ifade eden Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, geleceğin üretim modeli Endüstri 4.0’a uyumun ve rekabetin anahtarının cobot’lar olduğunu söyledi.

Gök: “Cobot’lar, fabrika ve tesisleri geleceğin üretim modeli Endüstri 4.0’a hazırlıyor”

Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, ‘Endüstri 4.0 Yolunda: Cobotlar’ konulu webinarda, cobot’ların Endüstri 4.0’a ve dijitalleşmeye etkileri ile üretime sağladığı avantajları anlattı.
Covid-19 pandemisi ile birlikte, yıllarca ertelenen otomasyon yatırımlarının zorunlu bir ihtiyaç olduğunun net bir şekilde anlaşıldığını vurgulayan Gök, şunları aktardı: “Esnek üretim modelinin artık son derece önemli olduğunun anlaşılmasını sağlayan pandemi ile birlikte üreticiler; insanla ve birlikte ya da ihtiyaca göre insandan bağımsız bir şekilde kesintisiz üretim sağlayan Endüstri 4.0 yatırımlarına ağırlık vermeye başladılar. Cobot’lar, küçük ve orta ölçekli KOBİ’lerden büyük organizasyonlara kadar her seviyede, sağladıkları avantajlarla; esnek üretim, düşük yatırım ve işletme maliyetleri, kalite standartları, verimlilik ve kârlı üretim avantajlarıyla, fabrika ve tesisleri geleceğin üretim modeli Endüstri 4.0’a hazırlıyor.”

“Cobot’lar geleceğin üretim modelinin merkezinde yer alıyor”
Cobot’ların geleceğin üretim modelinin merkezinde yer aldığını dile getiren Gök, “Gelecekte, hammaddenin fabrikaya girişinden fabrikadan çıkışına kadar insanların daha kalifiye şekilde konumlandığı üretim modelleri kurgulanıyor. Nesnelerin interneti ve yapay zekanın yönettiği fabrikalar, uluslararası firmaların öncelikli yatırım planları arasında yer alıyor. Kolayca programlanabilen cobot’lar, IOT teknolojileri ve yapay zekaya entegre olabilme özellikleriyle; küçük, orta ya da büyük ölçekli işletmelerin esnek üretim konseptine geçişini de hızlandırıyor. Kolay kurulum, kolay programlama, esnek üretim ve Türkçe kullanım panelleri ile cobot’lar, üretimde dijital dönüşümü herkes için ulaşılabilir hale getiriyor” dedi.

“Başarı hikâyelerinin yazılmasını sağlıyor”
Cobot’ların; hızlı kurulumu, uygun maliyeti, kolay programlama, hafif ve kompakt yapıları ile fiyat ve kalitede de rekabet avantajı sunduğunu kaydeden Kandan Özgür Gök, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Cobot’lar, 360 derece hareket kabiliyetleri ile; üretimde paketleme, makine besleme, kalite kontrol, boyama ve cilalamaya kadar başarıyla yer alabiliyor. Verimlilik artışıyla hızlı yatırım geri dönüş süresi de sağlayan cobot’lar, yüzde 500’e varan üretim artışlarıyla başarı hikâyelerinin yazılmasını sağlıyor. Patentli güvenlik sistemi ile insanlarla güvenle; ama onlardan bağımsız bir şekilde de çalışabilen cobotlar, üretimin her koşulda kesintisiz devam etmesini de garanti ediyor. Bu durum; birçok pazarda rekabet, prestij ve liderliği getiriyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ